Roznica poziomow na uczelniach przy matematyce stosowanej.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiowaniu: co wybrać? jakie są warunki przyjęć? życie studenckie? Zajrzyjcie tutaj!
Visioner69
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 14 gru 2011, o 18:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zachodniopomorksie
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Roznica poziomow na uczelniach przy matematyce stosowanej.

Post autor: Visioner69 »

Witam. Mam zamiar w tym roku zdać mature(no, to juz cos) z matmy/fizy/angielskiego (3 rozszerzenia). W planach mam matematyka stosowana na jednej z uczelni:
Politechnika Poznanska
Politechnika Wrocławska
AGH

1.Czy orientuje sie ktos jak wyglada poziom na tych uczelniach?(zakładamy ze dostane sie na każda)?
2.Czy matematyka stosowana to dobry obecnie kierunek pod wzgledem pracy? Studiuje ktos, skonczyl ktos? Nie ukrywam ze niejako jest moja pasja, ale nauczylem sie ze nie koniecznie to co lubimy zapewni nam chleb
3.No wlasnie, chce studiowac matematyke, nie wiem jednakze kompletnie co mozna po tym robic. Z tego co sie dowiedzialem narazie to praca w sektorze finansowym, bankach. Co jeszcze ?
Mam w planach dorzucic do programu studiow VBA, pakiet offica, C++ i z takim zapasem ruszyc na poszukiwanie pracy.
4. Jak tam sytuacja z budownictwem ? Z tego co czytalem, ostatnio mamy wielki bum na budowlancow, ktorych bedzie za duzo w porownaniu z rynkiem pracy do tego trzeba odbywac praktyke po studiach zeby zrobic uprawnienia, wiec nie jest rozowo. Wyprowadzi mnie ktos z bledu?
5.Jakie jeszcze kierunki mozna studiowac z naciskiem na matematyke z domieszka fizyki? Co mozna po nich robic?
Matematyke lubie i umiem, za fizyka nie przepada(cos tam umiem policzyc, ale marnie w porownaniu do matmy).

Bede bardzo wdzieczny za kazda odpowiedz ;]
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

Roznica poziomow na uczelniach przy matematyce stosowanej.

Post autor: Zlodiej »

Ja skończyłem matematykę stosowaną na UJ i nie narzekam. Już w trakcie studiów dostałem się na praktyki, a później dostałem normalną umowę. Można powiedzieć, że mam dużo szczęścia, bo nie musiałem dużo szukać no i praca zgodna z zainteresowaniami/studiami (tzn. w pracy niezbędne jest analityczne myślenie, a dodatkowo potrzebna znajomość statystyki).

Jeżeli miałbyś zamiar związać przyszłość właśnie z tą częścią matematyki jaką jest statystyka to polecam nauczyć się właśnie VBA i R (R jako narzędzie statystyczne jak i język programowania zdobywa ogromną popularność jeżeli chodzi o analizę danych).
Visioner69
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 14 gru 2011, o 18:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zachodniopomorksie
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Roznica poziomow na uczelniach przy matematyce stosowanej.

Post autor: Visioner69 »

Własnie do statystyki sie przymierzam, moglbys/moglby ktos napisac wiecej na ten temat?
Jak wyglada twoja/wasza praca, co musicie robic?
Co dokladniej nalezy do waszych obowiazkow?
Gdzie szukac pracy?
Jaka szansa awansu?
I oczywiscie na pozostale pytania z 1szego posta, jesli mozna.
Bede wdzieczny za opowiedzi.
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

Roznica poziomow na uczelniach przy matematyce stosowanej.

Post autor: Zlodiej »

W moim przypadku jest to pisanie raportów medycznych. W najprostszej wersji wykorzystujemy statystykę/matematykę do scalania danych (średnie, odchylenia, regresje, przedziały ufności), a w trochę trudniejszej to modelujemy choroby przy użyciu modeli Markowa, drzew decyzyjnych czy modeli DES - zabawa z R, VBA i Excelem. Jeżeli chodzi o perspektywy to zależy od firmy. Ogólnie analizy ekonomiczne dla leków działają od niedawna więc to wszystko się rozwija. Z drugiej strony raczej nie będzie, pod względem zarobków, ta branża dorównywała finansowym specjalizacjom (oczywiście tym lepszym tzn. aktuariusz, czy makler). W każdym razie w tym przypadku to wystarczy statystyka.

Wydaje mi się, że jeżeli chodzi o finansowe sprawy to lepiej zainwestować w rachunek prawdopodobieństwa, procesy stochastyczne i podobne rzeczy.



Jeżeli chodzi o poszukiwanie pracy, to najlepiej zaczepić się na jakieś interesujące (płatne) praktyki na ostatnich latach studiów. I tutaj ważny jest wybór uczelni, bo jeżeli chodzi o niektóre uczelnie (wydziały) to czasami bardziej przeszkadzają niż pomagają.
Visioner69
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 14 gru 2011, o 18:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zachodniopomorksie
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Roznica poziomow na uczelniach przy matematyce stosowanej.

Post autor: Visioner69 »

A jak wyglada sprawa praktyk na poszczegolnych uczelnach ? czy uczelnie traktują to poważnie ? Jak szukać płatnych praktyk ? pracodawcy sami się zgłaszają czy mam biegać po firmach i pytać czy mnie nie przyjmą i jeszcze mi za to zapłacą?
Ostatnio zmieniony 4 paź 2012, o 22:37 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Roznica poziomow na uczelniach przy matematyce stosowanej.

Post autor: Jan Kraszewski »

Może zapytaj na forach uczelni, skoro tu nikt nie odpowiada.

JK
ODPOWIEDZ