Określanie czasu jednostki czasu

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Afish A jeśli program jest co tydzień o stałej porze to co powiesz, tydzień od początku programu tv, jeśli prezenter mówi na końcu programu tv za tydzień zaczynamy program?
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: Afish »

A jaki sens miałaby wypowiedź prezentera, gdyby miał na myśli moment zakończenia programu? Nie wiem, jakim rozumowaniem należałoby się kierować, żeby tak zrozumieć wypowiedź. Oczywistym jest, że chodzi o moment początku programu.

Co właściwie próbujesz rozwiązać?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22175
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: a4karo »

JA ma dla Ciebie lepszą zagwozdkę:
1. kupiłem `5` ton węgla
2. kupiłem `5.00` gram złota

Czym się różnią te piątki?
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Tydzień to 7 dni(od świtu do zmierzchu), czy 7 dób? Dzień to czas od świtu do zmierzchu, lub doba 24h.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22175
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: a4karo »

Matematyka wyjaśnia wiele rzeczy, ale próbować wyjaśniać wszystko przy pomocy matematyki to trochę chore.
Gdy Gałczyński pisał "twarz Twoja jest jak słoneczko", to sądzisz, że miał na myśli sześć tysięcy stopni?

Przypomnę taki stary dowcip:
- te budowle mają 4002 lata.
- skąd wiesz?
- bo jak tu byłem dwa lata temu, to przewodnik mówił, że mają 4000 lat
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Mógł mieć, czyli wnioskuję, że i to o co pytałem może.
Jakieś jeszcze zdania?

Dodano po 15 godzinach 38 minutach 22 sekundach:
Dlaczego pytam o to, bo zastanawiam się jeśli np. coś odbywa się co tydzień o stałej porze i trwa 3h, na końcu tego czegoś mówię widzimy się za tydzień to pewna sprzeczność się pojawia. Jeśli tydzień to 7 dób to będzie to koniec spotkania, jeśli tydzień to 7 dni(7 liczba dni, wskazanie dnia liczbowo, czasu od świtu do zmierzchu) to będzie to bardziej poprawne? Zakładam, że czas liczy się od chwili mówienia, nie tak jak pisał Afish, bo chyba w dużej mierze przyjmuje się potocznie chwilę wypowiadania słów, nikt nie myśli o początku?
Afish:
"A jaki sens miałaby wypowiedź prezentera, gdyby miał na myśli moment zakończenia programu? Nie wiem, jakim rozumowaniem należałoby się kierować, żeby tak zrozumieć wypowiedź. Oczywistym jest, że chodzi o moment początku programu."

Podobnie z określeniami za 2 dni, 4 dni itd. w podobnej sytuacji, dzień oznacza dobę, czy dzień jako wskazanie liczbowo dnia, o który dzień liczbowo chodzi,jakby liczenie tylko dni by wskazać konkretny? Jeżeli ktoś nie ma tego w D to proszę o zdanie. Nie jest to jakiś problem matematyczny, ale zapytam.
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Jakieś zdanie?
Awatar użytkownika
Gosda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 29 cze 2019, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oulu
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 60 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: Gosda »

Język potoczny jest potoczny i próba zbytniej jego formalizacji jest skazana na porażkę.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22175
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: a4karo »

opolree pisze: 11 kwie 2020, o 12:58 Jakieś zdanie?
Się zastanawiam, czy czujesz się niekomfortowo, gdy mówisz chłopakowi, że przyjdziesz za półtorej godziny, a zjawiasz się za 90,001232435 minut?
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Gosda, ta odpowiedź mi się podoba, ale jeszcze to przemyślę :):), Pozdrawiam Państwa
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Czy wakacje w hotelu na 7 dni oznaczają 7 dób hotelowych czy 7 dób zwykłych i 7 dób hotelowych kiedy to nie ma dokładnie 24 h dla doby, można nazywać tygodniem ?
Czyli, czy dobę hotelową można nazwać dniem, 7 dni to 7 dób hotelowych, czy to tylko potoczne, niedokładne określanie czasu?
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Halo, czy może coś do powyższego?
Jeszcze zapytam o coś takiego, powiedzieć rok później, dwa lata później, za dwa lata, trzy lata temu. Takie określenia czasu należy rozumieć rocznikowo, czy jednak w znaczeniu rok traktowany jako 12 miesięcy? Jak uważacie.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: kruszewski »

Tak rozumieć jak rozumiemy " pół roku temu".
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

1. To co rocznikowo już nie można?
2. Powiedzieć w środę, "w ten czwartek nie jadą ze śmieciami, jadą za tydzień w czwartek". Oznacza tydzień liczony od czwartku, dzień następny(można tak pomyśleć bo mam tydzień), czy tydzień mniej więcej od środy. Od czego to zależy według was?
3. Wyżej pytałem o tydzień w hotelu, czy jakieś zdanie w temacie?
Dzięki za zdanie dla powyższego
opolree

Re: Określanie czasu jednostki czasu

Post autor: opolree »

Jakieś zdania dla powyższego?

Jeszcze dodam takie pytanie, 4. Tydzień to 7 dni(dzień od świtu do zmierzchu) czy 7 dób?

Dodano po 47 minutach 26 sekundach:
Słownik definiuje tydzień jako każdy okres 7 dni, więc 7 dni jako dzień od świtu do zmierzchu bo takowe znaczenie dnia też istnieje.
Zablokowany