Algorytm rozwiązywania każdego zadania (jakie podejście)

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
MichalProg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 411
Rejestracja: 28 cze 2011, o 21:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 1 raz

Algorytm rozwiązywania każdego zadania (jakie podejście)

Post autor: MichalProg »

Dzień dobry,

No więc jestem już po trzydziestce. Pamiętam, że w szkole często dziwiłem się kolegom i koleżankom słabym z matmy, jak można jej nie rozumieć. Byłem w klasie jednym z lepszych. Lata minęły, a teraz ten sam mankament dotknął i mniej. Działy matematyki, których nie pamiętam, sprawiają mi trudność. Szczególnie GEOMETRIA ANALITYCZNA. To jest jakaś masakra. Siedzę przed kartką i mam pustkę w głowie. Im dłużej siedzę, tym większy bunt i lęk jest we mnie. Nie wiem jak zacząć. Nie czuję tego, nie potrafię wyobrazić. Chciałem już rezygnować ze studiów, ale mój terapeuta mnie przekonał, żebym nie rezygnował, tylko potraktował to jako wyzwanie i nie odbierał sobie szansy na pokazanie sobie, że jestem zdolny do osiągnięcia sukcesu na tym polu. Jego postawa bardzo mnie zmotywowała. Nie wiem czy to dobre miejsce na uzewnętrznianie się, ale w sumie nie wiecie kim jestem i nie wiecie gdzie mieszkam, więc mogę mam nadzieję zaryzykować.

W czasach szkolnych w matmie pomagał mi ojciec. Pech chciał, że umarł, gdy miałem 13 lat. Od tego czasu musiałem sobie radzić z problemami sam, bo mama była "z innej planety". Nikt mnie nie motywował. Musiałem sam do wszystkiego dochodzić.

Ale do rzeczy.
Pewnie dla tych, którzy nigdy nie mieli problemów z chęcią umiejętnościami do nauki matmy, będzie to niezrozumiałe. Dla mnie też by to było niezrozumiałe, gdyby ktos mnie o to zapytał 15 lat temu.

JAK UCZYĆ SIĘ MATMY?

Mianowicie, co zrobić, by ogarnąć temat, jak się nie ogarnia.
Znam już kilka sposobów, ale potrzebuję więcej.

Moje sposoby
Rozwiązać to samo zadania kilka razy
Śledzić rozwiązanie z internetu
Dużo pisać, mało teoretyzować.

Proszę o jeszcze.
Dzięki.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Algorytm rozwiązywania każdego zadania (jakie podejście)

Post autor: Premislav »

Pólya napisał o tym książkę:

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/How_to_Solve_It

ale uważam, że nie jest jakoś szczególnie wartościowa, choć czyta się przyjemnie; z drugiej strony wiele osób (w tym lepszych z matematyki ode mnie) twierdzi, że dobrze im posłużyła (można ją znaleźć w necie po angielsku, ale nie wstawiam w linku, ponieważ być może byłoby to złamanie regulaminu, którego nie chce mi się czytać). Moje zdanie w tej kwestii jest znane i wiele nie wniesie, więc to tyle z mojej strony.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34277
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Algorytm rozwiązywania każdego zadania (jakie podejście)

Post autor: Jan Kraszewski »

MichalProg pisze: 29 paź 2019, o 10:26Mianowicie, co zrobić, by ogarnąć temat, jak się nie ogarnia.
Porozmawiać z kimś, kto ogarnia.

W uczeniu się matematyki na wyższym poziomie istotne jest nie tyle opanowywanie kolejnych algorytmów, tylko zrozumienie. Musisz pamiętać, że pod tymi znaczkami zawsze ukryta jest jakaś treść, te znaczki zawsze coś znaczą i powinieneś raczej starać się zrozumieć, co znaczą, niż trenować zaawansowane sposoby manipulowania znaczkami.

JK
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Algorytm rozwiązywania każdego zadania (jakie podejście)

Post autor: janusz47 »

Jak uczyć się matematyki? W odpowiedzi na to pytanie napisano wiele artykułów, książek dydaktycznych, obroniono szereg doktoratów, prac magisterskich ...

Przypominają mi się powiedzenia francuskiego matematyka, fizyka, astronoma i filozofa Henri Poincare
1.
"Wiedzę buduje się z faktów, tak jak dom buduje się z kamieni. Jednak zbiór faktów nie jest jeszcze wiedzą, tak jak stos kamieni nie jest jeszcze domem".
2.
"Matematyka nie posiada symboli na mętne myśli".

Pierwsze stwierdzenie dotyczy przede wszystkim wiedzy matematycznej.

Książkę George Polya, Jak to rozwiązać, którą poleca Premislav i ja polecam. Doczekała się dwóch wydań w języku polskim. Pierwsze wydanie w serii Bibioteka Problemów PWN ukazało się w roku 1964. Wydanie drugie nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN w roku 1993.

Jestem również przeciwnikiem algorytmizacji języka matematycznego, rozpowszechnianej w nauce matematyki w szkole i na studiach.
ODPOWIEDZ