Podstawy matematyki, książka

Poszukujesz książki z konkretnej dziedziny matematyki i nie wiesz, którą wybrać? Zadaj pytanie!
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Podstawy matematyki, książka

Post autor: Jakub Gurak »

Poszukuję poważniejszej książki z Podstaw matematyki. Od razu uprzedzam- wymyślna matematyka mnie nie interesuje, natomiast zaczynają mnie interesować ścisłe rozumowania, także bym zmierzał w kierunku logiki matematycznej. Interesuje mnie w zasadzie wyłącznie klasyczna matematyka, innej nie uznaję (nie lubię, nie rozumiem, i poza tym specjalistyczna matematyka to zajęcie na wieczność). Także podstawy matematyki. Nie wiem czy bym miał głowę do teorii obliczeń, tak jak Pan Profesor Marek Zaionc, mógłbym mieć problem, ale wolałbym o wiele bardziej takie rzeczy studiować niż to co mam obecnie na studiach- tam prawie nic nie ma ciekawego (nie mówiąc już np. o przedmiocie ogólnouczelnianym, i pozostałych dwóch przedmiotach humanistycznych :( ). Także podstawy matematyki, bez końca; może być nawet teoria obliczeń. :lol: Wydaje się to normalne co chciałbym oczekiwać od tej książki, tzn. żeby stopniowo wprowadzała nowe pojęcia, a nie od razu zabierać się za nie wiadomo co. No ale np. w książce K.Kuratowski,A. Mostowski, Teoria Mnogości, tak robią- może pojęcia potrzebne wprowadzają, ale od razu rzucają się na głęboką wodę, więc jak to pojąć?? Ja wolę dogłębnie studiować podstawy matematyki, a nie od razu brać się za nie wiadomo co. Dobrze żeby było to po kolei wprowadzone, jak też żeby były zadania do przećwiczenia. Mam nadzieje, że w tej książce nie tylko będzie sucha logika, ale też ciekawe zastosowania( np. w ogólnej teorii mnogości, albo jakieś barwne ilustracje). Preferuje książki w języku polskim, z angielskim u mnie ciężko. Ktoś mi coś poleci z podstaw matematyki :?:
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Podstawy matematyki, książka

Post autor: Jan Kraszewski »

Myślę, że powinieneś najpierw sprecyzować, co rozumiesz przez "podstawy matematyki", bo podejrzewam, że Twoja definicja może różnić się od standardowej.

Tak czy inaczej nie sądzę, byś znalazł coś, co będzie Cię satysfakcjonować (zwłaszcza w języku polskim) - oczekiwanie, że książka będzie wprowadzać pojęcia "krok po kroczku" może okazać się zbyt wygórowane. Jeśli chcesz wprowadzenie do teorii mnogości, to "Teoria mnogości" Błaszczyka, Turka (dwa pierwsze rozdziały) jest najlepsza, ale to już pewnie znasz.

JK

PS
Ale i tak będę każdemu polecał "Discovering Modern Set Theory" Justa i Weesego...
ODPOWIEDZ