Czy można coś osiągnąć bez olimpiady?

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiowaniu: co wybrać? jakie są warunki przyjęć? życie studenckie? Zajrzyjcie tutaj!
alfacentaur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 15 lis 2016, o 19:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy

Czy można coś osiągnąć bez olimpiady?

Post autor: alfacentaur »

Jestem na studiach ale nie brałem udziału w olimpiadzie, nauka zajmowała mi dużo czasu i do matury nauczyłem się na styk, żałuję że, nie brałem w tym udziału bo nie zdążyłem się przygotować :( mimo to przed studiami porobiłem trochę zadanek 4fun i nawet szły, teraz co ciekawe mamy podobne na zajęciach z dyskretnej (infa) :)
Pytanie, czy brak olimpiady zamyka mi drogę do poważnych problemów matematycznych typu kryptologia? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34276
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Czy można coś osiągnąć bez olimpiady?

Post autor: Jan Kraszewski »

A dlaczego miałby Ci zamykać?

JK
alfacentaur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 15 lis 2016, o 19:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy

Re: Czy można coś osiągnąć bez olimpiady?

Post autor: alfacentaur »

Czytałem tutaj trochę nitek, pytam z ciekawości jakie macie doświadczenia i poglądy na ten temat :)
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Re: Czy można coś osiągnąć bez olimpiady?

Post autor: Jakub Gurak »

Olimpiada jest dla wybitnych, podobnie jak trzeba być wybitnym żeby coś nowego odkryć w matematyce.

Zwróć uwagę, że na przykład Pan Profesor Marek Zaionc z UJ nie piszą o nim (tu na Wikipedii akurat ) żeby miał jakieś wielkie osiągnięcia matematyczne. A jest jednym z autorów(chyba głównym) Logiki i Teorii Mnogości na ważniaku- wystarczy kawałek poprzeglądać aby się przekonać jaka to jest matematyka. No bo jak wiadomo, obecnie w matematyce odkryć coś nowego wielkiego jest ciężko, podobnie jak ciężko jest rozwiązywać zadania z olimpiady. Ja jak byłem w liceum dziwilem się, że mimo że rok się przygotowywałem do olimpiady(czytając stare rozwiązania ) jak przyszla olimpiada potrafiłem zrobić tylko jedno zadanie( a rozwiązywać można było w domu, czyli tygodniami). Nie ma się co dziwić, olimpiada jest dla wybitnych, a ja nie jestem pomysłowy.

A z drugiej strony olimpijczyk nie koniecznie musi sobie dobrze radzić z matematyką wyższą. Te dwa zbiory matematyki są rozłączne- między tymi dwoma umiejętnościami nie ma specjalnego związku.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34276
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Czy można coś osiągnąć bez olimpiady?

Post autor: Jan Kraszewski »

Jakub Gurak pisze: 25 paź 2019, o 18:09Zwróć uwagę, że na przykład Pan Profesor Marek Zaionc z UJ nie piszą o nim (tu na Wikipedii akurat ) żeby miał jakieś wielkie osiągnięcia matematyczne. A jest jednym z autorów(chyba głównym) Logiki i Teorii Mnogości na ważniaku- wystarczy kawałek poprzeglądać aby się przekonać jaka to jest matematyka.
Wybacz, ale wskazywanie autorstwa opracowań na ważniaku jako głównego osiągnięcia prof. Zaionca jest dość zabawne. Akurat wpisy na ważniaku to sporo osób mogłoby przygotować.
Jakub Gurak pisze: 25 paź 2019, o 18:09A z drugiej strony olimpijczyk niekoniecznie musi sobie dobrze radzić z matematyką wyższą. Te dwa zbiory matematyki są rozłączne- między tymi dwoma umiejętnościami nie ma specjalnego związku.
Z tą rozłącznością to bez przesady - związek jednak jest. Jeżeli ktoś wykazuje się umiejętnościami w zakresie rozwiązywania zadań olimpijskich, to świadczy to o jego ogólnych predyspozycjach związanych z matematyką i w tym sensie zwiększa jego szanse, że będzie sobie radził dobrze z matematyką wyższą. Możesz sprawdzić, ilu laureatów Olimpiady Matematycznej robiło potem karierę naukową w matematyce. Natomiast istotnie ani sprawność w zadaniach olimpijskich nie gwarantuje sukcesu naukowego w matematyce, ani brak sukcesów w OM nie wyklucza późniejszych sukcesów naukowych w zakresie matematyki.

JK
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Re: Czy można coś osiągnąć bez olimpiady?

Post autor: Jakub Gurak »

O to mi chodziło, lepiej bym tego nie ujął.
Jan Kraszewski pisze: 25 paź 2019, o 18:33 Akurat wpisy na ważniaku to sporo osób mogłoby przygotować.
:o to o tym nie pomyślałem, faktycznie, to był przecież wielki projekt.

Ale Pan Profesor Marek Zaionc powiedziałby pewnie, że w przypadku teorii mnogości to on może dowieść (i to formalnie) wszystkie te podstawowe twierdzenia logiki i teorii mnogości. Uzyskał przecież tytuł Profesora Nauk Matematycznych. Szacun.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34276
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Czy można coś osiągnąć bez olimpiady?

Post autor: Jan Kraszewski »

Jakub Gurak pisze: 25 paź 2019, o 19:58to o tym nie pomyślałem, faktycznie, to był przecież wielki projekt.
Chodziło mi o coś innego: robienie wpisów na poziomie ważniaka nie wymaga wiedzy na poziomie profesora.
Jakub Gurak pisze: 25 paź 2019, o 19:58Ale Pan Profesor Marek Zaionc powiedziałby pewnie, że w przypadku teorii mnogości to on może dowieść (i to formalnie) wszystkie te podstawowe twierdzenia logiki i teorii mnogości. Uzyskał przecież tytuł Profesora Nauk Matematycznych. Szacun.
Do tego naprawdę nie trzeba profesora nauk matematycznych, wystarczy zdolny student.

JK
ODPOWIEDZ