"Twierdzenie papugi" - Guedj D.

Poszukujesz książki z konkretnej dziedziny matematyki i nie wiesz, którą wybrać? Zadaj pytanie!
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

"Twierdzenie papugi" - Guedj D.

Post autor: Arek »

"Twierdzenie papugi"
1. Informacje techniczne:

Tytuł: Twierdzenie papugi

Autor: Guedj Denis
Tłumaczenie: Błońska Janina, Błoński Krzysztof (z francuskiego)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros

Wydanie: Pierwsze (?)

Objętość: 544 strony

Format: 11x17.5 cm

Cena: 15 zł

Okładka:



Status: Trudno dostępna w księgarniach. Wysyłkowo bez problemu.


2. Informacje o książce:

Opinia własna (Arek):

Tak, jak obiecałem, postaram się umieścić w tym dziale kilka interesujących książek, które warto przeczytać, jeżeli chce się wiedzieć nie tylko CO umie matematyk, ale KIM on tak naprawdę jest. Oprócz tego książki popularne, zawierają zwykle garść ciekawostek...

No więc dlaczego "Twierdzenie papugi"?

Książka, co najdziwniejsze się może wydać jest fabularna, nie jest to zatem żadne pismo ze zbiorem twierdzeń, zagadek, czy coś w tym stylu... Mamy tu bohaterów, a że interesują się matematyką... to już inna historia... no i papuga oczywiście...

Celem książki jest oczywiście przybliżenie nam historii matematyki, co więcej - jako, że jej autorem jest profesor historii nauki - wiemy, że nikt nie wciska nam za przeproszeniem kitu... A historii, opowiadań, wielu zaskakujących objaśnień, jak i pewne elementy filozofii - tego z pewnością nie brakuje. Książka ma 536 stron, ale moim zdaniem trudno to w ogóle zauważyć... książkę czyta się bardzo przyjemnie WŁAŚNIE dlatego, że jest długa... Wspomina bowiem o ogromnej rzeszy matematyków, podaje setki ciekawostek i dzięki temu zawsze można wracać do poszczególnych fragmentów, spokojnie i bez pośpiechu zgłębiając historię...

Mi osobiście niezwykle się podobała ... miała klimat, który bardzo mi przypominał... matematykę właśnie, a to chyba najważniejsze....

A...

I może to dla niektórych nieważne, ale książka z uwagi na małe zainteresowanie szarych obywateli matematyką jest niezwykle tania - mnie kosztowała 15zł... - a kupowałem w księgarni...

Pełna lista książek polecanych w dziale "Matematyk w bibliotece" znajduje się w temacie Katalog
Ostatnio zmieniony 8 paź 2006, o 11:38 przez Arek, łącznie zmieniany 9 razy.
ja_czyli_kluska
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 136
Rejestracja: 19 mar 2006, o 12:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rzeszów
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 5 razy

"Twierdzenie papugi" - Guedj D.

Post autor: ja_czyli_kluska »

argh... a ja właśnie ją wylicytowałem na allegro za dwie dychy... :[
Awatar użytkownika
e-km
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 8 lut 2006, o 11:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 4 razy

"Twierdzenie papugi" - Guedj D.

Post autor: e-km »

Czytrałam tylko nie łapie o co chodzi z pierwiastnikami... moglby to ktos wyjasnic?

PS ja juz nie wiem w ktorym dziale na ten temat, ale to sie z ksiazka wiaze, wiec moze jest ok...
ja_czyli_kluska
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 136
Rejestracja: 19 mar 2006, o 12:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rzeszów
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 5 razy

"Twierdzenie papugi" - Guedj D.

Post autor: ja_czyli_kluska »

Treściowo może być, ale z formą bardzo kiepsko. Czyta się niezwykle ciężko. W ogóle mnie książka nie wciągneła. Lepiej kupić jakaś dobrą histroie matematyki czy coś. Jak to ktoś powiedział, "Życie jest zbyt krótkie by przeczytać wszsytkei książki, więc czytajmy tylko te wybitne", a tej do wybitności wiele brakuje, oj wiele.
Awatar użytkownika
honotam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 7 lis 2009, o 15:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa/Rawa Mazowiecka

"Twierdzenie papugi" - Guedj D.

Post autor: honotam »

Ze względu na odbywające się seminarium "Popularyzacja Matematyki" na MIMUW, na którym przytaczano tą książkę, ochoczo poszłam do biblioteki i czytam. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, czegoś takiego potrzebowałam: zgrabnie połączona fabuła z filozoficznymi przesłankami, matematycznymi historiami i "biografiami" matematyków. Mimo, że jestem dopiero na początku, czuję, że będę często wracała do tej lektury. Gdy skończę czytać, może jeszcze przyjdzie mi do głowy coś napisać. Na razie: polecam!
ODPOWIEDZ