Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: patry93 »

alfa01 - jeżeli dobrze zrozumiałem - utożsamiłeś poezję z narzędziem, dzięki któremu zapisujemy historię. A historia jest potrzeba tylko po to, aby nie popełniać błędów, które już ktoś kiedyś popełnił i do tego nie potrzeba poezji. Wniosek - poezja jest zbyteczna ogólnie, a potrzebna potrzebującym (ja się do nich nie zaliczam ).

[edit]
@down - LOL xD
Ostatnio zmieniony 14 lis 2009, o 12:34 przez patry93, łącznie zmieniany 1 raz.
alfa01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 28 sie 2009, o 22:25
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: alfa01 »

dokładnie - toteż jej nie czytasz i tyle. Ja tam lubię np: Kaczmarskiego albo jak Manowar napierd*la - to jest poezja m/
gendion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 11 mar 2009, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 6 razy

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: gendion »

alfa01 pisze:jak Manowar napierd*la - to jest poezja m/
najwyższych lotów poezja.
alfa01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 28 sie 2009, o 22:25
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: alfa01 »

gendion pisze:
alfa01 pisze:jak Manowar napierd*la - to jest poezja m/
najwyższych lotów poezja.
myślę że twoja ocena za bardzo nie wpływa na to jakich ona jest lotów kwestia czysto subiektywna.
rodzyn7773
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1659
Rejestracja: 12 lip 2009, o 10:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice/Rawa Maz.
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 278 razy

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: rodzyn7773 »

Moje zdanie:
Poeci są inteligentni (przynajmniej teraz). To nie oni są idiotami! Idiotami są ci którzy siedzą nad wierszem i rozmyślają co poeta chciał przekazać w swoich słowach. A poeta nic nie chciał powiedzieć (ewentualnie, że mu córka zmarła) i śmieje się z tych idiotów, którzy rozmyślają nad każdą strofą wiersza.
alfa01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 28 sie 2009, o 22:25
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: alfa01 »

noo jak są takie wiersze o subiektywnych emocjach itd. to tak jest, no ale jak się komuś wiersz podoba to go sobie odbiera na swój sposób. Interpretacja to niekoniecznie jest to co miał namyśli autor - bardzo często jest inna. Ja nie lubię takich wierszy o czyichś jakichś tam głęboko osobistych czysto wewnętrznych przeżyciach.

Znaczenie wierszy w kulturze? Dawno temu w czasach - w których informacji się nie spisywało bo pisma w wielu miejscach nie znano, a to które pożyczano od wyższych kultur było mało powszechne - obecne były przekazy Ustne. A żeby przekaz ustny nie był od razu jakoś bardzo przeinaczany to trzeba było go wierszować, a żeby był łatwy w nauce i zapamiętywaniu (i opiewaniu) tworzono pieśni. Wiele z nich zostało spisane pierwszy raz nawet 5 wieków po ułożeniu - gdyby nie poezja nie przetrwały by w tej formie, i w ogóle nie wiedziano by o nich. Historia też jest nauką i poezja odnosi w historii nie ocenioną rolę.

Co do współczesnej poezji - to nabrała zupełnie innego znaczenia, głównie w piosenkach rockowych właśnie - które coś krytykują, albo moralizują, czy też przypominają o historii - a to wszystko robią poprzez rozrywkę czyli skuteczniej niż by to było robione metodologią nauk.

Romantycznych wierszy to chyba nikt nie lubi interpretować (jak dla mnie lipa) - szczególnie pod szkolnym przymusem - ale poezja ogółem jako taka zdecydowanie zasłużona jest dla ludzkości.
Awatar użytkownika
Cr453r
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 7 lis 2009, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Słupsk / Gdańsk
Pomógł: 2 razy

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: Cr453r »

Poezja była jest i będzie nie ma sensu rozmyślać nad poezją pod kątem po co ona.

najbardziej irytująca rzecz dot. poezji jest pytanie w szkole co autor miał na myśli. Jak słysze to pytanie to mnie krew zalewa po prostu. Równie dobrze poeta pisząc wiersz mógł myśleć o byle czym ale oczywiście, ktoś znalazł do tego teorie i my musimy ją z wiersza rozkminić.

Bezsens tego udowodniła Szymborska jeśli dobrze pamiętam, rozwiązała zadanie maturalne z polskiego ze swojego własnego wiersza i za interpretacje dostała 60%. To był największy absurd kluczy egzaminacyjnych.

Poezja nie powinna być w kanonie utworów szkolnych bo to sensu nie ma jak ktoś lubi to czyta jak ktoś nie lubi to omija szerokim łukiem. Bo co innego literatura chociaż też niektóre książki typu Chłopi czy Pan Tadeusz albo Nad Niemnem i wiele podobnych mogłyby zostać pomięte w kanonie lektur.

Na polskim powinniśmy się uczyć j. polskiego pisać, czytać ze zrozumieniem, ortografii, gramatyki itp. żeby polskie pokolenie było wykształcone lepiej a literatura i poezja nie koniecznie do tego dążą.
Awatar użytkownika
Vigl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 28 wrz 2007, o 12:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno/Kraków
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 67 razy

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: Vigl »

Rogal pisze:No właśnie nie, ale nie będę bzdur pisał, by na innych się wyżywać, bo ich nie rozumiem.
A właśnie tamten żart jest buracki i prostacki.
Fajna fraszka. Nie możesz się z niej normalnie pośmiać? To miało być śmieszne, na pewno Kochanowski nie chciał tym nikogo urazić.
miodzio1988

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: miodzio1988 »

Vigl, są osoby, które mają bana na uśmiechanie się
A poezja jest bardzo fajna. Sam kiedys pisalem wiersze, ale jakoś nie wyobrazam sobie z tego zyc;]
Awatar użytkownika
Szajbens
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 lut 2010, o 18:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: From hell

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: Szajbens »

De Moon pisze:Moim zdaniem od poezji znacznie lepsza jest filozofia, ponieważ nie komplikuje swojego przesłania. Mimo to daje dużo okazji do przemyśleń.

Osobom zniechęconym do filozofii(szczególnie do metafizyki) polecam filozofię nauki. Jest zapewne bardziej zrozumiała dla umysłów ścisłych niż humanistów.

A kolega czym mógłby się pochwalić KONKRETNIE w tej dziedzinie?:)
pandyzio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 19 sie 2010, o 14:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 2 razy

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: pandyzio »

Sorry za dość duży odkop, ale przeglądałem akurat ten temat i zastanawiam się co było przyczyną założenia go.
Link podany w pierwszym poście nie działa - https://matematyka.pl/viewtopic.php?t=6017
Może ktoś pamięta co się tam znajdowało, albo ma działający link?
Pozdrawiam!
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: Jan Kraszewski »

Post zapewne wylądował w Koszu, więc od prawie siedmiu lat jest zanihilowany.

JK
Awatar użytkownika
humanistyczna dusza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 25 mar 2012, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Legnica
Pomógł: 1 raz

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: humanistyczna dusza »

Może odkopuję, ale szlag mnie trafia jak czytam takie rzeczy. Szlag mnie trafia, kiedy widzę matematyków oczerniających humanistów i humanistów oczerniających matematyków. Jakim prawem podaważa się autorytety dziedzin o wielowiekowych tradycjach, którymi zajmowały się pokolenia wybitnych jednostek? Czy naprawdę nikt nie wpadł na to, że ludzkość, aby budować swoją tożsamość kulturową, postęp cywilizacyjny, potrzebuje zarówno matematyki, fizyki, chemii, informatyki, jak i literatury, lingwistyki, filozofii, nauk społecznych? Potrzebujemy specjalistów z różnych dziedzin.

Zadeklarowani humaniści nie rozumieją matematyki. Zadeklarowani matematycy nie rozumieją poezji. Jedni i drudzy wypowiadają sobie wojnę. Doprawdy, wkurza mnie ta ignorancja.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: norwimaj »

humanistyczna dusza pisze: Zadeklarowani humaniści nie rozumieją matematyki.
Nigdy tak się nie zdarza?
humanistyczna dusza pisze: Zadeklarowani matematycy nie rozumieją poezji.
Dlaczego? Nie mogą zrozumieć?
humanistyczna dusza pisze: Doprawdy, wkurza mnie ta ignorancja.
Mnie też.
Awatar użytkownika
humanistyczna dusza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 25 mar 2012, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Legnica
Pomógł: 1 raz

Ch.w.d.p., czyli o poetach ...

Post autor: humanistyczna dusza »

Przepraszam, źle się wyraziłem. Lepiej brzmiało by pseudohumaniści i pseudomatematycy. Z tym, że nie każdy, kto nie rozumie poezji jest pseudomatematykiem, żeby było jasne.
ODPOWIEDZ