Matematyczne książki na wakacje - co wybrać?

Poszukujesz książki z konkretnej dziedziny matematyki i nie wiesz, którą wybrać? Zadaj pytanie!
not_a_genius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 cze 2019, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Matematyczne książki na wakacje - co wybrać?

Post autor: not_a_genius »

Witam,

jestem uczniem 2 klasy liceum ogólnokształcącego o profilu mat-fiz. Wakacje się zbliżają więc postanowiłem, że warto by znaleźć jakąś książkę, najlepiej matematyczną. Szukam jakiejś ciekawej książki, która przedstawi mi matematykę trochę na wyższym poziomie . Obecnie zbiór zadań z klasy drugiej przerobiłem i kończę pierwszy rozdział ze zbioru do klasy trzeciej. Plan na wakacje zakłada przerobienie całej klasy oraz powtórkę całego materiału z liceum. Niemniej jednak chciałbym spróbować poczytać coś bardziej zaawansowanego. Znalazłem jak na razie takie dwie książki:

"Analiza matematyczna w zadaniach. Część 1" W. Krysicki, L. Włodarski
"Matematyka dla zerowego roku studiów wyższych" M. Bryński, N. Dróbka, K. Szymański

Warto przeczytać te książki? Jeśli znacie jakieś wartościowe książki, to bardzo proszę o napisanie ich tytułów. Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Matematyczne książki na wakacje - co wybrać?

Post autor: VirtualUser »

krysicki włodarski to prosty, przystępny zbiorek dla ludzi zaraz po liceum, może ci się spodobać.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Matematyczne książki na wakacje - co wybrać?

Post autor: AiDi »

Jeśli szukasz czegoś bardziej gadanego niż Krysicki (bo moim zdaniem to ciężko z niego coś wyciągnąć bez wcześniejszej znajomości tematu, w końcu to zbiór zadań) to polecam starą książkę Matematyka wyższa dla początkujących Zeldowicza.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Matematyczne książki na wakacje - co wybrać?

Post autor: VirtualUser »

Akurat w Krysickim to jest fajne, że ma przykłady rozwiązań na początku i wszystkie następne zadania gdzieś w okolicach tego się kręcą, ale to prawda, warto mieć jakieś teoretyczne podstawy w postaci dobrej książki.
Kordyt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 286
Rejestracja: 21 sie 2014, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Matematyczne książki na wakacje - co wybrać?

Post autor: Kordyt »

Kod: Zaznacz cały

http://www.gis.wroc.pl/techUnivBooks.htm


To jest zestaw książek z różnymi działami matematyki. Jest i taki "podręcznik" i zbiór zadań z rozwiązaniami. Jest mniej obszerny od krysickiego ale przez to wydaje mi się że bardziej przystępny i śmiało można z tym zacząć analizę algebrę rachunek prawdopodobieństwa czy inne działy.

No i w przeciwieństwie do krysickiego można znaleźć więcej teorii i do tego dowody niektórych twierdzeń.

Później można sięgnąć po typowo matematyczny podręcznik.
ODPOWIEDZ