Czy da się udowodnić że istnieje twierdzenie którego najkrótszy dowód jest wiekszy niż miliard znaków?

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
alfacentaur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 15 lis 2016, o 19:59
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy

Czy da się udowodnić że istnieje twierdzenie którego najkrótszy dowód jest wiekszy niż miliard znaków?

Post autor: alfacentaur »

Pytanie jak w temacie, trochę offtopic ale nie wiedziałem do jakiego działu się nadaje.
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2283
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Czy da się udowodnić że istnieje twierdzenie którego najkrótszy dowód jest wiekszy niż miliard znaków?

Post autor: matmatmm »

Wystarczy, że wypowiedź tego twierdzenia ma ponad miliard znaków.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4076
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Czy da się udowodnić że istnieje twierdzenie którego najkrótszy dowód jest wiekszy niż miliard znaków?

Post autor: Janusz Tracz »

matmatmm pisze: 8 wrz 2020, o 18:06 Wystarczy, że wypowiedź tego twierdzenia ma ponad miliard znaków.
Czy ja wiem. A czy dowód nie może być krótszy od twierdzenia którego dotyczy?
alfacentaur pisze: 8 wrz 2020, o 08:42 Czy da się udowodnić że istnieje twierdzenie którego najkrótszy dowód jest wiekszy niż miliard znaków?
Tak można to zrobić

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_mathematics#The_big_five_subsystems_of_second-order_arithmetic
. Być może zainteresuje Cię to:

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/Kruskal%27s_tree_theorem#TREE%283%29
. W szczególności:
For each \(\displaystyle{ n}\), Peano arithmetic can prove that \(\displaystyle{ P(n)}\) is true, but Peano arithmetic cannot prove the statement "\(\displaystyle{ P(n)}\) is true for all \(\displaystyle{ n}\)". Moreover the length of the shortest proof of \(\displaystyle{ P(n)}\) in Peano arithmetic grows phenomenally fast as a function of n, far faster than any primitive recursive function or the Ackermann function for example. The least m for which \(\displaystyle{ P(n)}\) holds similarly grows extremely quickly with \(\displaystyle{ n}\).
Zatem miliard znaków to nic. Powyższe twierdzenie pokazuje, że możesz pomyśleć o dowolnie dużej liczbie znaków która i tak okaże się za mała by udowodnić \(\displaystyle{ P(n)}\) dla pewnych \(\displaystyle{ n}\).
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2283
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Czy da się udowodnić że istnieje twierdzenie którego najkrótszy dowód jest wiekszy niż miliard znaków?

Post autor: matmatmm »

Mój post tyczył się dowodów formalnych tzn. ciągów formuł. Taki dowód jako ostatnią formułę ma twierdzenie, które jest dowodzone. Mam wrażenie, że przytoczony fragment o dowodach w arytmetyce Peana również dotyczy tego typu dowodów.

Pytanie o najkrótszy dowód pisany językiem naturalnym jest raczej pozbawione ścisłego matematycznego sensu.
ODPOWIEDZ