Pytania, uwagi, i komentarze...

Historia, regulamin, zadania i oceny Konkursów oraz Ligi prowadzonej na Forum.
Liga
Gość Specjalny
Gość Specjalny
Posty: 168
Rejestracja: 29 wrz 2006, o 18:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Forum Matematyka.pl

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: Liga »

Wszystkim startującym w konkursie przypominam, że termin wysyłania rozwiązań (wrzesień) upływa w niedzielę po 23.59.
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: DEXiu »

W październikowej lidze, w zadaniu 6 są zapisane podzielności, tylko jakoś tak dziwnie - ja się uczyłem, że albo piszemy po obu stronach tej pionowej kreski na tym samym poziomie, albo po lewej wyżej niż po prawej (a tu jest odwrotnie)
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: Arek »

Termin wysyłania zadań wrześniowych już minął, mogę więc uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, że rozwiązania nadesłało nam łącznie 6 osób. Wszystkim dziękuję za rozwiązania, sądzę, że sprawdzenie nie zajmie wiele czasu, mimo to wszystkie wyniki i rozwiązania zamieszczę zgodnie z planem ok. 1 listopada.

Jak sami widzicie ilość uczestników Ligi jest wyraźnie różna po pierwsze od 10 (a przekroczenie tego progu zainteresowania było warunkiem kontynuowania konkursu), po drugie od 15 - którzy stwierdzili, że chętnie wezmą udział. Z decyzją co do dalszych losów Ligi proponuję poczekać do 16 listopada i zobaczyć ile będzie rozwiązań październikowych, być może zamknięcie konkursu w tym miejscu byłoby niestosowne.

Mimo to termin pojawienia się zadań na listopad przesuwam do 20 listopada, jeżeli bowiem zadania październikowe spotkają się z podobnym zainteresowaniem, dalsza organizacja konkursu nie ma sensu.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11266
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3143 razy
Pomógł: 747 razy

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: mol_ksiazkowy »

Arek napisał:
Termin wysyłania zadań wrześniowych już minął, mogę więc uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, że rozwiązania nadesłało nam łącznie 6 osób......***

Jak sami widzicie ilość uczestników Ligi jest wyraźnie różna po pierwsze od 10 (a przekroczenie tego progu zainteresowania było warunkiem kontynuowania konkursu), po drugie od 15 - którzy stwierdzili, że chętnie wezmą udział.....***
no własnie , ja osobiscie myślałem ze sie znajdzie co najmiej dziesiatka chetnych,-wszak obiecywali: -obiecanki cacanki...., hm? może jednak kilka osób dołączy do konkursu i w pazdzierniku bedzie nas wiecej.....Sam pomysł Ligi jest ok, wszak to tylko zabawy mozna sie sprawdzić i coś nauczyć....ale być może słaba reklama i trudność zadań spowodowały że sie ludziom nie chce męczyć....ale....róbmy swoje -może to cós da...kto wie?
MarcinT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2006, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Otyń/Zielona Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 4 razy

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: MarcinT »

za slaba reklama !

ja dolaczam. wysle pazdiernikowe zadania.
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: Arek »

To nie jest tak, że ja nie chce organizować zawodów; na pewno nie zabraknie mi zadań, ani (mam nadzieję) czasu na sprawdzenie i podliczenie całości... Mimo to sami przyznacie, że 6 osób to mało. Reklama reklamą, moje możliwości są takie, jakie są... Zresztą zachęcałem, przypominałem o terminach, kilka razy. Poza wszystkim, nie wszyscy wysłali 6 rozwiązań (niektórzy wręcz przeciwnie, po 1), niemniej jednak zaznaczyli swój udział i włożyli trochę pracy w napisanie (nie był to ogrom pracy) rozwiązania.

Zachęcam więc do spróbowania swoich sił. Zachęcam, byście i Wy zachęcali do idei konkursu.
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: DEXiu »

Arek pisze:(...) niemniej jednak zaznaczyli swój udział i włożyli trochę pracy w napisanie (nie był to ogrom pracy)
No nie wiem. Z tym \(\displaystyle{ \TeX em}\) tyle się trzeba użerać żeby coś wyszło, że już chciałem zwątpić. Już chyba łatwiej w Wordzie (ale niewiele łatwiej) Może by jednak mimo wszystko wprowadzić klauzulę o możliwości wysłania na maila skanów odręcznych (z zaznaczeniem, że w subiektywnej ocenie komisji nieczytelne prace nie będą sprawdzane )
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: Arek »

Nie, nie wprowadzimy takiej możliwości.

Jeżeli ja (nie używający TeX -a notorycznie) poradziłem sobie z przepisaniem rozwiązań w niespełna 3 godziny, znaczy, że każdy może i nie zajmie mu to znacznie więcej czasu. Zresztą od publikacji zadań do terminu nadsyłania rozwiązań jest 1.5 miesiąca, nie bez przyczyny! Wolno wysyłać pliki utworzone w Wordzie, skany będą źle widziane.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11266
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3143 razy
Pomógł: 747 razy

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: mol_ksiazkowy »

Pytanie formalne do zadania pierwszego z pazdziernika: funckja f jest okreslona ....no włąsnie jaka jest jej dziedzina...? \(\displaystyle{ \Pi}\), czy \(\displaystyle{ int (\Delta(ABC))}\), i powinno być -formalnie nie zapis \(\displaystyle{ f^{-1}(x) \Pi}\) tylko.... \(\displaystyle{ f^{-1}(x) \Pi}\)....?!
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: Arek »

Zmieniłem na inkluzję, oczywiście to było przeoczenie, dziękuję

Jeżeli chodzi o dziedzinę funkcji, formalnie jest ona oczywiście równa wnętrzu trójkąta i tylko tam rozważamy poszukiwany przeciwobraz. Zapis, który znajduje się w zadaniu jest odrobinę nieścisły głównie celem ukazania lepszej intuicji uzyskiwanych rezultatów (nikogo nie zdziwi fakt, że przeciwobrazy mogą WE WNĘTRZU TRÓJKĄTA być podzbiorami zbiorów intuicyjnie sensownych dopiero na całej płaszczyźnie). Tu zostawiam tak, jak jest :]

[ Dodano: 16 Listopad 2006, 08:14 ]
Mimo to termin pojawienia się zadań na listopad przesuwam do 20 listopada, jeżeli bowiem zadania październikowe spotkają się z podobnym zainteresowaniem, dalsza organizacja konkursu nie ma sensu.
Pozwoliłem sobie otworzyć własnym cytatem, który będzie właściwym komentarzem do tego, co napiszę niżej. Dziś minął termin wysyłania rozwiązań Ligi za październik. Tak się złożyło, że rozwiązania nadesłały mi jedynie 3 osoby: mol_ksiazkowy, DEXiu i Marcin88.

Jestem wdzięczny za pracę włożoną w rozwiązania, zwłaszcza Marcinowi, który podał elementarne (niekrótkie, ale bardzo ładne i co najważniejsze - poprawne - co wnoszę z dotychczasowej niewnikliwej jeszcze lektury i poprawności wyników) rozwiązanie zadania mojego autorstwa (:P), które dotąd umiałem rozwiązać jedynie metodami algebry liniowej.

Z żalem dodaję także, że w zwiazku z brakiem zainteresowania (Waszą własną inicjatywą, jaką było przeprowadzenie na Forum konkursu!) zamykam zawody Ligi. Najprawdopodobniej za kilka dni opublikuję rozwiązania październikowe i punktację za ten miesiąc. Zgodnie z Regulaminem Ligi, jeżeli przyszłość przyniesie nową inicjatywę w kwestii zawodów, będzie ona potrzebowała zgłoszenia ze strony 15 użytkowników. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11266
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3143 razy
Pomógł: 747 razy

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: mol_ksiazkowy »

Arek napisał:
Z żalem dodaję także, że w zwiazku z brakiem zainteresowania (Waszą własną inicjatywą, jaką było przeprowadzenie na Forum konkursu!) zamykam zawody Ligi.
hmmn , no coz takie prawo organizatorów, ale może jeszcze rozważyc kontynuacje do konca br. sadze ze z czasem znalazłaby sie wymagana ilosci min tj 10 uczestników, zwłaszcza ze zadania sa -jak dotad całkiem ciekawe , kilku chetnych jest.... a sam Konkurs jest tez niezła reklama samego forum!
MarcinT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2006, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Otyń/Zielona Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 4 razy

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: MarcinT »

Ja mysle że liga nie zyskała popularności poniewaz zadania byly dosyc specyficzne i nie zachecaly uczestnikow Olimpiady Matematycznej swoją specyfiką.
Awatar użytkownika
Calasilyar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2656
Rejestracja: 2 maja 2006, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Sieradz
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 410 razy

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: Calasilyar »

Po prostu jeżeli chodzi o mnie to w pierwszej serii były zadania do zrobienia (niestety nie miałem ani krzty czasu i tak wyszło). Na tą drugą się zmobilizowałem, ale jak zobaczyłem te zadanka to mnie zatkało... Takie robaczki, że ohoho ja jestem za, ale to jakimiś poziomami trudności można by zrobic, bo takich zadań, jakie były na październik zaproponowane to niestety nie ruszę
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11266
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3143 razy
Pomógł: 747 razy

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: mol_ksiazkowy »

Calasilyar napisał:
Na tą drugą się zmobilizowałem, ale jak zobaczyłem te zadanka to mnie zatkało... Takie robaczki, że ohoho
Zgadzam sie i popieram....wg mojej oceny zadania wrzesniowe były ciezkie i z pazdziernika jeszcze ciezsze...o ile w zastawie z wrzesnia było zadanie nr 5 -dosc łatwe i takie "na zachete" to juz w ostatnim zestawie takiego zadania nie było. Dodam, ze jesli idzie o wrzesniowe, to roziwiaznie zadania nr 3, (dlugosc rozwiazania, operowanie tw Eulera itd) swiadczyło o tym ze zadania sa wysokich lotow, to juz rozwiazanie firmowe zadania nr 4 naprawde moze przystawic. Ogólnie sadze ze zadania te (wrzesien i pazdziernik) były bardzo ciekwawe , to jednak niektore z nich ciut za trudne....Dlatego wlasnie głownie tak mały udział w konkursie. choc....jak widac po ilosci wyswietlen odnosnikow do tresci zadan-duzo ludzi sie nimi zainteresowało. ckd
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

Pytania, uwagi, i komentarze...

Post autor: Arek »

Hmmm... przypominam, że zaakceptowaliście formułę konkursu, jaką zaproponowałem (6 zadań, odpowiednio poziomy trudności itp.). W trakcie trwania zawodów nie otrzymałem żadnej skargi na trudność zadanych problemów.

Jeżeli chodzi o trudność zadań... Hmm... Powiem tak, nie zgadzam się z tak surową opinią, jaka została tu wystawiona. Zadania nr 1 miały być trudne i były. Zadania 2-3-4 miały być olimpijskie i były - pochodziły z finałów olimpiad krajowych z całego świata, oraz także z IMO. Zadania 5-6 nie wymagały żadnych twierdzeń Eulera, Cevy, rekurencji itp. Wymagały jedynie sprawnego zastosowania analizy matematycznej (poziom stara matura inc. pochodne i całki) lub przekształceń algebraicznych. Zresztą ustalenie było takie, że zadania te będą miały poziom finału politechniki warszawskiej, która jest konkursem trudniejszym niż matura, ale całkowicie elementarnym.

Jeżeli ta forma zadań Wam nie odpowiada, zaproponujcie inną formułę - a więc projekt typu:

1. Ilość zadań.
2. Hierarchia trudności zadań.
3. Docelową grupę "zainteresowanych" (olimpijczycy, studenci, gimazjaliści or something?)
4. Czas na rozwiązania (może raz na 2 tygodnie będzie lepsze?)

Wtedy chętnie się dostosuję. Kwestia odblokowania zablokowanego konkursu leży w gestii aktywności i zainteresowania potencjalnych uczestników zawodów, a mobilizowanie do aktywności to także kwestia wzajemnej dyskusji, a niekoniecznie reklamy.

Przyznam, że ze swojej strony poprawiłbym aspekty:

1. Znacznie skrócił czas, np. czas: tydzień, max. dwa tygodnie.
2. Zadania znacznie prostsze + ew. jedno naprawdę trudne dla różnicowania uczestników.
3. Zaprzestanie zamieszczania "firmówek" tylko rozwiązania Wasze.

Wtedy, co prawda, nie każdy zdążyłby z rozwiązaniami, ale zawody byłyby znacznie bardziej dynamiczne i łatwoby było odrabiać zaległości punktowe.

Wszelkie propozycje mile widziane. W razie szybkich ustaleń mogę zrezygnować z ponownego zbierania 15 deklaracji
ODPOWIEDZ