LATEX kurs

Mathematica, Matlab, Statistica, LaTeX i wszelkiego rodzaju oprogramowanie przydatne matematykowi w pracy. Miejsca w sieci poświęcone zagadnieniu.
Awatar użytkownika
lightinside
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 796
Rejestracja: 25 lis 2011, o 22:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań/Łódź
Podziękował: 111 razy
Pomógł: 29 razy

LATEX kurs

Post autor: lightinside »

Witam,

Posługuje sie Latex-em na poziomie, kazdego neizbanowanego użytkownika forum o więksyzm stażu niz kilka dni, i wiekszej ilości postów na koncie niż pare.

Chiałabym sie dokształcić, aby mój poziom znajomości Latex-a był wyzszy, zmienić ten stan rzeczy czytaj moją niewiedze, pragne dobrze opanowac Latexa aby na przykład takie ptaszki jak serduszka nie stanowiły dla mnie problemu, chce poznać o wiele więcej rzeczy niż wiem, aby sie posługiwać na poziomie mnie zadawalającym

I Prosiłabym pomoc w tej sprawie podanie mi jakieś linku...
szw1710

LATEX kurs

Post autor: szw1710 »

Najlepiej zacząć od wspaniałego wprowadzenia George'a Gratzera. Jest to pierwszy (udostępniany całkowicie bezpłatnie) rozdział jego książki "More Math into LaTeX" wraz z prezentacjami video, które warto obejrzeć. Minusem jest to, że wszystko jest po angielsku. Oczywiście dobre kursy można też znaleźć po polsku w Internecie, ale ja proponuję rzeczy najlepsze. Przyznam, że sam się na tym nie uczyłem, bo gdy Ty przychodziłaś na świat, a ja zaczynałem przygodę z LaTeX-em, jeszcze tej książki nie było.

Oto linki do wspomnianych materiałów:

Prezentacje video (wymagają instalacji QuickTime), duże, 116 MB:


Rozdział książki:


Proponuję jednak ściągnąć całą zawartość folderu z przykładowymi plikami:
http://www.ctan.org/tex-archive/info/examples/Math_into_LaTeX-4

Wszystko to jest w jednym archiwum zip:
http://mirror.ctan.org/info/examples/Math_into_LaTeX-4.zip
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

LATEX kurs

Post autor: miki999 »

Podstawy LaTeX-a warto znać, ale specjalistyczne doszkalanie się, jeśli nie jest Ci to w najbliższym czasie potrzebne, to według mnie strata czasu. Osobiście poświęciłbym go na coś innego.

Klasyk pewnie znasz: "nie za krótkie wprowadzenie" (należy to wklepać w google).
szw1710

LATEX kurs

Post autor: szw1710 »

miki999, pozwolę się nie zgodzić. Warto znać nieco więcej niż podstawy. Ja naprawdę piszę w LaTeX-u może nie 20 lat, ale 19, bo pierwszą swoją pracę matematyczną napisałem w 1993. Jednak ciągle się doszkalam i nie sądzę, aby to była strata czasu. LaTeX jest świetną przygodą i ma znacznie większe możliwości niż Word. A zatem naprawdę warto LaTeX-a poznać. Może nie tak dokładnie z najmniejszymi szczegółami, bo to nie będzie dane nikomu. LaTeX jest jak matematyka: im bardziej w niego wchodzisz, tym więcej przekonujesz się, jak mało wiesz. Mało wiem o LaTeX-u. Dodam jeszcze, że znając LaTeX-a z łatwością nauczyłem się HTML-a.
miodzio1988

LATEX kurs

Post autor: miodzio1988 »

miki999, pozwolę się nie zgodzić. Warto znać nieco więcej niż podstawy.
Bo? Oprócz tego, że to "świetna przygoda jest"? Dla mnie można to samo zrobić w latexu co w wordzie(innym programie) szczerze mówiąc i jakoś tak bardzo mnie nie jara to.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

LATEX kurs

Post autor: miki999 »

Prawda, że w LaTeX- u wszystko wygląda ładniej niż w Wordzie. Widząc PDF-a od razu można poznać przy pomocy czego został on wygenerowany. Prezentacje w pakiecie beamer też są fajne.
Mimo wszystko nie uważam, aby nauka składni była w jakikolwiek sposób interesująca. Jest wręcz przeciwnie. Nie ma nic bardziej denerwującego niż siedzenie 2h nad jakąś błahostką. Bawienie się w to być może ma sens dla dokumentów składających się z więcej niż 15 stron i zawierających dużą liczbę formuł matematycznych, chemicznych itp. Krótki dokument wolę wklepać w Wordzie. Jakością wiele to nie odstaje a pozwala zaoszczędzić wiele czasu.

Oczywiście szanuję to, że ktoś może mieć odmienny gust.
Awatar użytkownika
lightinside
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 796
Rejestracja: 25 lis 2011, o 22:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań/Łódź
Podziękował: 111 razy
Pomógł: 29 razy

LATEX kurs

Post autor: lightinside »

miki999 pisze: Prezentacje w pakiecie beamer też są fajne.

A można tak prosić troche więcej na ten temat??:) bo mnie szczerze zaciekawiłeś...

ja czuje jakąś sympatie do LATEX-A , nie wiem czemu poprostu chce go poznać.

raczej mi sie do niczego nieprzyda tylko tak poprostu, no nie wiem jak to nazwać, chyba mnie to poprostu ciekawi, i poprostu chce go umieć.

eeee;) to z ang sie sciągneło;) ale powiem szczerze że jak ujrzałam że po ang to sie troche zmartwiłam;), ale przejrze to, mój angielski matematyczny własciwie nie istnieje... co ja umiem?? root add , integral, vulgar, decimal itd....

za to przjerze to od Mikiego chyba z lepszymi rezultatami...

w sumie to mógłbyś mi odrazu polecić jakis słownik matematyczno -angielsko-polski a najlepiej , matematyczno -angielsko-Zuzinkowy, ale wątpie czy takowy jest;)
miodzio1988

LATEX kurs

Post autor: miodzio1988 »

A można tak prosić troche więcej na ten temat??:) bo mnie szczerze zaciekawiłeś...
Fajna prezentacja Ci się w pdfie robi. Łatwo się to pisze, ładnie to wygląda. W google wpiszesz haslo to zobaczysz jak to wyglada
raczej mi sie do niczego nieprzyda tylko tak poprostu, no nie wiem jak to nazwać, chyba mnie to poprostu ciekawi, i poprostu chce go umieć.
Wiec lepiej sie zając czyms innym
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

LATEX kurs

Post autor: miki999 »

A można tak prosić troche więcej na ten temat??:) bo mnie szczerze zaciekawiłeś...
Od siebie polecam: prawidłowo zainstalować pakiet "beamer" (nie wiem jak to się robi na Windowsie, na Linuksie jest domyślnie instalowany).
Wziąć jakiegoś gotowca (googlując "beamer latex sample" itp.) i analizować jaki efekt dają dane komendy.
w sumie to mógłbyś mi odrazu polecić jakis słownik matematyczno -angielsko-polski a najlepiej , matematyczno -angielsko-Zuzinkowy, ale wątpie czy takowy jest;)
Do LaTeX- a słownik matematycznych pojęć? Jakich niby? Google translator starczy.
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

LATEX kurs

Post autor: Elayne »

Pozwólcie że też wtrące swoje trzy grosze - brakuje dobrych polskojęzycznych edytorów (coś na wzór TeXmacs) i porządnej dokumentacji TeX-u i LaTeX-u w ojczystym języku.
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

LATEX kurs

Post autor: scyth »

Elayne TeX-a i LaTeX-a (dopełniacz: techa i latecha)
szw1710

LATEX kurs

Post autor: szw1710 »

Wymowa angielska: "tek", "lejtek". Oczywiście i tak używamy wersji proponowanej powyżej
Carnassier
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 23 kwie 2012, o 20:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz

LATEX kurs

Post autor: Carnassier »

Szw1710: Wg Wikipedii poprawne są tylko dwie wymowy - lajtek i lejtek.

Podzielam stanowisko użytkowników miki999 i miodzio1988. Lightinside: jeśli podoba Ci się tzw. markup, to może zainteresuj się tworzeniem stron internetowych? HTML działa na takiej zasadzie jak Latex, a cała branża webdev/webdesign jest ciekawa, szybko się rozwija, no i w razie czego - możesz w ten sposób zarobiać na życie.
ODPOWIEDZ