"Przygody matematyka" - Ulam S.

Poszukujesz książki z konkretnej dziedziny matematyki i nie wiesz, którą wybrać? Zadaj pytanie!
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

"Przygody matematyka" - Ulam S.

Post autor: Arek »

"Przygody matematyka"

1. Informacje techniczne:

Tytuł: Przygody matematyka

Autor: Ulam S.
Tłumaczenie: Górnicka A. (z angielskiego)

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Wydanie: Drugie

Objętość: 360 stron

Format: 14,2x20,2 cm

Cena: ok. 15 zł

Okładka:

... matyka.jpg

Status: Dostępna w księgarniach (?)


2. Informacje o książce:

Opis wydawcy:

"Ludzie, którzy żyją tylko trochę, tylko trochę umierają. Stan żył bardzo. Ci, którzy żyją intensywnie, mają wiele powiązań ze światem" - powiedział o Stanisławie Ulamie jego przyjaciel. Ta książka pokazuje, jak intensywne było życie Ulama, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Matematycznej, profesora najsłynniejszych amerykańskich uniwersytetów, współtwórcy bomby wodorowej i niezwykłego człowieka. W Przygodach matematyka wśród licznych anegdot o największych uczonych XX wieku czytelnik znajdzie również historię amerykańskiego programu budowy bomby atomowej, w którym Ulam czynnie uczestniczył od 1944 roku, pracując w Los Alamos.

Opinia własna (Arek):

Ależ wielkie zdjęcie, co?

No nic... o czym mówi ta książka z kolei? Stanisław Ułam to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich matematyków. Ta książka, to jego autobiografia. Co jest charakterystyczne? Po raz kolejny dostajemy dowód jednoczesny dwóch kwestii:

1. Matematyk to też człowiek
2. Matematyk może mieć ciekawe życie, pełne przygód, nieoczekiwanych zwrotów...

Słowem - pasjonująca książka - nie tylko dlatego, że ma ciekawą fabułe, ale to również fantastyczny opis historii matematyki - mnie szczególnie zainteresowały historie o Polskiej Szkole Matematycznej - dowiecie się wiele o Banachu, Borsuku, Sierpińskim, Kuratowskim... Dowiecie się dalej wiele o Princeton i Instytucie Studiów Zaawansowanych, w czasach, kiedy pracowali tam Einstein, von Neumann, Weyl... Dalej - poznacie kulisy brac nad bombą atomową w Los Alamos, gdzie pracował i Ułam... Poznacie Feynmanna, Fermiego itd... Słowem - matematyk, ale nie tylko, bo również fizyk teoretyk i praktyk...

Polecam gorąco

Pełna lista książek polecanych w dziale "Matematyk w bibliotece" znajduje się w temacie Katalog
Awatar użytkownika
Przemas O'Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 744
Rejestracja: 7 lut 2009, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 69 razy
Pomógł: 58 razy

"Przygody matematyka" - Ulam S.

Post autor: Przemas O'Black »

Poszedłem do biblioteki po "Piękny umysł" i przy okazji wziąłem i tą książkę.
archimedeska
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

"Przygody matematyka" - Ulam S.

Post autor: archimedeska »

Również widzialam ksiazkę i polecam
Awatar użytkownika
artbyte
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 12 gru 2008, o 11:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

"Przygody matematyka" - Ulam S.

Post autor: artbyte »

POLECAM, ale nie we wszystkim zgadzam się ze Stanisławem Ulamem np. bardziej do mnie przemawia postawa prof. Richarda Feynmana w podejściu do budowy bomby rozumiem Feynmana, ale Ulam za wszelką cenę chciał zrobić karierę to widać jak na dłoni no i zrobił, no ale Dick był geniuszem typu Mozart to trochę więcej i lepiej , Banach też był większy, no ale jest i miejsce na małość podobnie oceniam Marka Kaca, naukę tworzą też pomniejsze jednostki o czym świetnie wiedział Dick
Chętnie bym się z nim posprzeczał i pewnie by mnie wyprowadzał z błędów to byłaby dopiero prawdziwa nauka a nie żadna scjentologia i inne wróżbiarstwo nawet we współczesnej nauce
której nie brak epokowych osiągnięć (sic)
Awatar użytkownika
artbyte
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 12 gru 2008, o 11:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

"Przygody matematyka" - Ulam S.

Post autor: artbyte »

Jednak lubię prof. Stanisława Ulama (jeśli to ma znaczenie), choć wolę prof. Richarda Feynmana
Czytałem kiedyś w księgarni listy Ulama do Banacha - trochę szkoda, że Banach nie dał się namówić
na emigrację, no ale widać miał własne powody - i tak jego dzieło jest wielkie (co nie jest tylko moim odkryciem )
Awatar użytkownika
artbyte
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 12 gru 2008, o 11:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

"Przygody matematyka" - Ulam S.

Post autor: artbyte »

Ja mówiąc skromniej mam podobnie jak u Stanisława Marcina Ulama pociąg do fizyki ujmując to formalnie
własność matematyka = META(Ulama) = Fizyka.

wyjaśnienie rolą niektórych matematyków jest wyznaczanie nowych kierunków badawczych
nowych metod (ala forcing Paul'e Cohena) inni mogą dowodzić lub podawać kontrprzykłady rozwijając
ten nowy trend w matematyce. Oczywiście ja też dowodzę, formułuję twierdzenia itp, itd.
Najlepiej mi jednak wychodzi biomatematyka = BIO\(\displaystyle{ \rightarrow}\)MATEMATYKA \(\displaystyle{ \approx}\) FIZYKA :wink:

i jeszcze coś FONT
ibris05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 28 lis 2015, o 14:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań

"Przygody matematyka" - Ulam S.

Post autor: ibris05 »

Czy ktoś z was orientuje się gdzie można jeszcze kupić tą książkę? Zbliżają się święta i byłaby idealnym prezentem. Allegro przeszukałam, księgarnie internetowe również milczą, nakład się skończył... Za każdą pomoc z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

"Przygody matematyka" - Ulam S.

Post autor: Spektralny »

... hematician
ODPOWIEDZ