Opinie o studiach matematycznych na UW? Ewentualnie o FiR?

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiowaniu: co wybrać? jakie są warunki przyjęć? życie studenckie? Zajrzyjcie tutaj!
Ana_flyy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 1 gru 2015, o 15:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Opinie o studiach matematycznych na UW? Ewentualnie o FiR?

Post autor: Ana_flyy »

Muszę wybrać kierunek studiów i myślałam właśnie o matematyce na UW, jednak naczytałam się ostatnimi czasy wiele negatywnych opinii o tym, iż to bardzo nudne studia. Wszyscy nauczyciele radzą jakieś typowo techniczne studia np na PW, jednak mój zapał do fizyki znacznie osłabł w liceum i się jej obawiam, a miłość do matematyki została. Do tego nie lubię informatyki i męczę się w szkole na programowaniu. Czy są tu jacyś studenci matematyki gotowi wyrazić swoje opinie? Chętnie poczytam także wrażenia studentów fiansów i rachunkowości oraz inżynierii obliczeniowej. I czy na matematyce jest dużo tej informatyki? Wiem, że dużo osób po matmie później zajmuje się programowaniem, ja bym bardziej celowała w jakąś korporację bądź bankowość, a słyszałam, że w bankach chętniej biorą ludzi po matmie niż FiR?
Ostatnio zmieniony 16 cze 2017, o 22:25 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Literówka w temacie.
Awatar użytkownika
jutrvy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1202
Rejestracja: 24 lis 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 239 razy

Opinie o studiach matematycznych na UW? Ewentualnie o FiR?

Post autor: jutrvy »

Matematyka jest świetnym kierunkiem, jeśli chcesz zostać matematykiem i studiowanie matematyki nie zabije w Tobie pasji do matematyki. Oprócz tego matematyka (teoretyczna) jest świetnym kierunkiem do tego, żeby na czwartym/piątym roku nauczyć się czegoś samemu, co Ci się przyda w późniejszej pracy. Matematyka jest też takim kierunkiem, który świetnie się nadaje jako drugi kierunek studiów. Matematyka to też świetny kierunek, żeby po jego skończeniu studiować co innego. Tak słyszałem.
Awatar użytkownika
Cytryn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 405
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 46 razy

Opinie o studiach matematycznych na UW? Ewentualnie o FiR?

Post autor: Cytryn »

jutrvy, czego na przykład można nauczyć sięna czwartym czy piątym roku?
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Opinie o studiach matematycznych na UW? Ewentualnie o FiR?

Post autor: Milczek »

Polecam Fizykę, zapał wróci. A jak mówimy o UW to jestem bardziej niż pewien że Ci się spodoba.-- 16 cze 2017, o 17:41 --
Milczek pisze:Polecam Fizykę, zapał wróci. A jak mówimy o UW to jestem bardziej niż pewien że Ci się spodoba.
A do tego myślę że są to dość rozwijające studia
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Opinie o studiach matematycznych na UW? Ewentualnie o FiR?

Post autor: Premislav »

Jeżeli męczysz się na programowaniu, to:
- jeśli myślisz o karierze naukowej, to zastanów się, czy rzeczywiście podołasz (nie trzeba być hiper geniuszem, ale coś w głowie trzeba mieć i pracą się tego nie nadrobi, jeśli się nie ma);
- jeśli nie myślisz o karierze naukowej, to spróbuj jednak polubić programowanie lub nie idź na matematykę.

Czemu? Otóż osoba, która ani nie wybrała studiów doktoranckich, ani nie jest dobra z programowania (przecież jak ktoś pracuje w zarządzaniu ryzykiem czy czymkolwiek podobnym, to też na kartce se nie rozwiązuje), będzie najprawdopodobniej rywalizowała o miejsca pracy z absolwentami uczelni ekonomicznych, którzy mają więcej czasu na naukę języków i trzaskają więcej różnych gupich prezentacji, więc istnieje ryzyko, że wykoszą ludzi po matematyce w rekrutacji.

Chyba że studia traktujesz tylko jako okazję do rozwoju intelektualnego, bez żadnych dalekosiężnych panów, wtedy uderzaj na matmę tak czy inaczej, ale nie wiem, czy to rozsądne.
jackblack
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 27 paź 2013, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 10 razy

Opinie o studiach matematycznych na UW? Ewentualnie o FiR?

Post autor: jackblack »

Hmm, a ja naczytałem się opinii, że np. socjologia to nudne studia, a mam kolegę który studiuje socjologię. Więc dlaczego mój kolega studiuje socjologię, jeśli są to nudne studia?

Nie sugeruj się subiektywnymi opiniami. Przeczytaj opis studiów, zobacz, czy przedmioty które oferuje wybrana przez Ciebie uczelnia spełniają Twoje wymagania(czyli np. czy wydają Ci się ciekawe), ale przede wszystkim zastanów się nad tym, czy Ty w ogóle lubisz matematykę, czy lubisz rozwiązywać problemy, zadania. Wiadomo - na studiach matematyka jest inna niż w szkole. Jest to ciężki kierunek. Ja sam matematyki nie studiuje, ale moi znajomi, którzy studiują, na pierwszym i drugim roku mieli dosyć ciężki orzech do zgryzienia. Poza typowymi "zadankami" było do nauki mnóstwo teorii, twierdzeń, z pozoru nieprzydanych, no ale jeśli nie planujesz kariery naukowca, to faktycznie te rzeczy Ci się nie przydadzą, ale nauczą Cię czegoś więcej - myślenia, a to jest ważne, bo teraz w korporacjach skończona uczelnia to drugorzędna sprawa. Jak ktoś ma dobrze poukładane w głowie, to bez problemu znajdzie pracę.

Co do programowania, to jest to tylko narzędzie, a nie na czym skupia się informatyka.

Co do studiów technicznych, to sprawa jest prosta - jeśli Cię to kręci, to będzie to pewnie dobry wybór. Jeśli nie, to dobrze się zastanów, zanim podejmiesz jakąś decyzję.

I nie sugeruj się opiniami innych typu "idź na kierunek X, bo po tym jest praca" tylko wybierz coś, co Cię interesuje(np na podstawie przeczytanych syllabusów, opisów kierunków/uczelni, na YouTube też znajdziesz różne filmiki na temat uczelni).
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Opinie o studiach matematycznych na UW? Ewentualnie o FiR?

Post autor: Premislav »

Nie chcę siać fermentu/wszczynać off-topiku, ale kto stwierdził, że programowanie jest tym, na czym skupia się informatyka? Bo napisałeś tak, jakbyś polemizował z czyjąś opinią (a może to tylko mnie się tak wydaje...).
jackblack
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 27 paź 2013, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 10 razy

Re: Opinie o studiach matematycznych na UW? Ewentualnie o Fi

Post autor: jackblack »

Słuszna uwaga. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jutrvy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1202
Rejestracja: 24 lis 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 239 razy

Opinie o studiach matematycznych na UW? Ewentualnie o FiR?

Post autor: jutrvy »

Cytryn pisze:jutrvy, czego na przykład można nauczyć sięna czwartym czy piątym roku?
Na przykład programowania.
ODPOWIEDZ