Informatyki: Wrocław, Kraków [TCS]

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiowaniu: co wybrać? jakie są warunki przyjęć? życie studenckie? Zajrzyjcie tutaj!
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Informatyki: Wrocław, Kraków [TCS]

Post autor: patry93 »

Czołem.
Jest raczej jasne, że TCS w Krakowie jest sporo trudniejszy od "normalnej" informatyki na UWr (powiedzmy, takie założenie w obrębie tego tematu :P ).
Może nie będę prosił o wskazanie różnic, bo niewielu studiuje/-owało na obu uczelniach, ale jakie są cechy szczególne dla każdej z tych placówek z osobna?
Na myśli mam np. jak wygląda sama matematyka; programowanie; ile zabawy 'ze sprzętem'; algorytmika; czy da się znaleźć ludzi nie uczestniczących w przeszłości w OIach/OMach i jak sobie radzą; [i wchodzimy na cienki lód] co ludzie robią potem tj. praca.
Zdradzę, że temat założyłem przede wszystkim aby się przekonać, czy plotki, które do mnie doszły, jakoby UWr był tak "słaby" (nie arbitralnie, lecz wciąż w porównaniu do TCSa), że bezwzględnie należy iść na TCS, są choć trochę słuszne.
Tomek_Z
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 807
Rejestracja: 9 gru 2007, o 14:39
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 181 razy

Informatyki: Wrocław, Kraków [TCS]

Post autor: Tomek_Z »

Jest raczej jasne, że TCS w Krakowie jest sporo trudniejszy od "normalnej" informatyki na UWr (powiedzmy, takie założenie w obrębie tego tematu :P ).
Tyle, że to założenie jest fałszywe. Nie wiem na jakim poziomie stoi TCS w Krakowie, ale zapewnić Cię mogę, że informatyka na UWr jest naprawdę bardzo ciężkim kierunkiem. Przykładowo, już na samym początku przedmiot Logika dla informatyków wręcz wyniszcza wielu studentów, którzy potem muszą raz jeszcze się rekrutować. Ponadto bardzo mało osób kończy ten kierunek (choć zaczyna dość sporo osób). No i wspomnieć jeszcze należy o zabójczym systemie deklaracji na ćwiczeniach...
jakie są cechy szczególne dla każdej z tych placówek z osobna?
Na myśli mam np. jak wygląda sama matematyka; programowanie; ile zabawy 'ze sprzętem'; algorytmika;
Tutaj odsyłam Cię do strony internetowej II UWr:


możesz sobie wejść w zapisy i sprawdzić co uczelnia oferowała studentom w tym semestrze. Zapewnić Cię mogę, że programowania i matematyki jest tutaj naprawdę sporo. Ponadto sam sobie dobierasz część przedmiotów i to Ty decydujesz o swojej przyszłości...
czy da się znaleźć ludzi nie uczestniczących w przeszłości w OIach/OMach i jak sobie radzą; [i wchodzimy na cienki lód] co ludzie robią potem tj. praca.
Z tego co ja widziałem, to olimpijczycy faktycznie mieli łatwiej. Ale to nie oznacza, że ktoś, kto nie brał udziału w olimpiadach nie ma szans ukończyć tych studiów.
Zdradzę, że temat założyłem przede wszystkim aby się przekonać, czy plotki, które do mnie doszły, jakoby UWr był tak "słaby" (nie arbitralnie, lecz wciąż w porównaniu do TCSa), że bezwzględnie należy iść na TCS, są choć trochę słuszne.
Wg mnie nie. Raz jeszcze powtórzę Inie bez powodu) że informatyka na UWr to naprawdę ciężki kierunek.

Po więcej informacji odsyłam Cię na forum II:

Kod: Zaznacz cały

http://ii.yebood.com/


Na koniec, wspomnę jeszcze tylko, że informatyka na UWr jest kierunkiem zamawianym (studiami zamawianymi objęte były roczniki 2009-2011).
wszamol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 7 maja 2009, o 22:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Informatyki: Wrocław, Kraków [TCS]

Post autor: wszamol »

Tomek_Z pisze:Tyle, że to założenie jest fałszywe. Nie wiem na jakim poziomie stoi TCS w Krakowie, ale zapewnić Cię mogę, że informatyka na UWr jest naprawdę bardzo ciężkim kierunkiem.
Skoro nie wiesz jak jest na TCS to skąd wiesz czy jest trudniej czy łatwiej? Takie pisanie by pisać. Ja się nie wypowiadam, bo nie wiem jak jest na UWr
King James
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 150
Rejestracja: 19 kwie 2007, o 22:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biłgoraj/Kraków
Pomógł: 39 razy

Informatyki: Wrocław, Kraków [TCS]

Post autor: King James »

Ponieważ studiuję Informatykę Analityczną, napisze tylko o niej.
patry93 pisze:czy da się znaleźć ludzi nie uczestniczących w przeszłości w OIach/OMach i jak sobie radzą;
Na moim roku, studia licencjackie skończyło 14 osób, w tym 7 osób z przeszłością olimpijską (finał OI lub OM), co nie jest absolutnie żadnym wyznacznikiem, są osoby bez olimpiad które sobie bardzo dobrze radzą. I według mnie chęciami i pracowitością spokojnie można osiągnąć sukces i dobre oceny z podstawowych przedmiotów (są kursy specjalistyczne które są dość ciężkie). Często też w grę wchodzi systematyczność przy przedmiotach koderskich, gdzie np. mamy cotygodniowe zadania ze sztywnymi deadlinami.
patry93 pisze:[i wchodzimy na cienki lód] co ludzie robią potem tj. praca.
Informatyka Analityczna jest od dwóch lat, dlatego dużo absolwentów jeszcze nie ma. Niektórzy studenci łączą studia z pracą. W dodatku, np. w tym roku 5 kolegów pojechało na wakacyjne praktyki do Google'a i Facebook'a do Kalifornii. Kolejnym przykładem jest kolega, który od roku po licencjacie pracuje w firmie finansowej jako programista w NY. Nie słyszałem, żeby ktokolwiek miał problemy z pracą po informatyce na UJ. Jednak jest to kwestia indywidualna.
informatyk_wroc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 24 cze 2009, o 18:10
Płeć: Mężczyzna

Informatyki: Wrocław, Kraków [TCS]

Post autor: informatyk_wroc »

Ja napiszę o UWr, ale zanim to zrobię to chciałbym zauważyć, że studiów informatyczncych
na żadnej uczelni z trójki UW, UJ(TCS) i UWr nie można opisać słowem "słabe", nawet w stosunku do pozostałych dwóch.
patry93 pisze: plotki, które do mnie doszły, jakoby UWr był tak "słaby" (nie arbitralnie, lecz wciąż w porównaniu do TCSa), że bezwzględnie należy iść na TCS,
Ludzie uwielbiają się wypowiadać o sprawach, w których ledwie co się orientują więc z takimi plotkami to radziłbym uważać. Zwłaszcza, że jeśli chodzi o poziom to łatwo o pomyłkę np. dlatego, że UWr oferuje większość obowiązkowych zajęć na dwóch, a czasem na trzech istotnie różnych poziomach. np. Logika dla informatyków (to taki odpowiednik Wstępu do matematyki obecnego na większości polskich uczelni) ma grupę zaawansowaną o bardzo wysokim poziomie (dla wybitnych), zwykłe grupy o bardzo przyzwoitym poziomie oraz grupy podstawowe (z osobnym wykładem).

Przejrzyj sobie opisy przedmiotów (na ten semestr: ), poczytaj wypowiedzi absolwentów itd. Jest sporo algorytmiki nauczanej przez osoby posiadające duże osiągnięcia na tym polu (pogooglaj nazwiska wykładowców), jest sporo innej tematyki, również bardzo "sprzętowej" (systemy wbudowane, programowanie smartfonów, cisco). Jak ktoś chce to może studiować równolegle matematykę, choć takie połączenie jest mocno pracochłonne.

Oczywiście na każdej uczelni "da się znaleźć nie uczestniczących w przeszłości w OIach/OMach" i sporo z takich osób świetnie sobie radzi, w końcu nie każdy miał odpowiedniego nauczyciela w liceum.

Niebawem nadarza się świetna okazja aby nas odwiedzić: http://przesmycka.cs.uni.wroc.pl/
(indywidualne zawody w rozwiązywaniu ciekawych problemów informatycznych)/
ODPOWIEDZ