Jaki program do rysowania rysunków matematycznych?

Mathematica, Matlab, Statistica, LaTeX i wszelkiego rodzaju oprogramowanie przydatne matematykowi w pracy. Miejsca w sieci poświęcone zagadnieniu.
psi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2012, o 23:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 31 razy

Jaki program do rysowania rysunków matematycznych?

Post autor: psi » 15 sty 2019, o 22:39

Cześć!
Piszę z prośbą o radę dotyczącą programu do rysowania na potrzeby matematyki. Na ten moment potrzebuję narysować trójkąt prostokątny i opisać jego wierzchołki, długości boków oraz zaznaczyć kąt alfa i kąt prosty takim oznaczeniem jakim używa się w Polsce. Niby proste. Utworzona grafika ma trafić do LaTeXa. Meczę się z tym strasznie. Zacząłem od Geogebry ale mam tu problemy, ja chcę aby mój rysunek był najzwyklejszy czarny, a w Geogebrze wierzchołki to wielkie niebieskie kropki, kąt prosty zaznacza się jako kwadrat do tego jakieś półprzezroczystości i inne. Wiem, że to można powyłączać ale rzeźbienie takiego prostego rysunku zajmuje gigantyczną ilość czasu w stosunku do efektu. Próbowałem Inscapem ale nie potrafię tam zaznaczyć kąta. Wróciłem z powrotem na Geogebrę i eksportowałem wynik na Tikz, a później do LaTeXa ale nie działa to dobrze. Taki rysunek i opis są rozjechane i trzeba wszystko ręcznie poprawiać. Będę potrzebował więcej takich rysunków i szukam narzedzia, w którym mógłbym takie rysunki wykonywać szybko i swobodnie. Czy jest jakiś program, który służy do takich celów? Czym Wy robicie matematyczne rysunki?
Rekrutacja Instytut Matematyczny, Uniwersytet Wrocławski (gif)

PieknoMatematyki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 6 sty 2019, o 05:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 13 razy

Re: Jaki program do rysowania rysunków matematycznych?

Post autor: PieknoMatematyki » 15 sty 2019, o 22:54

Ja robię w geogebrze, trochę się trzeb "ogrzebać", ale daje radę - jak na moje wymagania.
Taki rysunek i opis są rozjechane i trzeba wszystko ręcznie poprawiać. Będę potrzebował więcej takich rysunków i szukam narzedzia, w którym mógłbym takie rysunki wykonywać szybko i swobodnie
No niestety często tak jest. Propozycja jest jeszcze taka: Spróbuj w kodzie pozmieniać czcionkę na LaTeXową, to jest szansa, że Ci te napisy wyprostuje. Jednak to też trzeba robić ręcznie - w każdym razie szybciej niż kalibrować pozycję. Oczywiście nie musi to być przyczyna i może się zdarzyć, że i tak trzeba będzie to ustawiać ręcznie.

luka52
Gość Specjalny
Gość Specjalny
Posty: 8602
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1817 razy

Re: Jaki program do rysowania rysunków matematycznych?

Post autor: luka52 » 15 sty 2019, o 23:01

Do PGF/TikZ jest sporo przykładów w sieci, np.: https://tex.stackexchange.com/questions ... t-triangle
Jak opanujesz podstawy będzie łatwiej
\(\displaystyle{ $ \begin{tikzpicture} \coordinate [label=left:$C$] (C) at (-1.5,-1); \coordinate [label=right:$A$] (A) at (1.5,-1); \coordinate [label=above:$B$] (B) at (1.5,1); \draw (C) -- node[above] {$a$} (B) -- node[right] {$c$} (A) -- node[below] {$b$} (C); \draw (A) +(-.25,0) |- +(0,.25); \end{tikzpicture} $\displaystyle}\)
(kąty wymagają dodatkowe pakietu z tikzlibrary, który chyba nie działa na forum)

psi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2012, o 23:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 31 razy

Jaki program do rysowania rysunków matematycznych?

Post autor: psi » 16 sty 2019, o 17:32

No nic myślałem, że może jest jakiś specjalny program, w którym szybko można robić takie rysunki. Chyba trzeba będzie polubić się Inscapem. Wykazać cierpliwość i nauczyć się go obsługiwać bo jak się spojrzy na jego menu to jest tam mnóstwo opcji.

ODPOWIEDZ