Znaczenie symbolu

Mathematica, Matlab, Statistica, LaTeX i wszelkiego rodzaju oprogramowanie przydatne matematykowi w pracy. Miejsca w sieci poświęcone zagadnieniu.
Awatar użytkownika
Arytmetyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 357
Rejestracja: 14 sty 2014, o 23:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 105 razy
Pomógł: 41 razy

Znaczenie symbolu

Post autor: Arytmetyk »

Co formalnie oznacza symbol \(\displaystyle{ \asymp}\). Na pewno to coś związanego z asymptotyką, ale nie jestem pewien czy, gdy \(\displaystyle{ x \asymp y}\) to oznacza że stosunek \(\displaystyle{ \frac{x}{y}}\) w granicy wynosi jeden, czy jednak znaczenie tego symbolu jest trochę inne?

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4074
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Znaczenie symbolu

Post autor: Janusz Tracz »

Ze znaczeniami symboli "mniej znanych" jest tak że autor zazwyczaj definiuje jak powinien być rozumiany taki symbol wiec jeśli gdzieś to wyczytałeś to może znajdziesz tam też definicję. Z \(\displaystyle{ \asymp}\) spotkałem się tytko raz właśnie w znaczeniu asymptotycznej równości ciągów. Symbol \(\displaystyle{ \asymp}\) określał relację między ciągami \(\displaystyle{ x_n,y_n}\) jako

\(\displaystyle{ x_n \asymp y_n \ \Leftrightarrow \ \lim_{n \to \infty } \frac{x_n}{y_n}=1}\)

czyli dokładnie tak jak mówisz.-- 12 maja 2018, o 14:28 --Spotykam się też z symbolem \(\displaystyle{ \sim}\) w tym samym znaczeniu.
Awatar użytkownika
Arytmetyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 357
Rejestracja: 14 sty 2014, o 23:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 105 razy
Pomógł: 41 razy

Re: Znaczenie symbolu

Post autor: Arytmetyk »

Właśnie symbol ten nie jest zdefiniowany w artykule, który czytałem i pojawia się w kontekście statystycznym.
ODPOWIEDZ