Problem z algebrą, jak sie nauczyc topologii algebraicznej

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Problem z algebrą, jak sie nauczyc topologii algebraicznej

Post autor: Milczek »

Witajcie,
mam taki problem bo o ile lubię topologie i zaliczanie z niech kursów przychodzi mi z przyjemnością, to zupełnie przeciwnie jest z algebra.
Tutaj, kompletnie sobie nie radzę, a zauważam trend że raczej te ciekawsze działy matematyki teoretycznej nie strice algebraiczne typu topologia,geometria raczej nabierają tendencji algebraizowania się...
czy nie radząc sobie z algebrą abstrakcyjną jest się na przegranej pozycji chcąc realizować kursy np. z topologii algebraicznej(która uchodzi u mnie na wydziale za trudną) czy geometrii algebraicznej ?

Nie radze sobie na zasadzie, nie mam kompletnie żadnej intuicji jeśli ktoś mnie poprosi o zrobienie zadania z teorii grup czy pierścieni. :/


Chyba że ewentualnie, macie moi drodzy, jakieś materiały totalnie dla ułomów algebraicznych które są pisane najbardziej łopatologicznym językiem.
Ah no i wspomnie, twierdzenia i dowody też oczywiście umiem, i może nawet je rozumiem - chociaż jeśli jako kryterium rozumienia przyjmiemy to czy umiem rozwiązywać zadania - to ok, nie rozumiem widocznie.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Problem z algebrą, jak sie nauczyc topologii algebraicznej

Post autor: Premislav »

Naprawdę łopatologiczna (co nie znaczy, że na żenującym poziomie, uważam wręcz przeciwnie) jest
A First Course in Abstract Algebra (autorstwa Johna Fraleigha, przed chwilą edytowałem, ponieważ pomyliłem go z Rotmanem, który z kolei napisał naprawdę dobrą książkę poświęconą wprowadzeniu do teorii grup). Natomiast gorąco nie polecam Kostrikina. :D
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Re: Problem z algebrą, jak sie nauczyc topologii algebraicznej

Post autor: Milczek »

Premislav pisze: 28 lis 2019, o 23:27 Naprawdę łopatologiczna (co nie znaczy, że na żenującym poziomie, uważam wręcz przeciwnie) jest
A First Course in Abstract Algebra (autorstwa Johna Fraleigha, przed chwilą edytowałem, ponieważ pomyliłem go z Rotmanem, który z kolei napisał naprawdę dobrą książkę poświęconą wprowadzeniu do teorii grup). Natomiast gorąco nie polecam Kostrikina. :D
Tom I i II Kostrikina są cudowne, tomu III nie czytałem więc jeśli o nim mówisz to sobie odpuszczę go.
Awatar użytkownika
Peter Zof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 585
Rejestracja: 30 cze 2012, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa (MIMUW) / Pułtusk
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 66 razy

Re: Problem z algebrą, jak sie nauczyc topologii algebraicznej

Post autor: Peter Zof »

Jeśli chodzi o topologię algebraiczną to są różne szkoły. Rasowi topolodzy algebraiczni używają bardzo dużo teorii kategorii / algebry homologicznej do sformułowania podstawowych rzeczy (przykładowo Peter May). Jednak ludzie zajmujący się rzeczami okołotematycznymi takimi jak topologia różniczkowa, geometryczna teoria grup często rozumieją te rzeczy z trochę innego punktu widzenia. Książka, która pasuje do tego mniej algebraicznego podejścia to książka Allana Hatchera "Algebraic Topology" (łatwo znaleźć na stronie autora). Jest tam dużo intuicji i naprawdę nie trzeba dużo algebry, aby zrozumieć sporą część tej pozycji. Przykładowo autor wprowadza tam iloczyn tensorowy w momencie kiedy zaczyna mówić o formule Kunnetha i funktorach \(\operatorname{Ext}\) oraz \(\operatorname{Tor}\), które również tam są zdefiniowane bez całej zabawy w funktory pochodne.
ODPOWIEDZ