Zadania typu "wykaż że"

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Zadania typu "wykaż że"

Post autor: Niepokonana »

Dzień dobry
Mam pytanie i proszę o odpowiedź.
Są sobie zadania typu "wykaż że" np. "wykaż, że liczba \(\displaystyle{ a}\) jest podzielna przez \(\displaystyle{ 9}\)". Wszystkie założenia i teza są podane w zadaniu. Chodzi tylko o to, żeby coś policzyć i poprzekształcać. Czy muszę te założenia i tezę z treści zadania przepisywać czy wystarczy sam dowód napisać? Zakładam, że każdy, kto to rozwiązanie będzie czytał zna treść.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Zadania typu "wykaż że"

Post autor: a4karo »

Tam, gdzie w dowodzie wykorzystujesz założenia lub skądinąd znane fakty, powinnaś się wyraźnie na nie powołać. Inaczej Twój dowód będzie zgaduj-zgadulą dla odbiorcy.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2020, o 01:12 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Zadania typu "wykaż że"

Post autor: Jan Kraszewski »

Jak dla mnie zdecydowanie ważniejsze jest, byś te założenia i tezę poprawnie zidentyfikowała. Ja nie wymagam powtórnego przepisywania założeń i tezy, ważne jest, by w dowodzie było wyraźnie zaznaczone, gdzie korzystamy z których założeń oraz by z jego sformułowania jasne było, że dowodzimy (i dowiedliśmy) właściwą tezę.

Natomiast jak je mimo wszystko przepiszesz, to nic złego się nie stanie.

JK
albanczyk123456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 maja 2017, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdzieś
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 11 razy

Re: Zadania typu "wykaż że"

Post autor: albanczyk123456 »

Jan Kraszewski pisze: 31 sie 2020, o 01:18 Jak dla mnie zdecydowanie ważniejsze jest, byś te założenia i tezę poprawie zidentyfikowała. Ja nie wymagam powtórnego przepisywania założeń i tezy, ważne jest, by w dowodzie było wyraźnie zaznaczone, gdzie korzystamy z których założeń oraz by z jego sformułowania jasne było, że dowodzimy (i dowiedliśmy) właściwą tezę.

Natomiast jak je mimo wszystko przepiszesz, to nic złego się nie stanie.

JK
Czyżby Pan pomylił odwagę z odważnikiem?
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Zadania typu "wykaż że"

Post autor: Niepokonana »

Ja wiem, że mi nic nie będzie, tylko miałam kilkanaście zadań takiego typu, gdzie założenia i teza były dłuższe/porównywalnej długości niż rozwiązanie zadania. Zastanawiałam się, czy w takim przypadku byłoby to konieczne, żeby wszystko dokładnie wypisywać. A jak to jest na maturze? Wymagają do każdego "wykaż że" tezy i udowodnienia?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Zadania typu "wykaż że"

Post autor: Jan Kraszewski »

Niepokonana pisze: 31 sie 2020, o 23:36A jak to jest na maturze? Wymagają do każdego "wykaż że" tezy i udowodnienia?
Ale o co dokładnie pytasz? Jeśli na maturze jest zadanie dowodowe, to trzeba napisać dowód...

JK
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Zadania typu "wykaż że"

Post autor: Niepokonana »

No właśnie, jak to napisać?

Dodano po 23 sekundach:
Kiedy trzeba pisać tezy i założenia, a kiedy nie?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Zadania typu "wykaż że"

Post autor: Jan Kraszewski »

Niepokonana pisze: 3 wrz 2020, o 22:33No właśnie, jak to napisać?
Dowód? Poprawnie...
Niepokonana pisze: 3 wrz 2020, o 22:33Kiedy trzeba pisać tezy i założenia, a kiedy nie?
Mam nieodparte wrażenie, że masz jakiś problem, który mnie wydaje się nad wyraz sztuczny. Poprawność rozumowania nie zależy od tego, czy na początku wypiszesz założenie i tezę.

JK
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Zadania typu "wykaż że"

Post autor: Niepokonana »

Jan Kraszewski pisze: 3 wrz 2020, o 23:14 Poprawność rozumowania nie zależy od tego, czy na początku wypiszesz założenie i tezę.
JK
Co ma Pan doktor na myśli? To tak można?
Chodzi o to, że moja pani czasem każe pisać założenia i tezę a czasem nie i zastanawiam się, od czego to zależy.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4069
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Zadania typu "wykaż że"

Post autor: Janusz Tracz »

Niepokonana pisze: 3 wrz 2020, o 22:33 Kiedy trzeba pisać tezy i założenia, a kiedy nie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Czytelne i zrozumiałe dla innych pisanie dowodów jest trudną sztuką. Wystarczy poczytać dowody znanych twierdzeń pisane przez różnych autorów książek by zobaczyć, że proste rzeczy można skomplikować i odwrotnie. Pewne wyczucie przychodzi z czasem ale gdy faktycznie rozumiesz co chcesz pokazać, to w dość naturalny sposób wyłania się ciąg rozumowania. Warunkiem jest jednak by faktycznie rozumieć to co chce się zrobić, a potem to zrobić. Zatem Twój dowód powinien być przekonywującym jasnym ciągiem rozumowania przeprowadzającym czytelnika do momentu w którym rozumie tezę nie ma co do niej wątpliwości. I nie jest istotne czy po drodze napiszesz tezę w sztuczny sposób kopiując treść zadania czy nie, jeśli bowiem zrobisz to dobrze to będzie dobrze. Tak wygląda sprawa rozumowania. Strukturalnie jednak dowód zwykle wygląda podobnie wszak praktycznie każdą tezę zapisuje się w postaci ciągu: dla każdego \(\displaystyle{ \forall}\) oraz istnieje \(\displaystyle{ \exists }\), gdy napotykasz \(\displaystyle{ \forall}\) to ustalasz element po którym przeprowadza Cię kwantyfikator (by mieć go w ręce) a gdy napotykasz na \(\displaystyle{ \exists }\) to wykazujesz się kreatywnością wskazując świadka na takie istnienie. Tak czy inaczej bezmyślne przepisywanie tezy i założeń uważam za zbędne o ile nie ma ono nic na celu.
ODPOWIEDZ