"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Poszukujesz książki z konkretnej dziedziny matematyki i nie wiesz, którą wybrać? Zadaj pytanie!
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: »

xiikzodz pisze:No, ale Adam Mahdi napisał, że się cieszy, że Renata Bednarz napisała książkę. Po prostu dobrze życzy autorce, chyba nie ma powodu, żeby się z tego tłumaczył.
Ja (już prawie dwa lata temu) spytałem tylko czy to rzeczywiście jego opinia, a jeśli tak to czy widział tę książkę. Udzielenie odpowiedzi na takie pytania to chyba jeszcze nie "tłumaczenie się".

Myślę, że dobrze by było, żeby był świadomy tego, że jego nazwiskiem promuje się wyjątkowego gniota.

Q.
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: Sylwek »

1Zielona1 pisze: 1. Aktualna errata:


2. Moja odręczna korekta w treści książki:
To krok w dobrym kierunku. Podobnie jak miodzio1988, radzę Pani dać tę książkę do recenzji dobremu matematykowi, niezwiązanego z Panią emocjonalnie. Tylko wtedy ta książka może stać się tym, czym miała być z założenia.
Awatar użytkownika
Nakahed90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9096
Rejestracja: 11 paź 2008, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1871 razy

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: Nakahed90 »

1Zielona1 pisze:
1. Aktualna errata:


2. Moja odręczna korekta w treści książki:

Tylko, że jest to część błędów, a nie wszystkie. Sam z pobieżnego przejrzenia znalazłem (co we wcześniejszych postach sygnalizowałem) jeszcze parę.

Strona 111
Zamiast
\(\displaystyle{ \sqrt{a^2}=a}\)
Powinno być
\(\displaystyle{ \sqrt{a^2}=|a|}\)

Strona 250
Zamiast
4. Monotoniczność-funkcja jest rosnąca
Powinno być
4. Monotoniczność-funkcja jest rosnąca na każdym z przedziałów \(\displaystyle{ (-\infty,0) , (0,+\infty)}\)

Strona 478
Zamiast
Gdy P(A)=0 mówimy, że zdarzenie jest niemożliwe.
Gdy P(A)=1 mówimy, że zdarzenie jest pewne.
Powinno być
Jeżeli A jest zdarzeniem niemożliwym to P(A)=0.
Jeżeli A jest zdarzeniem pewnym to P(A)=1.

Strona 520
Zamiast
-Gdy pochodna jest równa zero, funkcja ma minimum lub maksimum.
Powinno być
Jeżeli funkcja ma ekstremum w punkcie i jest tam także różniczkowalna, to pochodna jest w tym punkcie równa zero.

543
Zamiast
\(\displaystyle{ x \sin x-(-\cos x)=x\sin x+\cos x}\)
Powinno być
\(\displaystyle{ x \sin x-(-\cos x)+C=x\sin x+\cos x+C}\)

Najlepiej będzie jak Pani odda tą książkę komuś do sprawdzenia. Bo my nie jesteśmy w stanie znaleźć wszystkich błędów w Pani książce, a jest ich wiele.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2012, o 15:53 przez Althorion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: miki999 »

No, ale Adam Mahdi napisał, że się cieszy, że Renata Bednarz napisała książkę. Po prostu dobrze życzy autorce, chyba nie ma powodu, żeby się z tego tłumaczył.
A może to powiedział z przekąsem? Po tylu stronach dyskusji, również cieszę się, że akurat tę książkę napisała właśnie Pani Renata.

Mam nadzieję, że te erraty będą się rozrastać w szybszym tempie niż dotychczas- bo jest co poprawiać.


Pozdrawiam.
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: xiikzodz »

miodzio1988 pisze:No i z Mikim dalej wynagrodzenia nie dostaliśmy za korektę.
Złą książkę wybraliście do korekty. Taki oto czek (aktualnie nieco inny):



zwykło się dostawać za znalezienie jakiegokolwiek błędu, na przykład braku przecinka, w którejkolwiek książce lub kodzie autorstwa Knutha, twórcy TeX-a i kilku genialnych podręczników. Przy czym błędy w jego książkach są tak trudne do znalezienia, że szczęśliwcy, którym się udało, na ogół wstaiwają czek w ramkę.

Na pozycji tu omawianej zarobić się nie da, bo zasadniczo jest tylko jeden błąd i to drukarski, lub czeski.
Awatar użytkownika
1Zielona1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 5 gru 2010, o 20:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1 raz

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: 1Zielona1 »

miodzio1988 pisze:No widzi Pani. Dobrze, że Pani to poprawiła. Szkoda, że dopiero teraz. Po dwóch latach.
Errata jest cały czas dołączana do książki - od 2010 roku.
Teraz wzbogaciła się o błędne wyliczenia dotyczące granic na str.513 i 514.
To program studiów, nieobowiązkowy dla maturzystów, ale raz jeszcze dziękuję.-- 4 sie 2012, o 12:58 --Znalazłam czas, aby rozejrzeć się po sieci...
Inni autorzy matematycznych książek także nie wyłapali przed wydrukowaniem wszystkich błędów.

Przykładowe dwie erraty:
- dr Jan Kraszewski (forumowicz) i jego „Wstęp do matematyki” - książka ma stron 170.

Kod: Zaznacz cały

http://www.math.uni.wroc.pl/~kraszew/sources/Errata.pdf


- S. Zieleń - autor podręcznika do klasy I LO, zakres podstawowy i rozszerzony:


Tylko ten wie, jak trudno jest wychwycić błędy, kto kiedykolwiek robił jakąkolwiek książkę.
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: xiikzodz »

No tak, ale chyba nie jest to temat o książce Kraszewskiego, czy Zieleni(a). Jeśli odczuwasz potrzebę podzielenia się z innymi użytkownikami swoimi uwagami na temat tych książek, to elegancko będzie założyć nowy temat. Założę się o wszystko, że jeśli znajdziesz jakiś błąd wynikający ze skrajnej niekompetencji Jana Kraszewskiego (a taki charakter mają twoje błędy w książce), w co zasadniczo wątpię, to nie zwali na drukarnię. Dla matematyka, moment, w którym mu się wytnknie jakiś błąd, jest najlepszą okazją do pokazania klasy, a Jan Kraszewski ma klasę.
miodzio1988

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: miodzio1988 »

Znalazłam czas, aby rozejrzeć się po sieci...
Inni autorzy matematycznych książek także nie wyłapali przed wydrukowaniem wszystkich błędów.
Wyłapać błędy, a być niedouczonym i pisać głupoty w książce to inna sprawa jest. I literówki, zjedzone znaczki to pikuś. Błędy merytoryczne to skaza tej książki. Powinna Pani Renata być wdzięczna, że na tym forum tak zajęliśmy się merytoryczną stroną Jej książki. Dzięki temu np studenci nie obleją egzaminu/kolosa.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: miki999 »

Znalazłam czas, aby rozejrzeć się po sieci...
Będę wdzięczny, jeśli znajdzie Pani czas, aby dołączyć do erraty kilkaset pozostałych błędów.

W wymienionych erratach znajduje się poprawa wybranych zagadnień bez szkolnych wymówek typu:
te przykłady są niewłaściwie dobrane.
One przecież nie były źle dobrane, tylko niewłaściwie rozwiązane.
Dzięki temu np studenci nie obleją egzaminu/kolosa.
Najpierw trzeba zdać maturę. Z tą książką to mało prawdopodobne.


Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: Funktor »

Errata w Pani książce będzie niebawem większa niż książka XD
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: luka52 »

Funktor pisze:Errata w Pani książce będzie niebawem większa niż książka XD
Bardzo mało prawdopodbne zważywszy, iż autorka nie kwapi się do poprawiania najistotniejszych błędów.
Zresztą wątpię, czy można, a przede wszystkim czy warto poprawiać tę książkę. Lepiej byłoby chyba zacząć od początku.
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: Funktor »

hmm a ja tam się pani trochę dziwie, dlaczego nie wyśle pani tej książki do recenzji np na MIMUW - dr Michał Krych często recenzuje książki matematyczne, na pewno udzieli pani wielu ważnych wskazówek : ) . a nie tam tak się przepychać z jakimiś ludźmi na forum które nawet nie ma uprawnień do nadawania tytułów naukowych z matematyki
MatWojak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 180
Rejestracja: 15 lip 2012, o 19:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 116 razy

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: MatWojak »

Funktor pisze:hmm a ja tam się pani trochę dziwie, dlaczego nie wyśle pani tej książki do recenzji np na MIMUW - dr Michał Krych często recenzuje książki matematyczne, na pewno udzieli pani wielu ważnych wskazówek : ) . a nie tam tak się przepychać z jakimiś ludźmi na forum które nawet nie ma uprawnień do nadawania tytułów naukowych z matematyki
Jak dla mnie recenzja tylko i wyłącznie doktora matematyki/nauk matematycznych ( nie wiem), będzie zbyt uboga i nie dziwię się, że tutaj się autorka książki zgłosiła. Jest tutaj wielu studentów, uczniów, absolwentów, na pewno też nauczycieli i wykładowców, przez co pojawia się więcej uwag i wskazówek, co wpływa na jakość książki.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: miki999 »

MatWojak pisze:Jak dla mnie recenzja tylko i wyłącznie doktora matematyki/nauk matematycznych ( nie wiem), będzie zbyt uboga i nie dziwię się, że tutaj się autorka książki zgłosiła.
Nie będzie bardziej uboga niż te zamieszczone na stronie autorki:
Adam Mahdi pisze: Renato. Cieszę się, że właśnie Ty podjęłaś decyzję, aby napisać tę książkę.
MatWojak pisze:co wpływa na jakość książki.
MatWojak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 180
Rejestracja: 15 lip 2012, o 19:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 116 razy

"Matematyka od podstaw do matury." Renata Bednarz

Post autor: MatWojak »

miki999 pisze:
MatWojak pisze:Jak dla mnie recenzja tylko i wyłącznie doktora matematyki/nauk matematycznych ( nie wiem), będzie zbyt uboga i nie dziwię się, że tutaj się autorka książki zgłosiła.
Nie będzie bardziej uboga niż te zamieszczone na stronie autorki:
Adam Mahdi pisze: Renato. Cieszę się, że właśnie Ty podjęłaś decyzję, aby napisać tę książkę.
MatWojak pisze:co wpływa na jakość książki.
Ja się nie mieszam w konflikt, bo nic praktycznie nie umiem. W moim poprzednim poście nie było ironii ani żartu, tak więc proszę się nie obrażać (to do autorki). Nie mam/miałem zamiaru wyśmiać Pani publikacji.
Zablokowany