JSIM - przygotowania

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiowaniu: co wybrać? jakie są warunki przyjęć? życie studenckie? Zajrzyjcie tutaj!
kuba422
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 27 paź 2017, o 19:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

JSIM - przygotowania

Post autor: kuba422 »

Witam serdecznie!

Jestem tegorocznym maturzystą. Od zawsze interesowała mnie matematyka. W liceum bawiłem się w różne konkursy z całkiem przyzwoitymi efektami, między innymi zostałem finalistą OM'a. (Nie jestem na poziomie laureata, jednak finał uczciwie wypracowałem, nie był to jednorazowy łut szczęścia. Znam pobieżnie trochę zagadnień z matematyki wyższej, nie jest to jednak z pewnością usystematyzowana wiedza. Tyle, jeżeli chodzi o mój poziom.) Otworzyło to przede mną możliwość studiowania w ramach JSIM'u na UW. Moje doświadczenie związane z informatyką jest jednak niestety znikome. Niemniej uważam ją za dziedzinę ciekawą, przyszłościową i dość blisko spokrewnioną z matematyką, stąd ambitny wybór kierunku studiów. Jestem świadomy faktu, że są one bardzo wymagające, więc chcę wykorzystać dobrze czas "kwarantanny" i zacząć poznawać materiał z pierwszego roku, żeby mieć realne szanse na jego przetrwanie. W związku z tym mam więc kilka pytań:
1) Jakie zagadnienia z informatyki warto sobie przyswoić w pierwszej kolejności? Polecacie jakieś konkretne źródła wiedzy?
2) Czym różni się w praktyce potok imperatywny od funkcyjnego i czy warto w mojej sytuacji starać się o przyjęcie na ten drugi?
3) Czy bez doświadczenia olimpijskiego z informatyki dam w ogóle radę utrzymać się na JSIM'ie? Naczytałem się plotek, jakoby niektóre zadania z egzaminów z pierwszego roku były na poziomie finału OI'a, co nie napawa optymizmem takiego nowicjusza jak ja.
4) Jak oceniacie trudność poszczególnych przedmiotów z pierwszego roku? Które z nich wymagają najwięcej pracy własnej i są najtrudniejsze do zaliczenia?

Wszystkie inne informacje o tym kierunku również będą mile widziane. Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam!
Kinzoku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 23 maja 2021, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20

Re: JSIM - przygotowania

Post autor: Kinzoku »

Może za późno się odzywam ale dla przyszłych osób co tu wejdą. Matematyka na mimie ma mało wspólnego z OMem, czasem trafiają się podobne zadania ale jednak zazwyczaj są inne co nie znaczy że gorsze. Potok funkcyjny jest znacznie lepszy niż imperatywny ale trzeba w między czasie nauczyc się dobrze wskaźników w C, mallocow i systemu Linux (najlepiej zainstalowac) bo jest taki okropny przedmiot IPP na 2. semestrze gdzie jak nie umiesz linuksa to nie zdasz.
Thingoln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 27 lip 2019, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 15 razy

Re: JSIM - przygotowania

Post autor: Thingoln »

O matematyce nie mogę się wypowiedzieć, bo jestem na zwykłej informatyce, więc proszę o wzięcie na to poprawki. Tak jak kolega wyżej - polecam jak najszybciej ogarnąć Linuxa i C. A odpowiadając na pytania (może komuś się przyda):
1) na pewno poza Linuxem i C przyda się ogólne obycie z programowaniem. Poza tym - robić jak najwięcej zadań algorytmicznych (jest pełno stron, kursów w internecie: Szkopuł, CodeForces, etc.);
2) poza samym paradygmatem wydaje mi się, że na potoku funkcyjnym jest odrobinę więcej materiału. Potok funkcyjny można też zdać bez przystąpienia do egzaminu, o ile wyniki w ciągu semestru są odpowiednio dobre (można otrzymać każdą ocenę). Ja bez większego doświadczenia z algorytmiką i bez żadnej olimpiady poszedłem na funkcyjny i jestem zadowolony. Na pewno otwiera spojrzenie na całkowicie inne podejście do programowania, ale z drugiej strony może być dużo mniej intuicyjny. Ciężko powiedzieć;
3) o samym utrzymaniu się na JSIM-ie trudno mi cokolwiek powiedzieć, ale wstęp do programowania zdecydowanie da się zaliczyć bez doświadczenia z olimpiadami. Niektóre zadania (przynajmniej dla mnie) były jednak dosyć trudne i na pewno będzie wymagać dużo pracy bez względu na potok;
4) JSIM-y dzielą z informatyką dwa przedmioty na pierwszym semestrze: podstawy matematyki i wstęp do programowania. Oba są dosyć trudne, ale osobiście uważam, że podstawy matematyki stanowią dużo mniejsze wyzwanie. Jeśli ktoś chce, można zajrzeć na stronę prowadzącego, gdzie znajduje się skrypt i zbiór zadań i zobaczyć, z czym to się je. Co do drugiego semestru: wspomniany IPP zajmuje dosyć dużo czasu i wiele rzeczy trzeba się samemu nauczyć (z naciskiem na parsowanie). Z tego co wiem, JSIM-y nie muszą robić w tym samym czasie matematyki dyskretnej, ale niektórzy robią. To też jest dosyć trudny przedmiot, ale z doświadczeniem z OM-a powinno być zauważalnie łatwiej. To też drugi przedmiot, z którego można uzyskać ocenę bez konieczności pisania egzaminu.

Ogólnie zdecydowana większość prowadzących jest naprawdę świetna i widać, że chcą przekazać wiedzę. Są "ludzcy". Bardzo polecam, świetnie się tutaj czuję.:)
ODPOWIEDZ