Praca licencjacka

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiowaniu: co wybrać? jakie są warunki przyjęć? życie studenckie? Zajrzyjcie tutaj!
Anka20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 16 lut 2010, o 15:37
Płeć: Kobieta
Podziękował: 10 razy

Praca licencjacka

Post autor: Anka20 »

Dostalismy tematy na prace licencjcka i nie wiem jaki wybrac
Wielomiany Lagnerre'a, Wielomiany Hermite'a, Tw. aproksymacyjne Weierstrassa, Podgrupa grupy addytywnej, Idealy w pierscieniu macierzy nad pierscieniem przemiennym z jedynka
Ktory wy byscie wybrali, osobiscie wole algebre, ale nie bardzo wiem z jakich ksiazek korzystac
Proszę o pomoc :)
szw1710

Praca licencjacka

Post autor: szw1710 »

Piszemy Laguerre'a.

Kocham wielomiany ortogonalne (czytaj: mam parę prac naukowych z ich użyciem), więc wybrałbym wielomiany Hermite'a. Najlepsza ksiązka to źródło źródeł: Szego, "Orthogonal polynomials".

Można by wybrać też twierdzenie aproksymacyjne Weierstrassa. Tu bowiem jest ciekawostka. Pewną bardziej abstrakcyjną wersją jest twierdzenie Stone'a-Weierstrassa, a twierdzenie to przed Stone'm udowodnił wcześniej polski matematyk (i ksiądz, ojciec benedyktyn z Tyńca) Andrzej Turowicz, w roku bodajże 1935 (czy coś koło tego), o czym jest w Wiadomościach Matematycznych (on sam o tym pisał) wzmianka pt. "W sprawie dowodu twierdzenia Weierstrassa-Stone'a" (Wiad. Mat. 31 (1995), 149–150). O tym niewielu wie.
Anka20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 16 lut 2010, o 15:37
Płeć: Kobieta
Podziękował: 10 razy

Praca licencjacka

Post autor: Anka20 »

A jakąś książka w języku polskim o wielomianach hermite'a
szw1710

Praca licencjacka

Post autor: szw1710 »

Raczej kiepsko. Jest tłumaczenie rosyjskiej książki Achiezera "Teoria aproksymacji". Tam by można szukać. Ale nie wiem na 100%. Ogólnie podręczniki analizy numerycznej. Ale Ralston o tym milczy, a Chenney i Kincaid jest raczej marnej jakości pod względem teoretycznym.
Anka20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 16 lut 2010, o 15:37
Płeć: Kobieta
Podziękował: 10 razy

Praca licencjacka

Post autor: Anka20 »

A coś o tym twierdzeniu Weierstrassa jaką książka była by dobra
szw1710

Praca licencjacka

Post autor: szw1710 »

Podręczniki analizy, np. Kołodzieja, gdzie to twierdzenie jest zrobione. Taka czerwona książka z serii Matematyka dla Politechnik, z tytułem Analiza matematyczna (chyba).
jetix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 29 maja 2010, o 14:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 14 razy

Praca licencjacka

Post autor: jetix »

Na tematy: "Wielomiany Lagnerre'a, Wielomiany Hermite'a, Tw. aproksymacyjne Weierstrassa" widziałem bardzo dużo prac licencjackich.

Aby nie być gołosłownym. Praca licencjacka: "Wielomiany Legendre'a"

Bibliografia:

G.M. Fichtenholz, Rachunek rózniczkowy i całkowy, t.I, PWN Warszawa, 1999.

G.M. Fichtenholz, Rachunek rózniczkowy i całkowy, t.II, PWN Warszawa, 1997.

E.Korpal, Funkcje specjalne, AGH Kraków, 2001.

A.Mostowski, M.Stark, Elementy algebry wyzszej, PWN Warszawa, 1958.
szw1710

Praca licencjacka

Post autor: szw1710 »

Piszemy Laguerre'a.

Praca licencjacka nie będzie jednak dobrym źródłem informacji. To w założeniu krótkie przedstawienie niewielkiego wycinka wiedzy. Bardziej polegałbym na literaturze. Ozcywiście i lektura prac licencjackich może być pouczająca, więc dobrze, że napisałeś.
jetix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 29 maja 2010, o 14:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 14 razy

Praca licencjacka

Post autor: jetix »

Myślałem, że autorka chciała napisać "wielomiany Legendre'a", stąd moja propozycja literatury do tego tematu.
szw1710

Praca licencjacka

Post autor: szw1710 »

W Fichtenholzu można to zapewne znaleźć. To kopalnia wiedzy i do końca życia nie będę wszystkiego o tej książce wiedział. Już 20 lat ją mam i używam Myślę, że źródło dobre. Ale jeśli jest możliwość, to odeślę też do klasycznej pozycji, biblii w zakresie wielomianów ortogonalnych, ale po angielsku:

Pólya, Szego, "Orthogonal polynomials". Pierwsze wydanie w 1935, ciągle jest wznawiana. Ja mam wydanie AMS (American Mathematical Society), drukowane już w tym stuleciu. A podstawą do przedruku było wydanie autorskie z lat 70-tych XX w. Książka, jak widać, była bardzo długo rozwijana.
Anka20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 16 lut 2010, o 15:37
Płeć: Kobieta
Podziękował: 10 razy

Praca licencjacka

Post autor: Anka20 »

Ja chcialabym pisac na temat twierdzenia Weierstrassa i gdzie moge znaleźć taka prace licencjacka na ten temat? Moze tam jest literatura z ktorej jeszcze moglabym skorzystac
Ostatnio zmieniony 17 lis 2011, o 15:38 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
szw1710

Praca licencjacka

Post autor: szw1710 »

Sam dowód twierdzenia Weierstrassa znajdziesz w książce Łojasiewicza "Wstęp do teorii funkcji rzeczywistych". Daleko idącym uogólnieniem jest twierdzenie Stone'a-Weierstrassa, które tez jest wra z dowodem zamieszczone w tej książce. Książka jest dość trudna do czytania, wymaga od czytelnika dużego obycia i kultury matematycznej. Ale dowody są elementarne. Podoba mi się zwłaszcza dowód klasycznego tw. Weierstrassa przez wielomiany Bernsteina. Wręcz podaje się wzór na ciąg aproksymujący fuckcję ciągłą. Uzupełnienie brakujących szczegółów dowodowych mogłoby być dobrą praca licencjacką.
Anka20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 16 lut 2010, o 15:37
Płeć: Kobieta
Podziękował: 10 razy

Praca licencjacka

Post autor: Anka20 »

Gdzie mozna przeczytac prace licencjackie z matematyki?
Awatar użytkownika
solmech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 811
Rejestracja: 10 gru 2008, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 76 razy
Pomógł: 20 razy

Praca licencjacka

Post autor: solmech »

Anka20 pisze:Gdzie mozna przeczytac prace licencjackie z matematyki?
Na uczelni??
ODPOWIEDZ