Matematyka radziecka

Poszukujesz książki z konkretnej dziedziny matematyki i nie wiesz, którą wybrać? Zadaj pytanie!
Bad Mama Jama
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 27 sty 2020, o 23:02
Płeć: Mężczyzna
wiek: 37
Lokalizacja: Kraków

Matematyka radziecka

Post autor: Bad Mama Jama »

Cześć. Poszukuję jakichś artykułów, w których autor pochyla się nad matematyką nauczaną w ZSRR (najbardziej w latach 80.-90.). Może to być od strony dydaktycznej, czyli jak jej uczono, a równie chętnie poznałbym działy, zagadnienia i zadania, z jakimi zmagali się uczniowie. Równie mile widziane jakieś porównanie kontrastywne z naszą polską ówczesną matematyką szkolną, jakaś analiza klas, profili, programów. Biorę wszystko. Raczej pytam o szkołę średnią lub jej odpowiednik i raczej o artykuły w języku polskim (ew. niemieckim).
To nie musi być oczywiście artykuł, bo będę wdzięczny za jakiekolwiek źródła. W Internecie nie ma na ten temat zbyt wiele (właściwie nie znalazłem nic poza tym, że w ZSRR był nacisk na nauki ścisłe). Być może ktoś lepiej wie, gdzie mogę znaleźć coś na ten temat, a może sam niedawno trafił na coś podobnego.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Matematyka radziecka

Post autor: janusz47 »

Mam artykuły:

A. W. POGORIEŁOW O NAUCZANIU GEOMETRII - referat wygłoszony na Międzynarodowym Kongresie Matematyków w Warszawie w Sierpniu 1983
tłumaczenie Wacława Wierzbickiego.

PRZEGLĄD LITERATURY RADZIECKIEJ
I. OGÓLNE ZAGADNIENIA DYDAKTYKI MATEMATYKI
II. ZWARTE OPRACOWANIA ZAGADNIEŃ MATEMATYCZNYCH PRZYDATNYCH W SZKOLE

Mogę wykonać zdjęcia i przesłać pocztą elektroniczną .
ODPOWIEDZ