Problem z liczbą 0,(9)

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
Awatar użytkownika
g
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1552
Rejestracja: 21 sie 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 59 razy

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: g »

brednie, liczby nigdzie nie daza, liczby sa.odwieczna klotnia o to jest wywolana tym, ze niektorzy nie sa w stanie przyjac do wiadomosci, ze liczba moze miec dwa rozne rozwiniecia dziesietne.
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: Bierut »

0,(9) nie jest równy 1, a ja to poparłem dowodami.
Jeśli nie chcesz, nie musisz się z tym godzić.
Awatar użytkownika
juzef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 890
Rejestracja: 29 cze 2005, o 22:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 66 razy

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: juzef »

Bierut pisze:0,(9) nie jest równy 1, a ja to poparłem dowodami.
Niczego nie udowodniłeś. Ty nie wiesz nawet co to jest ułamek okresowy, więc odpuść sobie dyskusję na ten temat.
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: DEXiu »

Dobra. Ponieważ pojawiły się protesty dyskutantów zostawiam temat otwarty. Proszę jednocześnie o kulturalną dyskusję. Jedna wypowiedź prowokująca konflikt (przykłady, choć jeszcze niezbyt ostre: wypowiedzi g, juzefa, a także mój już skasowany komentarz) i temat idzie w kosmos.
Szanujmy się trochę.
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: Rogal »

Ja swego czasu czytałem, że to jest tylko kwestia umowy, czy będziemy pisać 1,4(9), czy 1,5, tak samo czy 0,(9) czy 1. Ogólnie umawia się, że owego węża z dziewiątkami nie piszemy, jednak jest to dokładnie to samo i nie ma się co sprzeczać. By podać, że dwie liczby nie są równe, to trzeba podać niezerowy wynik ich różnicy. Niczego takiego Bierucie nie przedstawiłeś, więc niczego nie dowiodłeś.
Nostry
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1361
Rejestracja: 9 cze 2004, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Litzmannstadt
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: Nostry »

Z filozoficznego punktu widzenia gotów byłbym przyznać Bierutowi rację- to tak, jakby z płaszczyzny zabrać 1 punkt- \(\displaystyle{ P_{punktu}\to0 ; P_{plaszczyzny}\to\infty}\). Jednak z sumowania ciągu rzeczywiście wychodzi 0,(9) = 1
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: Bierut »

Dobra. Macie racje, iż takie moje ciągłe gadanie, że mam rację i już jest bazsensowne. Więc jeśli znajdę coś ciekawego, potwierdzającego lub obalającego moje zdanie, to wtedy przekaże. A narazie nie będę nikogo przekonywał bez posiadania większej ilości dowodów.
Nostry
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1361
Rejestracja: 9 cze 2004, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Litzmannstadt
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: Nostry »

Też mi sie było ciężko z tym pogodzić
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: Bierut »

Bierut pisze:Więc zapis 0,(9) jest nieprawidłowy i nie powinno się go stosować?
Tristan pisze:Skądże znowu taki wniosek? Zapis 0,(9) jest jak najbardziej prawidłowy. Może gdy będziesz miał szeregi i granice, łatwiej przyjdzie Ci zrozumienie, że 0,(9) rzeczywiście równe jest 1.
Rogal pisze:Ja swego czasu czytałem, że to jest tylko kwestia umowy, czy będziemy pisać 1,4(9), czy 1,5, tak samo czy 0,(9) czy 1. Ogólnie umawia się, że owego węża z dziewiątkami nie piszemy, jednak jest to dokładnie to samo i nie ma się co sprzeczać. By podać, że dwie liczby nie są równe, to trzeba podać niezerowy wynik ich różnicy. Niczego takiego Bierucie nie przedstawiłeś, więc niczego nie dowiodłeś.
Skoro zdania związane z liczbą 0,(9) są podzielone (nie tylko między mną i innymi), to znaczy, że ta kwestja nie jest do końca jasna w świecie matematyki. Czyli nie stwierdzono ostatecznie, iż 0,(9)=1?
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: DEXiu »

Zdania nie są podzielone a fakt ten jako taki udowodniono. Tylko że, jak pisze Rogal, jest to kwestia umowy, tzn. ogólnie przyjęte jest, że się pisze 1, ale jak napiszesz zamiast tego 0,(9) to nikt nie powie, że tak nie mogłeś zrobić. Podzielone zdania to są co do tego czy 0 kwalifikuje się do naturalnych, czy nie. Osobiście jestem za, ale strasznie nie lubię niedoprecyzowanych zadań, w których nie pisze wyraźnie, jak zakładamy.
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: Bierut »

Mówisz, że czy napisze tak czy tak to i tak jest poprawnie.
Ostatnio na sprawdzianie miałem przykład: obliczyć ctg(-315*), co oczywiście jest równe ctg45*=1. I uważasz, że gdybym zamiast 1 napisał 0,(9), to by mi to uznali? ctg45*=0,(9)?
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: DEXiu »

Może Cię to zdziwi ale TAK
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: Bierut »

�Przemyślałem troche ten temat i po czasie mogę wkońcu przyznać, że to co mówicie jest prawdą. Dowody są dość mocne (przynajmniej według mnie na takie wyglądają[prucz tego z tym głupim równaniem]).

�Ale nie znikła jeszcze jedna wątpliwość. Czy stosuje się (czy wogule jest logiczny) zapis 0,(9)? Według mnie to jest tylko wymysł matematyków, którzy lubią się zajmować tego typu rzeczami.

�Jeśli używa się 0,(9) do jakichś obliczeń, to podajcie do jakich. Jeśli istnieje jakiś program, kalkulator, albo jakiekolwiek inne użądzenie, w którym po odpowiednich obliczeniach w wyniku otrzymamy: 0,(9); 0,9999999..., lub coś tego typu żeby natychmiast wzrokowo stwierdzić, że to ta liczba, to powiedzcie mi co to za gadżet;-).

�Jeśli nie potraficie rozwiązać tych problemów, to oczywiste wydają się wątpliwości na temat tego, czy 1=0,(9). Wtedy prawdą jest, że 0,(9) występuje tylko w teori, a nie w praktyce. I niedoświadczeni przez los, logicznie myślący ludzie nie potrafią zrozumieć.
Awatar użytkownika
Calasilyar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2656
Rejestracja: 2 maja 2006, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Sieradz
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 410 razy

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: Calasilyar »

... tobie sie jeszcze chce ?
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

Problem z liczbą 0,(9)

Post autor: Bierut »

Ja chcę po prostu wykazać, iż mam rację i ukazać światu prawdę.
Mówiłem, że jak wymyślę coś mądrego na poparcie tego co mówie, to tu napiszę.
ODPOWIEDZ