[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiowaniu: co wybrać? jakie są warunki przyjęć? życie studenckie? Zajrzyjcie tutaj!
szymek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 22:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 7 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: szymek »

Dumel pisze:
albo chociaż na matematyke
nie ma progów. ostatnio w I etapie rekrutacji zgłosiło się nawet sporo osób ponad limit, ale wtedy zwiększono limit miejsc do liczby kandydatów

I na jakiej zasadzie się to odbywało? Odsiew po semestrze/roku, czy jak? Ewentualnie czy wiadomo coś o nadchodzącej rekrutacji? Interesuje mnie matematyka w ekonomi, tudzież specjalność matematyka finansowa. Mógłby ktoś przybliżyć mi ten kierunek, oraz powiedzieć w praktyce jakie daje to perspektywy, tylko w praktyce a nie w teorii

Dziękuję z góry.
fivi91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 gru 2009, o 13:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 7 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: fivi91 »

dziękuje za odpowiedź
ponowie jeszcze pytanie o progi punktowe, może ma ktoś dostęp? chodzi mi o biotechnologie
Awatar użytkownika
max
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3306
Rejestracja: 10 gru 2005, o 17:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lebendigentanz
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 778 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: max »

Nie sądzę żeby osoby studiujące biotechnologię zaglądały tu zbyt często, więc nie liczyłbym szczególnie na jakiś odzew.
szymek pisze: I na jakiej zasadzie się to odbywało? Odsiew po semestrze/roku, czy jak?
Z tego co wiem nie ma takiej konieczności (mamy bardzo dobre warunki lokalowe).
Poza tym niemała liczba zakwalifikowanych nie składa dokumentów (bo studia matematyczne to dla nich tylko 'wyjście awaryjne'), również niezerowa liczba osób sama rezygnuje ze studiów w ciągu pierwszego semestru/roku, bo okazuje się, że to nie jest to, co chcieliby robić.
szymek pisze:Ewentualnie czy wiadomo coś o nadchodzącej rekrutacji?
Zobacz:

w szczególności


szymek pisze:Interesuje mnie matematyka w ekonomi, tudzież specjalność matematyka finansowa. Mógłby ktoś przybliżyć mi ten kierunek, oraz powiedzieć w praktyce jakie daje to perspektywy, tylko w praktyce a nie w teorii :)
W praktyce o pierwszej będzie trudno coś powiedzieć, bo ta ścieżka istnieje dopiero od roku, więc nie ma jeszcze absolwentów.
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: Piotr Jucha »

max pisze:
szymek pisze: I na jakiej zasadzie się to odbywało? Odsiew po semestrze/roku, czy jak?
Z tego co wiem nie ma takiej konieczności (mamy bardzo dobre warunki lokalowe).
Poza tym niemała liczba zakwalifikowanych nie składa dokumentów (bo studia matematyczne to dla nich tylko 'wyjście awaryjne'), również niezerowa liczba osób sama rezygnuje ze studiów w ciągu pierwszego semestru/roku, bo okazuje się, że to nie jest to, co chcieliby robić.
Potwierdzam to, co pisze max. Nie ma żadnych progów przy rekrutacji - jest tylko limit miejsc, który i tak jest dość wysoki.
W poprzednim roku limit wynosił grubo ponad 200, bo udało się go zwiększyć ze względu na b. dobre warunki lokalowe i start tzw. kierunków zamawianych. W efekcie do przyjęcia zostali zakwalifikowani wszyscy, którzy złożyli podania (były nawet osoby, które z przyczyn formalnych miały 0 punktów w rekrutacji). Więc chyba łatwiej już nie mogło być. Taki wysoki limit nie jest tylko na papierze, bo faktycznie mamy możliwości kształcenia tylu studentów.
Nie ma też żadnego programowego przesiewu po I semestrze. Prawda jest taka, że wiele osób rezygnuje z własnej woli - to jest niestety nie do uniknięcia, skoro można się dostać z minimalnym wynikiem z matury, a studia są przecież dość wymagające. Staramy się jednak, żeby odsetek rezygnujących lub niezaliczających sesje był jak najmniejszy: przede wszystkim materiał na pierwszym roku jest tak dobrany, żeby osoby, które mają jakieś zaległości z liceum, mogły je nadrobić; poza tym z większości trudniejszych przedmiotów są prowadzone zajęcia wspomagające (w ramach kierunków zamawianych).
szymek pisze:Interesuje mnie matematyka w ekonomi, tudzież specjalność matematyka finansowa. Mógłby ktoś przybliżyć mi ten kierunek, oraz powiedzieć w praktyce jakie daje to perspektywy, tylko w praktyce a nie w teorii :)
Nie jestem pewien, co oznaczają słowa w praktyce. Moim zdaniem, wszystko co można napisać o perspektywach po studiach, a nawet o tym, co robią poszczególni absolwenci, jest tylko teorią - bo nikt nie zagwarantuje, że kolejny absolwent (czyli np. Ty) dostanie tę samą, taką samą lub podobną pracę tylko dlatego, że skończy te studia. W praktyce wszystko zależy od studenta - absolwenta (czyli Ciebie) i tego, jak wykorzysta umiejętności, które zdobył na studiach.
Teoria oczywiście też się przydaje, bo mówi przynajmniej, że prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu po tych studiach może być większe niż po innych.

Co do konkretów:
Specjalność matematyka finansowa jest dopiero na studiach II stopnia. Można przeszukać wątki na tym forum - było parę dyskusji na temat tego, co można po tym robić. Absolwenci pracują m.in. w finansach i ubezpieczeniach, audycie, IT, jako statystycy, niektórzy wyjeżdżają za granicę (pracować albo uczyć się dalej), jeszcze inni zakładają własne firmy.
Matematyka w ekonomii może być dobrym przygotowaniem do studiowania matematyki finasowej. Można poza tym, przy pewnym nakładzie pracy, zrobić licencjaty i z matematyki, i z ekonomii.
szymek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 272
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 22:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 7 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: szymek »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, szczerze mówiąc skłoniła mnie do tego aby jeszcze raz zastanowić się nad wyborem uczelni... W związku z tym mam do Pana jeszcze kilka pytań. Napisał Pan o Matematyce w ekonomii, która jest 'specjalnością' na 1 etapie studiów - tj. na licencjacie. Później jak rozumiem powinienem wybrać drugą specjalność - tj. studiów magisterskich (czyt. 2 stopnia) na przykład matematykę finansową. Załóżmy właśnie taką ścieżkę. Czy może Pan mi mniej więcej powiedzieć jakie istotne różnice są między tą ścieżką, a dajmy na to studiowaniem na UE Kraków, na FiRze i żeby dookreślić, na przykład na specjalności Rachunkowość i Rewizja finansowa, bądź na specjalności Rynki finansowe i doradztwo inwestycyjne? Czy opisana ścieżka jest tzw. Kierunkiem zamawianym i można na nim uzyskać stypendium? Jakie są ewentualne możliwości wyjazdu w ramach programu Erasmus etc. Chodzi mi o jakiś semestr za granicą.

Drugie pytanie dotyczy tego co napisałeś o zrobieniu 2 licencjatów. Czy mógłby Pan dokładniej opisać co ma Pan na myśli? Tzn. jakich nakładów to wymaga.

I na koniec - na UJ istnieje zarówno Instytut Matematyki, jak i Instytut Ekonomii i Zarządzania. Mógłby Pan przybliżyć mi różnice pomiędzy wskazaną przeze mnie ścieżką na Instytucie Matematyki a studiowaniem na Zarzadzaniu i Ekonomii, np Ekonomii stosowanej. Do tej pory wydawało mi się, że ludzie chcący robić/studiować coś związanego z ekonomią wybierają pomiędzy Uekiem a Ujtem, z tym, że na UJ biorą pod uwagę Instytut Ekonomii i Zarządzania.


Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: Piotr Jucha »

szymek pisze:Napisał Pan o Matematyce w ekonomii, która jest 'specjalnością' na 1 etapie studiów - tj. na licencjacie. Później jak rozumiem powinienem wybrać drugą specjalność - tj. studiów magisterskich (czyt. 2 stopnia) na przykład matematykę finansową. Załóżmy właśnie taką ścieżkę. Czy może Pan mi mniej więcej powiedzieć jakie istotne różnice są między tą ścieżką, a dajmy na to studiowaniem na UE Kraków, na FiRze i żeby dookreślić, na przykład na specjalności Rachunkowość i Rewizja finansowa, bądź na specjalności Rynki finansowe i doradztwo inwestycyjne?
Zasadnicza różnica jest taka, że matematyka w ekonomii to są studia matematyczne w przeciwieństwie do innych wymienionych wyżej. O innych różnicach ciężko mi powiedzieć, bo nie znam tamtych studiów (może ktoś bardziej kompetentny się wypowie).
Wybór studiów to nie jest prosta sprawa, jeśli ktoś wiąże swoją przyszłość zawodową z finansami, to niekoniecznie musi iść na matematykę, żeby potem zrobić jakąś karierę. Ja widzę jednak co najmniej 4 argumenty za wyborem matematyki:
  • ktoś na tym forum napisał kiedyś, że łatwiej matematykowi nauczyć się ekonomii niż na odwrót i ja się z tym raczej zgadzam;
  • niektóre zawody "finansowe" jak np. aktuariusz, to w zasadzie sama matematyka;
  • absolwentów ekonomii jest na finansowym rynku pracy dużo więcej niż absolwentów matematyki
  • specjalność matematyka w ekonomii może być właśnie dobra dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, co wybrać.

Czy opisana ścieżka jest tzw. Kierunkiem zamawianym i można na nim uzyskać stypendium?
Tak. Stypendium można uzyskać na każdej specjalności i ścieżce na kierunku matematyka.
Jakie są ewentualne możliwości wyjazdu w ramach programu Erasmus etc. Chodzi mi o jakiś semestr za granicą.
Oczywiście, jest to możliwe - zdaje się, że już po pierwszym roku studiów. Mamy umowy z zagranicznymi uczelniami o wymianie i nasi studenci wyjeżdżają (a do nas przyjeżdżają obcokrajowcy).
Oprócz Erasmusa można się również starać o inne stypendia i wyjazdy - niektóre są dużo korzystniejsze finansowo.
Drugie pytanie dotyczy tego co napisałeś o zrobieniu 2 licencjatów. Czy mógłby Pan dokładniej opisać co ma Pan na myśli? Tzn. jakich nakładów to wymaga.
Idea towarzysząca powstaniu specjalności matematyka w ekonomii była taka, żeby po dwóch latach student mógł wybierać, które studia chce skończyć - czy matematykę, czy raczej ekonomię. Program jest skonstruowany tak, że na pierwszym roku większość przedmiotów jest matematycznych, na drugim - jest dużo ekonomicznych, a na trzecim to już są głównie treści kierunkowe - w zależności od wyboru.
Jeżeli ktoś chciałby zrobić 2 licencjaty, to musi zrealizować wszystkie treści programowe z obydwu kierunków - w praktyce oznacza to najczęściej jeden dodatkowy rok studiów. Przy pewnym wysiłku można skrócić ten czas, niektóre przedmioty (z drugiego lub trzeciego roku) zaliczając wcześniej - nie jest to łatwe, ale możliwe.
I na koniec - na UJ istnieje zarówno Instytut Matematyki, jak i Instytut Ekonomii i Zarządzania. Mógłby Pan przybliżyć mi różnice pomiędzy wskazaną przeze mnie ścieżką na Instytucie Matematyki a studiowaniem na Zarzadzaniu i Ekonomii, np Ekonomii stosowanej. Do tej pory wydawało mi się, że ludzie chcący robić/studiować coś związanego z ekonomią wybierają pomiędzy Uekiem a Ujtem, z tym, że na UJ biorą pod uwagę Instytut Ekonomii i Zarządzania.
Te instytuty działają w ramach dwóch różnych wydziałów - pierwszy jest częścią Wydziału Matematyki i Informatyki, a drugi - Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Jedne studia to studia matematyczne, drugie - ekonomiczne. W skrócie: różnice są takie jak między matematyką, a ekonomią :-) Jedną z najbardziej zauważalnych jest ta, że studia matematyczne są (chyba) trudniejsze.
Jedną z cech wspólnych jest to, że specjalność matematyka w ekonomii powstała właśnie dzięki współpracy między oboma instytutami (ze względów formalnych można ją studiować na razie tylko u nas).

Zdaję sobie sprawę, że na niektóre pytania (zwłaszcza te porównawcze) nie odpowiedziałem wyczerpująco. Zachęcam do poszukania na tym forum (i na innych też) różnych wypowiedzi - łatwiej sobie wtedy wyrobić zdanie.

Pozdrawiam,
Piotr Jucha
nerdzio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 16:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: St-ce
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: nerdzio »

Widzę że w temacie wypowiadają się osoby z uczelni więc mam pytanie odnośnie progu punktowego. Jaki był roku temu na informatyce (w szczególności interesuje mnie informatyka analityczna). Chciałbym wiedzieć czy jest to coś w okolicach 90-100% czy może trochę mniej. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: Piotr Jucha »

nerdzio pisze:Jaki był roku temu na informatyce (w szczególności interesuje mnie informatyka analityczna). Chciałbym wiedzieć czy jest to coś w okolicach 90-100% czy może trochę mniej. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Wbrew pozorom progi są dużo niższe.
inf. analitycznej podaje, że w ubiegłym roku wystarczyło 62%. Ale nie sposób przewidzieć, ile będzie w przyszłym.
alnilam6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2010, o 16:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nibylandia

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: alnilam6 »

Witam
Ciągnie mnie do studiowania matematyki, ciągnie mnie też na UJ. Jednak wiele osób odradza mi ten kierunek, zniechęca mówiąc: co będziesz potem robić? co najwyżej w szkole uczyć... Sama nie wiem dobrze, gdzie chciałabym pracować, ale wiem, że nie w szkole Myślałam o wyborze specjalności stosowanej, bądź komputerowej. Ale co można realnie po takich studiach robić? Czytam różne informatory, wszystkie informacje na stronie wydziału, itp, ale wcale mnie nie przekonuje to wszystko... Mógłby ktoś rzucić chociaż kilka, ale za to konkretnych przykładów? Czy takie studia mają sens, czy też rzeczywiście są dwa wyjścia - szkoła albo uczelnia? Jak to jest z tymi specjalnościami, co one realnie dają? Już mam mętlik w głowie od tego wszystkiego...
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34129
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: Jan Kraszewski »

alnilam6 pisze:Czy takie studia mają sens, czy też rzeczywiście są dwa wyjścia - szkoła albo uczelnia?
To są stare i bardzo nieprawdziwe stereotypy, ale przez niektórych uparcie kultywowane.

JK
alnilam6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2010, o 16:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nibylandia

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: alnilam6 »

Też mi się tak właśnie wydaje, ale jak mi kolejna osoba z rzędu tak mówiła, to zaczęłam głupieć...
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34129
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: Jan Kraszewski »

To bzdury. Matematyk może robić (prawie) wszystko, bo posiada rzadką umiejętność szybkiego uczenia się nowych rzeczy.

JK
Aishling
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 10 mar 2010, o 22:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Meadow

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: Aishling »

Hej.
Wygląda na to, że będę kontynuowała tutaj moją edukację (II stopień), tylko waham się między matematyką stosowaną a tą w języku angielskim (o ile ruszy).

I tutaj mam do Was pytanie - jak myślicie, po której ma się większe szanse na rynku pracy?
I ogólnie którą byście polecili?
Awatar użytkownika
Majorkan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 14 paź 2007, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków/Jasło
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 33 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: Majorkan »

Przedmioty na specjalności "angielskiej" są raczej tak dobrane, żeby zapewnić absolwentowi szeroką ogólną wiedzę matematyczną, ale z wiedzą specjalistyczną może być trochę gorzej. Zatem patrząc pod kątem przyszłej pracy, matematyka stosowana byłaby chyba sensowniejsza.
Mimo wszystko sam chciałbym, żeby ta specjalność ruszyła, bo chętnie zrealizowałbym sobie trochę przedmiotów po angielsku
knrdk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 12 mar 2009, o 13:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 7 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: knrdk »

Zamierzam studiować matematykę komputerową na UJ. Podczas rejestracji można wybrać tą specjalność na kierunkach Matematyka lub Informatyka. Czy jest jakaś różnica ? Oba te kierunki są zamawiane na UJ, a z tego co czytam to na Informatyce próg (na stypendium) jest trochę niższy niż na matmie.

I jeszcze jedno pytanie. Rejestrując się na dwa kierunki płace dwa razy opłatę rekrutacyjną ?
ODPOWIEDZ