Quiz matematyczny

Historia, regulamin, zadania i oceny Konkursów oraz Ligi prowadzonej na Forum.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11264
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3143 razy
Pomógł: 747 razy

Quiz matematyczny

Post autor: mol_ksiazkowy »

Qń, tak jest, zadajesz pytanie.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Quiz matematyczny

Post autor: »

W faszystowskich Niemczech jednemu ze znanych matematyków pozwolono mimo żydowskiego pochodzenia zachować tytuł i stanowisko profesora uniwersyteckiego. O kogo chodzi, na jakim uniwersytecie i jak wyglądały ostatnie lata życia tej osoby?

Q.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11264
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3143 razy
Pomógł: 747 razy

Quiz matematyczny

Post autor: mol_ksiazkowy »

czy moze E F Zermelo ....?
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Quiz matematyczny

Post autor: »

Trochę się właśnie obawiałem, że do rozstrzygnięcia poprawności odpowiedzi będzie potrzebne dyskutowanie na temat pochodzenia poszczególnych matematyków. No ale trudno: o ile mi wiadomo, Zermelo nie miał pochodzenia żydowskiego, w każdym razie nie o niego chodziło.

Podpowiem, że osobę, którą mam na myśli, śmiało można zaliczyć do ekstraklasy matematyków wszystkich czasów.

Q.
szw1710

Quiz matematyczny

Post autor: szw1710 »

Hilbert? Nie sądzę. Strzelam nie sprawdzając pochodzenia.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Quiz matematyczny

Post autor: »

Tak. A pozostała część pytania?

Q.
szw1710

Quiz matematyczny

Post autor: szw1710 »

Naprawdę nie sądziłem. Jak na razie nie wiem. Zmarł w 1943.

Tu jest viewtopic.php?t=16229

Przez ostatnich 10 lat życia nie prowadził działalności matematycznej.

Uniwersytet: Getynga.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Quiz matematyczny

Post autor: »

Zgadza się, Twoja kolej.

Dopowiem tylko, że od 1933 roku nie wykładał, bowiem studenci odmówili (!) uczęszczania na jego wykładu z uwagi na kwestie rasowe. Ostatnie dziesięć lat jego profesury w Getyndze wyglądało tak, że przychodził rano do pokoju, przebywał w nim do popołudnia, po czym wychodził - w tym czasie nie zapisał nawet jednej kartki (choć przedtem publikował wyjątkowo często).

Po czystkach jakie przeprowadzili hitlerowcy na uniwersytecie w Getyndze (usuwając wielu żydowskich matematyków, między innymi Emmy Noether - tę od pierścieni, Hermanna Weyla, Edmunda Landau), na jakimś bankiecie na pytanie Ministra Edukacji: "Jak się ma matematyka w Getyndze po uwolnieniu jej od żydowskich wpływów?" miał odpowiedzieć: "Matematyka w Getyndze? W zasadzie już jej nie ma.".

On sam ze względów propagandowych zachował tytuł, ale w istocie była to już śmierć cywilna (pod koniec jego życia niemieccy matematycy także zaprzestali kontaktów z nim z pobudek "ideologicznych"). W cytowanym wyżej wątku z biografią Hilberta napisane jest, że umarł śmiercią naturalną - właściwsze będzie chyba jednak powiedzenie, że został zaszczuty na śmierć.

Q.
szw1710

Quiz matematyczny

Post autor: szw1710 »

Ostatnio przerabialiśmy nazwiska. Więc trochę zagmatwam, pytanie jest z nazwiskiem w tle. Mianowicie który matematyk łączy teorię liczb z analizą numeryczną? Nie chodzi o twierdzenie na pograniczu tych dwóch dyscyplin, lecz o to, że matematyk ów miał wyniki i tu, i tu.
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

Quiz matematyczny

Post autor: xiikzodz »

Tu pewnie niejeden się znajdzie. Np. Dan Shanks, który wyznaczył sporo cyfr rozwinięcia dziesiętnego \(\displaystyle{ \pi}\).
szw1710

Quiz matematyczny

Post autor: szw1710 »

Fajnie się czegoś dowiedzieć Uznaję - Twoja kolej.

Ja myślałem o Giuseppe Peano. Znamy jego aksjomatykę liczb naturalnych. W analizie numerycznej mamy twierdzenie o jądrze Peano pozwalające wyznaczać np. błędy kwadratur, ale też i innych operatorów nie związanych z całkowaniem numerycznym.

Zadajesz pytanie.
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

Quiz matematyczny

Post autor: xiikzodz »

Gdyby nie czas przeszły w pytaniu, to można by strzelać w ciemno, Terry Tao. Nawet jeśli jeszcze nie publikował w analizie numerycznej, to pewnie wyłącznie dlatego, bo zapomniał wysłać.

W takim razie pytanie:

Chodzi o nazwisko. Znane chyba każdemu studentowi matematyki na świecie. Matematyk ów zmarł niedawno. Zajmował się analizą zespoloną i harmoniczną. Tyle wiedzy powszechnej. Nieco mniej powszechna jest znajomość jego osiągnięć w algebrze, a konkretnie w teorii algebr grupowych.
szw1710

Quiz matematyczny

Post autor: szw1710 »

Walter Rudin.
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

Quiz matematyczny

Post autor: xiikzodz »

Tak jest.
szw1710

Quiz matematyczny

Post autor: szw1710 »

Więc moja kolej. Który z polskich matematyków (zmarłych niedawno, już w tym stuleciu), zajmował się badaniem stabilności pracy świdrów górniczych? Dla ułatwienia dodam, że uczył mnie na studiach
ODPOWIEDZ