Razy więcej

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
opolree

Razy więcej

Post autor: opolree »

Witam

Mam pytanie odnosnie określeń jeden raz więcej a dwa razy więcej(matematyka) dlaczego to jest to samo skoro według matematyki jest czymś innym?

Jeżeli jeden raz więcej to dwa razy więcej to trzy razy więcej to 4 razy więcej?

Gdzie określono w matematyce tego typu określenia?
A co z okrśleniem 0,5 razy więcej?

Dziękuję pozdrawiam
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Re: Razy więcej

Post autor: bartek118 »

"Razy więcej" odnosi się do mnożenia, tj. jak mam \(\displaystyle{ x}\) czegoś, to dwa razy więcej to \(\displaystyle{ 2 \cdot x}\); określenie \(\displaystyle{ 0,5}\) razy więcej moim zdaniem nie jest w pełni poprawne, ale z grubsza oznaczałoby \(\displaystyle{ 0,5 \cdot x}\).
Pamiętaj jednak, że możemy takiej operacji dokonywać jedynie na skali ilorazowej, tj. tam gdzie mamy możliwość obliczania stosunku. Taką skalą nie jest np. temperatura w stopniach Celsjusza -- jeżeli mamy \(\displaystyle{ 0}\) stopni, to ile stopni będzie, gdy będzie dwa razy cieplej? Nadal \(\displaystyle{ 0}\)? Dlatego nie zawsze określenie "ileś razy więcej/mniej" będzie poprawne.
darek334
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 177
Rejestracja: 23 lut 2011, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 4 razy

Re: Razy więcej

Post autor: darek334 »

Myślę że jest to pomieszanie intuicyjnych skrótów myślowych.
Powiedzie : jeden raz więcej tak naprawdę jest skrótem od : o jeden raz więcej, ale o jest nieme. Czyli nie ma tu mnożenia bo o oznacza dodawanie. Skrót prawdopodobnie powstał ze skrócenia nawyku w wypowiedzi kiedy to częściej mamy do czynienia ze zwielokrotnieniem czegoś kilka razy. Wtedy mówimy jest czegoś więcej 10 razy.
W matematyce słowo razy oznacza zwielokrotnienie/ powtórzenie czegoś.
Więc według matematyki, która tu jest prawidłowa, powiedzenie jeden raz więcej oznacza coś razy jeden, czyli jest brak zwielokrotnienia a więcej, jest zaprzeczeniem, tak na prawdę.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Razy więcej

Post autor: kruszewski »

" powiedzenie jeden raz więcej oznacza coś razy jeden, czyli jest brak zwielokrotnienia a więcej, jest zaprzeczeniem, tak na prawdę."
Jeden raz więcej, oznacza że liczność tego co będziemy posiadać jest o jeden raz większe od posiadnego.
Zatem jest tu mnożenie posiadanego przez jeden i dodawanie do już posiadanego.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Razy więcej

Post autor: bartek118 »

kruszewski pisze: Jeden raz więcej, oznacza że liczność tego co będziemy posiadać jest o jeden raz większe od posiadnego.
Nie zgodzę się z tym; czyli "jeden raz więcej" oznaczałoby to samo co "dwa razy więcej"?
Na przykład - Jaś ma jabłko, ja mam dwa razy więcej jabłek, czyli mam dwa jabłka, a nie trzy.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Razy więcej

Post autor: kruszewski »

Jeżeli Jaś ma jabłko a ja nie mam jabłek, to mój nowy stan posiadania o jeden raz więcej niż (ja) miałem oznacza dokladnie to, że i teraz nie mam jabłek.
Jeżeli zaś nie mam jabłek a po "operacji" bedę miał ich dwa razy więcej niż Jaś, to będę ich miał dwa.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Re: Razy więcej

Post autor: piasek101 »

Proponuję wrócić do pierwszego posta (bo teraz już się wszystko rozjechało).

Co oznacza ,,jeden raz więcej" ?

Dla jasności - zgadzam się z bartek118.
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

Razy więcej

Post autor: Elayne »

Przy liczeniu „raz” oznacza jeden, np: „Raz, dwa, trzy”
Wyrażenie „jeden raz więcej” znaczy na przykład, że mamy coś o jeden więcej np:
„Jaś dostał jeden raz więcej
„Wyjechaliśmy z Bogácsa w Górach Bükkowych o 4 nad ranem przy świetle gwiazd i planet, które miały nam się ukazać o jeden raz więcej, niż to przewidziała Matka Natura - czyli nadprogramowo w samo południe.”
Krodinor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 13 sty 2016, o 00:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 12 razy

Re: Razy więcej

Post autor: Krodinor »

Czy tak naprawdę takie sformułowanie gdziekolwiek się pojawia? Czy jest to tylko sztuczny problem?
Zresztą, całe to zagadnienie jest chyba bardziej dla językoznawców, niż dla matematyków.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Re: Razy więcej

Post autor: piasek101 »

Uważam (co już tu było), że mylone są określenia potoczne z matematycznymi i stąd ,,problemy".
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Razy więcej

Post autor: kruszewski »

Mieć \(\displaystyle{ k}\) razy więcej niż ma Kolega_2 oznacza, że stosunek "posiadania", mienia czego tam, między nimi jest równy owemu \(\displaystyle{ k}\) , czyli \(\displaystyle{ k= \frac{l_1}{l_2}}\)
Pole równoległoboku jest dwa razy większe niż pole trójkąta zbudowanego na jego dwu bokach i przekątnej. To jest równe dwu czy trzem trójkątom?
Ostatnio zmieniony 14 lip 2017, o 22:44 przez kruszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Re: Razy więcej

Post autor: piasek101 »

kruszewski pisze: Jeden raz więcej, oznacza że liczność tego co będziemy posiadać jest o jeden raz większe od posiadnego.
kruszewski pisze:Mieć \(\displaystyle{ k}\) razy więcej niż ma Kolega_2 oznacza, że stosunek "posiadania", mienia czego tam, między nimi jest równy owemu \(\displaystyle{ k}\) , czyli \(\displaystyle{ k= \frac{l_1}{l_2}}\)
darek334
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 177
Rejestracja: 23 lut 2011, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 4 razy

Re: Razy więcej

Post autor: darek334 »

Zauważyłem że słowo "raz" może byc interpretowane jako jednostka, dostać jeden raz,..
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Razy więcej

Post autor: a4karo »

W języku potocznym spotkamy wiele nieprecyzyjnych sformułowań.

Czym jest n.p "mam pół raza więcej niż ty"?
Jeżeli masz 100, to ja mam 150.
Ponieważ jeden to więcej niż pół, więc zdanie "mam raz więcej niż ty" znaczy, że mam 200.

To jest logiczne, ale się z tym nie zgadzam ☺️
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Razy więcej

Post autor: Premislav »

Czym jest n.p "mam pół raza więcej niż ty"?
Jak dla mnie jest błędem syntaktycznym.

W ogóle dziwne, że po odpowiedzi bartka118 uznaliście, że warto tu coś jeszcze ciągnąć (jak sprytnie, to po co sam tutaj piszę...).
ODPOWIEDZ