latex znaki polskie

Mathematica, Matlab, Statistica, LaTeX i wszelkiego rodzaju oprogramowanie przydatne matematykowi w pracy. Miejsca w sieci poświęcone zagadnieniu.
Anuuusia111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 25 sie 2018, o 22:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole

latex znaki polskie

Post autor: Anuuusia111 »

Nie mogę sobie poradzić z polskimi znakami. Pracuję na Windowsie. Próbowałam różnych preambuł, ale nic nie pomogło. Mam ściągnięte chyba wszystkie paczki z "polish" w nazwie.
Gdy próbuję podejrzeć pdfa wyskakuje mi takie o:


przy czym jak próbuję przez to okienko ściągnąć brakujący plik to całość się wiesza.

Bardzo proszę o pomysły jak rozwiązać problem.

-- 25 sie 2018, o 23:25 --
edit:
poradziłam sobie. Dodałam paczkę plpsfont i znaki polskie się pojawiły. Niemniej coś ciągle jest nie tak, bo przeskakuje mi na zakładkę "polski" i wyświetla taki komunikat:



edit2:
Dobra, przepraszam. Już wszystko gra. Żeby nie było siedziałam dziś nad tym 4 godziny. A rozwiązałam dopiero w tej chwili, po poskarżeniu się na forum.
W kodzie miałam uspackage[polish]{polski} i zmieniłam teraz "polski" na "babel" i śmiga (a nie miałam "babel", bo gdzieś wyczytałam żeby "ten przeklęty babel wyrzucić"). Uff. Dzięki : ]
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Re: latex znaki polskie

Post autor: yorgin »

Informacja dla przyszłych zaglądających: wczytanie języka polskiego najlepiej realizować ciągiem poleceń

Kod: Zaznacz cały

usepackage[utf8]{inputenc}
usepackage{polski}
Kompilator może prosić o stosowny pakiet. Zamiast utf8 można wybrać cp1250, choć polecam ten pierwszy.
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Re: latex znaki polskie

Post autor: athame »

Polecam jednak ograniczyć się do:

Kod: Zaznacz cały

usepackage{polski}
Ewentualnie:

Kod: Zaznacz cały

usepackage[T1,plmath]{polski}
Pakiet babel jest najbardziej zaśmieconym pakietem w całym \(\displaystyle{ \LaTeX-u}\). Przy prostych technicznie tekstach (czyli podstawowy \(\displaystyle{ \LaTeX}\) i pakiety AMS) całość może działać akceptowalnie dobrze. Przy innych klasach / pakietach ryzyko tego, że babel „coś” zepsuje jest wprost proporcjonalne do liczby tych pakietów.
Awatar użytkownika
Jakbog
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 20 lis 2016, o 14:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa.
Pomógł: 8 razy

Re: latex znaki polskie

Post autor: Jakbog »

athame, opcją T1 można sobie narobić kłopotów, jeśli się nie wie, co się robi. Dlatego bym jej nie zalecał jako domyślnej.
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Re: latex znaki polskie

Post autor: athame »

Jakbog pisze:athame, opcją T1 można sobie narobić kłopotów…
Jakich na przykład? Tzn. znam sytuacje, w których ten przełącznik jest błędny, ale wątpię by mniej doświadczone osoby miały do czynienia z tymi konfliktowymi pakietami. Domyślne OT4 musi mierzyć się z takimi samymi wyzwaniami.
Awatar użytkownika
Jakbog
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 20 lis 2016, o 14:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa.
Pomógł: 8 razy

Re: latex znaki polskie

Post autor: Jakbog »

Przykładowa preambuła:

Kod: Zaznacz cały

documentclass{article}

usepackage{polski}

egin{document}
	Lorem
end{document}
Efekt powyższej preambuły (powiększenie 1000%):
AU
AU
image.png (4.09 KiB) Przejrzano 426 razy
Efekt powyższej preambuły z dodaną opcją T1 (powiększenie 1000%):
AU
AU
image.png (3.25 KiB) Przejrzano 426 razy
Pakiet polski domyślnie jest wczytywany z opcją OT4, co powoduje wczytanie fontu pl. Zmiana kodowania fontu z OT4 na T1 sprawi, że font pl nie zostanie użyty, a więc nadal domyślnym fontem będzie Computer Modern. Przy czym standardowym kodowaniem dla Computer Modern jest OT1. W przypadku Computer Modern zmiana kodowania na T1 sprawi, że zostaną wczytane fonty bitmapowe. Czego efekt widać wyżej.
Dlatego pisałem, że trzeba wiedzieć, co się robi. Jeśli zmieniamy już kodowanie fontu, to trzeba wczytać odpowiedni font, bo w przeciwnym wypadku jakość dokumentu drastycznie spadnie — litery przy normalnym powiększeniu będą wyglądały na nierówne i pokrzywione, a w powiększeniu będzie widać efekt pokazany powyżej.
Wczytanie choćby fontu Latin Modern przed pakietem polski z opcją T1 rozwiąże problem i wszystko będzie dobrze.
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Re: latex znaki polskie

Post autor: athame »

Teraz wyraziłeś się jasno. Wiem o używaniu fontów bitmapowych, ale nie uważam ich za „zło wcielone”. Sam prof. Knuth cenił fonty bitmapowe i w swojej pracy argumentował taki wybór.
Awatar użytkownika
Jakbog
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 20 lis 2016, o 14:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa.
Pomógł: 8 razy

Re: latex znaki polskie

Post autor: Jakbog »

athame, nie wiem, czy to zło wcielone. Sądzę jednak, że przeciętny użytkownik nie chciałby się borykać z takimi problemami jak opisane przeze mnie wyżej — tym bardziej, że można ich bardzo łatwo uniknąć.

I trzeba pamiętać o tym, że „METAFONTbook” to książka wydana kilkanaście lat temu. Od tamtej pory trochę się pozmieniało. Nie wydaje mi się, by dziś korzyści z używania fontów bitmapowych były wymierne.
ODPOWIEDZ