Zaokrąglanie liczb w excelu

Mathematica, Matlab, Statistica, LaTeX i wszelkiego rodzaju oprogramowanie przydatne matematykowi w pracy. Miejsca w sieci poświęcone zagadnieniu.
exceled
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwie 2020, o 08:42
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18

Zaokrąglanie liczb w excelu

Post autor: exceled »

Wątek dotyczy liczenie przy pomocy Excela.

W Excelu często korzystam z opcji zaokrąglania, do powiedzmy dwóch miejsc po przecinku.

Ustalmy, że obliczyłem jakąś tam wartość i zaokrągliłem tę liczbę do dwóch miejsc po przecinku - ta liczba po zaokrągleniu to 9,99.
My jako "ludzie" widzimy to 9,99, ale program pamięta kilkanaście miejsc po przecinku - nie wiem dokładnie ile Excel przechowuje miejsc po przecinku, ale jest ich kilka.

W dalszym toku obliczeń, stosuję tą wartość 9,99 więc odwołuje się do konkretnej komórki. Program do jakichś tam obliczeń pobiera teoretycznie wartość 9,99, a w rzeczywistości używa całej wartości włącznie ze wszystkimi miejscami po przecinku które ma w pamięci.

Później jak wrzuca się takie wyniki na papier to wychodzą różne kwiatki. Wynika to z tego, że jak ktoś przelicza wzór i liczy po zaokrąglonej liczbie 9,99 a nie np. 9,97940921 to wychodzą nieco inne wyniki i pojawia się zakłopotanie.

Co należy zrobić żeby uniknąć zamieszania z zaokrągleniami?

Dodano po 1 minucie 51 sekundach:
Czy to co opisuje poniżej jest prawdą?

Im większe zaokrąglenie tym wynik jest mniej dokładny.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Re: Zaokrąglanie liczb w excelu

Post autor: piasek101 »

Trzeba poszukać jak się zaokrągla (sam nie wiem) - bo to co zrobiłeś to tylko sformatowanie, wyświetlanie liczby np z dwoma cyframi po przecinku.

[edit],,W programie Microsoft Excel możesz zmieniać formaty liczbowe, aby zmienić wygląd liczb, włączając daty i godziny, nie zmieniając nic poza wyglądem liczb. Zastosowane formaty liczb nie mają wpływu na samą wartość komórki, ..."

[edit1] Znalazłem - w funkcjach matematycznych masz zaokrąglanie.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Zaokrąglanie liczb w excelu

Post autor: Niepokonana »

Są różne funkcje zaokrąglające. Funkcje zaokrąglające się generalnie zakłada na całą funkcję, np.
=zaokr(jeżeli(A2=2;3,44555;0,77777);2). Zastanów się dobrze, jak chcesz zaokrąglać bo jest kilka takich funkcji np. \(\displaystyle{ zaokr.góra}\). Ekspertem od Excela nie jestem, ale tak robię i mi wychodzi.
Z tego co wiem, to samo formatowanie nie zmienia wartości.
exceled
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwie 2020, o 08:42
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18

Re: Zaokrąglanie liczb w excelu

Post autor: exceled »

Witam!

Dziękuje za odpowiedzi, ale po mimo że połowicznie zapobiegają problemowi to nie usuwają trudności. Wskazane rozwiązanie przez użytkowniczkę Niepokonana zaokrągla liczbę w górę albo w dół w zależności od wartości ułamkowych. Ja te wartości ułamkowe chcę pozostawić, tyle żeby były tylko dwie pozycje po przecinku i nic ukrytego poza nimi.

Dodano po 1 minucie 11 sekundach:
Piasek101 trafnie spostrzegł, że to tylko formatowanie - w 100% racja, jestem co do tego zgodny.

Dodano po 1 minucie 30 sekundach:
Co więcej nikt nie odpowiedział na zadane pytanie...
Czy to co opisuje poniżej jest prawdą?

Im większe zaokrąglenie tym wynik jest mniej dokładny.
Zatem dociekam prawdy i dalej temat drążę. :)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22206
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Zaokrąglanie liczb w excelu

Post autor: a4karo »

Niestety, albo masz coś po zaokrągleniu albo się tego pozbywasz. Nie da się tego połączyć.

Załóżmy, że masz w dwóch komórkach 0.447 i wyświetlasz dwa miejsca po przecinku. Wtedy na obrazku masz 0.45

Jak je dodasz do siebie, to na obrazku nie będziesz miał 0.90 lecz 0.89. I nic na to nie poradzisz.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Re: Zaokrąglanie liczb w excelu

Post autor: piasek101 »

Funkcja ,,zaokrąglanie" (normalna) - zaokrągla zgodnie z regułami matematycznymi.

Masz np: \(\displaystyle{ 2,77777}\). Zaokrąglasz do dwóch miejsc po przecinku (bo dokładność możesz ustalać) i w komórce pokazuje \(\displaystyle{ 2,78}\) i dokładnie tyle w komórce jest.

Dalej : dwa razy ta komórka to \(\displaystyle{ 5,56}\) (i już nic nie trzeba zaokrąglać).

I co (już trochę było) - jeśli wynik kilku obliczeń chcesz mieć najbardziej dokładny, to zaokrąglasz tylko końcowy, a nie poszczególne.
exceled
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwie 2020, o 08:42
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18

Re: Zaokrąglanie liczb w excelu

Post autor: exceled »

Dziękuje temat uważam za wyczerpany!
ODPOWIEDZ