odjąć czy mnozyć

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
opolree

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: opolree »

A to co napisałam jest źle?
"1.dlaczego minus przed \(\displaystyle{ (−a)}\) nie może oznaczać liczby przeciwnej do \(\displaystyle{ (−a)}\), która równa jest \(\displaystyle{ a}\)?
2. dlaczego nie może oznaczać odejmowania \(\displaystyle{ (−a)}\) od zera?"
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: krl »

opolree pisze: 3 gru 2021, o 13:42 A to co napisałam jest źle?
Nie.
"1.dlaczego minus przed \(\displaystyle{ (−a)}\) nie może oznaczać liczby przeciwnej do \(\displaystyle{ (−a)}\), która równa jest \(\displaystyle{ a}\)?

Może.
2. dlaczego nie może oznaczać odejmowania \(\displaystyle{ (−a)}\) od zera?"
Może.
opolree

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: opolree »

Trzeba było tak od razu.
A to poniżej też jest ok :), proszę o odpowiedź.
"
Dodano po 13 godzinach 9 minutach 35 sekundach:
Podobnie jak z funkcją kwadratową i współczynnikiem \(\displaystyle{ C}\) w zapisie \(\displaystyle{ x^{2} -3 }\)(tutaj nie ma dodaj liczbę minus trzy tylko odejmij trzy co tak naprawdę jest równe, nie ma tutaj bezpośrednio zapisanego współczynnika \(\displaystyle{ C}\)), jest od \(\displaystyle{ x^{2} }\) odejmij liczbę 3, żeby powiedzieć, że jest tutaj zapisany współczynnik \(\displaystyle{ C=-3}\) należy napisać \(\displaystyle{ x^{2} + (-3) }\) wtedy widać bezpośrednio w odniesieniu do wzoru ogólnego funkcji kwadratowej, że jest tutaj \(\displaystyle{ C = -3}\)(tak pośrednio \(\displaystyle{ x^{2} - 3 }\) jest odnoszone do zapisu, w głowie, \(\displaystyle{ x^{2} + (-3) }\))...
"
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: krl »

Tak, matematycy tak właśnie rozumieją \(\displaystyle{ x^2-3}\) jako trójmian kwadratowy \(\displaystyle{ Ax^2+Bx+C}\).
opolree

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: opolree »

krl pisze: 3 gru 2021, o 14:16
opolree pisze: 3 gru 2021, o 13:42 A to co napisałam jest źle?
Nie.
"1.dlaczego minus przed \(\displaystyle{ (−a)}\) nie może oznaczać liczby przeciwnej do \(\displaystyle{ (−a)}\), która równa jest \(\displaystyle{ a}\)?

Może.
2. dlaczego nie może oznaczać odejmowania \(\displaystyle{ (−a)}\) od zera?"
Może.
Zawsze myślałam, że matematyka jest ścisła i jednoznacznie określa tą kwestię a nie, że punkt 1 lub 2?
Powinno to być jednoznaczne, może jest ścisła definicja, ale dla mnie było by to sprzeczne z tym co zostało napisane.

Dodano po 12 godzinach 52 minutach 48 sekundach:
Mała poprawka, ale mam nadzieję, że tak mnie zrozumiano:
1.dlaczego ten pierwszy minus\(\displaystyle{ -(−a)}\) nie może oznaczać liczby przeciwnej do \(\displaystyle{ (−a)}\), która równa jest \(\displaystyle{ a}\)?

Może też ciężko mówić o liczbie jeśli piszę \(\displaystyle{ -(-a)}\) tym samym o liczbie przeciwnej, bo to nie liczba, liczbami są np. \(\displaystyle{ -3,2,1}\), ale kłóci się to z definicją liczby przeciwnej?
Czy dla -(-a) to jest ten szczególny przypadek:
"W szczególności:
- liczbą przeciwną do przeciwnej do \(\displaystyle{ x}\) jest liczba \(\displaystyle{ x}\), np.-(-a)?"
Żeby stwierdzić ile wynosi \(\displaystyle{ -(-a)}\) to na zasadzie liczba przeciwną(ten pierwszy minus) do \(\displaystyle{ -a}\) jest \(\displaystyle{ a}\) czy \(\displaystyle{ 0-(-a)=a}\) (zero odjąć...)?
Ostatnio zmieniony 7 gru 2021, o 10:35 przez opolree, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: AiDi »

Chciałaś odpowiedzi, dostałaś i męczysz problem dalej bo Ci się odpowiedź nie podoba. Zadawanie w kółko tego samego pytania nie zmieni tej odpowiedzi. Nie musi to być jednoznaczne. Co więcej, ucząc już od 13 lat nie spotkałem się z tym, żeby ktoś kto to w praktyce stosuje widział tu jakiekolwiek niejednoznaczności i miał z nimi problem. Tworzysz problemy na siłę.
opolree

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: opolree »

AiDi, czyli dobrze to rozumiem i to co napisałam wyżej jest OK, chciałam się upewnić??
Teoretycznie liczba przeciwna(czyli minus przed liczbą, do której chcę mieć liczbę przeciwną) nie jest tym samym co odejmowanie liczby, powiedzmy, że są to dwie różne operacje, które sprowadzają się do tego samego wyniku.

Dodano po 30 minutach 24 sekundach:
AiDi a dla Ciebie czym jest \(\displaystyle{ -(-a)}\), liczba przeciwną z \(\displaystyle{ -a}\) czy odejmowaniem od 0 liczby \(\displaystyle{ -a}\)?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: AiDi »

Z reguły nawet o tym nie myślę, bo to nie jest ważne. Jest tym czego wymaga dane zadanie.
opolree

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: opolree »

AiDi, czyli dobrze to rozumiem i to co napisałam wyżej jest OK, chciałam się upewnić??
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: AiDi »

Tak. Let's move on.
opolree

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: opolree »

Ostatnia rzecz dla upewnienia się:
w zapisie \(\displaystyle{ x^{2} -3 }\)(tutaj nie ma dodaj liczbę minus trzy tylko odejmij trzy co tak naprawdę jest równe, nie ma tutaj bezpośrednio zapisanego współczynnika \(\displaystyle{ C}\)), aby był zapisany bezpośrednio trzeba zapisać \(\displaystyle{ x^{2} + (-3) }\), zgodnie z ogólną postacią równania kwadratowego? Czy tak?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22171
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: a4karo »

Oczywiśćie, że nie. Aby być w zgodzie z ogólną postacią równania kwadratowego, musisz użyć postaci \(\displaystyle{ 1\cdot x^2+0\cdot x+(-3)}\)
opolree

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: opolree »

Ok, więc precyzyjniej jak napisał a4karo: \(\displaystyle{ 1\cdot x^2+0\cdot x+(-3)}\), wtedy współczynnik C jest tutaj przedstawiony bezpośrednio, czy tak? W zapisie \(\displaystyle{ x^2 - 3}\) współczynnik C nie występuje bezpośrednio, zgoda?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22171
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: a4karo »

Naprawdę nie masz nic lepszego do roboty?
opolree

Re: odjąć czy mnozyć

Post autor: opolree »

Mam, a4karo czy to jest twierdząca odpowiedź? Proszę po prostu o potwierdzenie.
Zablokowany