Jak nadrobić zaległości?

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
Ivaneska
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 13 wrz 2013, o 22:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Jak nadrobić zaległości?

Post autor: Ivaneska »

Witam!
Niedawno dostałam się do bardzo dobrego liceum na profil bio-chem-mat. Byłam z siebie dumna dopóki nie trafiłam na ścianę. Jak się niektórzy domyślają jest nią matematyka. W gimnazjum bardzo lubiłam matematykę i byłam jedną z najlepszych osób w klasie. Niestety poziom był tam niski (pani uczyła schematami) i w porównaniu do innych uczniów wypadam blado. Lubię matematykę i czuję się nieswojo z obecnym stanem (przeskok z najlepszej na najgorszą). Chciałabym się sama uczyć lecz pytanie jest jak?. Lepsza książka czy korki? Ile czasu poświęcać? Jak rozwijać samo tak zwane logiczne myślenie i analizę? Jaką książkę dokupić? Czy trzeba dokupić książkę? Chciałabym być do przodu z tematami a zadanie nie schematyczne na logikę rozwiązywać z problemami ale z wrażeniem że je rozumiem. Czy znacie jakieś strony? Wiem, że żeby się rozwinąć trzeba liczyć liczyć i liczyć, ale co liczyć? Z góry dziękuję za odpowiedź, naprawdę bardzo mnie to martwi.
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Jak nadrobić zaległości?

Post autor: loitzl9006 »

A tak z ciekawości - czym zasypali na początek liceum? Dowodzeniem twierdzeń?
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

Jak nadrobić zaległości?

Post autor: Funktor »

Może odpowiem trochę nie po kolei. Nie liczyć, liczyć i jeszcze raz liczyć, a myśleć, myśleć i jeszcze raz myśleć Ciężko odpowiedzieć co lepsze. Z książek "typowych do LO" to ja zawsze polecam książkę H. Pawłowskiego zakres rozszerzony wydawnictwo Operon. Wszystko dobrze wytłumaczone i na pewno książka pokryje program każdej klasy mat fiz. Poza tym wg mnie warto zainteresować się materiałami olimpijskimi. Jeśli boisz się OM to może OMG ?

-- 13 wrz 2013, o 22:35 --

Ps. Sprawdź prywatne wiadomości
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2013, o 23:41 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Błędy ortograficzne.
Ivaneska
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 13 wrz 2013, o 22:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Jak nadrobić zaległości?

Post autor: Ivaneska »

loitzl9006 pisze:A tak z ciekawości - czym zasypali na początek liceum? Dowodzeniem twierdzeń?
Hmm Zasypali, że tak powiem różnica poziomów. Inni robią to płynniej i lepiej a ja czuję się jak ślimak. Poza tym mieliśmy dowód niewymierności liczby 2 i parę zadań których naprawdę nie ogarniam.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Jak nadrobić zaległości?

Post autor: Jan Kraszewski »

No to wrzuć na forum to, czego nie rozumiesz (w odpowiednim miejscu) i poproś o wyjaśnienie wątpliwości.

JK
Ivaneska
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 13 wrz 2013, o 22:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Jak nadrobić zaległości?

Post autor: Ivaneska »

Sprawdzałam rozwiązania tych zadań na różnych stronach. Między innymi na tej. Tylko kiedy ktoś poda rozwiązanie człowiek ciągle nie czuje się pewnie. Gdyby ktoś zmienił liczby kolejność lub trochę formę zadania pogubiłabym się. Żeby móc je rozwiązywać i rozumieć tak, żeby czuć się pewnie muszę się ogólnie podciągnąć zwłaszcza w "matematycznym myśleniu".
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Jak nadrobić zaległości?

Post autor: Jan Kraszewski »

Ivaneska pisze:Sprawdzałam rozwiązania tych zadań na różnych stronach. Między innymi na tej. Tylko kiedy ktoś poda rozwiązanie człowiek ciągle nie czuje się pewnie.
No to pytaj dalej o to, co Cię niepokoi, aż zrozumiesz.

JK
Ivaneska
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 13 wrz 2013, o 22:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Jak nadrobić zaległości?

Post autor: Ivaneska »

To nie o to chodzi. Nie wiem jak to napisać, żeby wyjaśnić, ale coś co będzie działało na dłuższy dystans to ogólne ćwiczenie matematyki tak, żeby lepiej się w niej czuć i "poruszać". Oczywiście mogę sprawdzać rozwiązania zadań po paru próbach ale to daje krótkotrwałe efekty i zabiera satysfakcję. Nie czuję się pewnie jeśli chodzi o matematykę ogólnie i myślę, że ćwiczenie jej pozwoli mi się swobodnie w niej poruszać. Kurcze wyszło mi trochę masło maślane, ale tak sytuacja się przedstawia. A po tym jak się pytam o zadanie rozumiem je, ale nie czuję pewności. To tak jakby ktoś ci pokazał i wyjaśnił jak się robi gwiazdę - niby znasz teorię i sposób, ale jak spróbujesz wychodzi koślawo. Dlatego muszę poćwiczyć.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Jak nadrobić zaległości?

Post autor: Jan Kraszewski »

Dokładnie tak to wygląda: practice makes perfect. Ale jeśli chodzi o rozwiązania, to lepiej robić samemu i wyjaśniać miejsca, gdzie się zacinasz, podawać swoje (choćby błędne) rozwiązanie i uczyć się na błędach. Sprawdzanie całych rozwiązań istotnie jest mało twórcze.

JK
ODPOWIEDZ