Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
Awatar użytkownika
Cosinus01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 227
Rejestracja: 18 lut 2014, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 34 razy
Pomógł: 17 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Cosinus01 »

a4karo, jest kilka odpowiedzi na to pytanie:
a) "bo [kierunek] mnie kręci, interesuję się tym, chcę się tym w życiu zajmować"
b) "bo [kierunek] to może coś, co chcę w życiu robić"
c) "bo nie wiem, co zrobić ze swoim życiem"
d) "bo chcę być STUDENTEM i urządzić sobie imprezę życia"
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22171
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: a4karo »

Ja generalnie wiem po co ludzie idą na studia
Moje pytanie dotyczyło tych, którzy od gimnazjum kombinują tak, jak opisałeś: na dwójeczkach, a może się uda.
I takich właśnie powinien odsiewać egzamin DOJRZAŁOŚCI
Awatar użytkownika
Cosinus01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 227
Rejestracja: 18 lut 2014, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 34 razy
Pomógł: 17 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Cosinus01 »

Powinien. A jak jest?
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1560
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 242 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Gouranga »

a4karo, jak chodzi o odsiewanie ludzi przez egzamin to polecam przeczytać książkę "Wybraniec", która opowiada właśnie o społeczeństwie, gdzie po osiągnięciu pewnego wieku każdy musiał zdać egzamin, tylko powyżej pewnego progu dopuszczano ludzi do dalszej nauki i sprawowania jakichkolwiek ważnych funkcji społecznych, a tych poniżej pewnego progu zabijano jako bezużyteczne pasożyty. Polecam.
Awatar użytkownika
Cosinus01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 227
Rejestracja: 18 lut 2014, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 34 razy
Pomógł: 17 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Cosinus01 »

Gouranga, podałbyś autora tej książki?
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: mdd »

Gouranga pisze:gdzie po osiągnięciu pewnego wieku każdy musiał zdać egzamin, tylko powyżej pewnego progu dopuszczano ludzi do dalszej nauki i sprawowania jakichkolwiek ważnych funkcji społecznych
To mi się podoba.
Gouranga pisze: a tych poniżej pewnego progu zabijano jako bezużyteczne pasożyty. Polecam.
Tego akurat nie pochwalam (delikatnie mówiąc).

Dziwna ta książka, skoro w czytelniku kształtuje ona przekonanie, że drugie zjawisko jest nieuchronną (bądź bardzo prawdopodobną) konsekwencją zjawiska pierwszego.

Moja opinia: matematyka na maturze obowiązkowa, matura i studia nieobowiązkowe. Tyle w temacie.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22171
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: a4karo »

W czwartym tomie Kroków w nieznane jest opowiadanie Egzamin (Examination Day) Henry'ego Slesara na ten sam temat, tyle, że w drugą stronę: to tych co zdali egzamin się eliminuje. A nasz system edukacji jako żywo idzie w tę własnie stronę.

Gouranga, obojętnie jak by na to nie patrzeć na każdym kroku zdajemy egzamin: w szkole, starając sie o pracę, podejmując ważne (i nieważne) decyzje życiowe. Czasami o wynikach egzaminu dowiadujemy się natychmiast, czasem weryfikacja trwa lata. Jedno jest pewne: nigdy wszystkich egzaminów nie zdamy pomyślnie (przynajmniej ci, którzy mają niezerowy próg samooceny).

Natomiast zdecydowanie wolę oddawać swój los w ręce ludzi, których fachowość w danej dziedzinie ktoś uprzednio zweryfikował. I dlatego jestem za sitem egzaminacyjnym (i to dość gęstym).
Ukryta treść:    
demon_szybkosci
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 sie 2006, o 06:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 13 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: demon_szybkosci »

Nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie, ale wydaje mi się, że pomijamy SZALENIE ISTOTNY szczegół. Mianowicie matura (jej zdanie czy też oblanie) nie powinna być przepustką na studia. Każda uczelnia SAMODZIELNIE powinna opracowywać egzaminy wstępne oraz cały proces rekrutacji. I to niezależnie od tego jaki wynik na maturze osiągnął kandydat. Przykładowo - osoba X, która chce studiować inżynierię zdaje matematykę i fizykę i uzyskuje po 5% z każdego z przedmiotów. Oznacza to, że niestety nie będzie w stanie (przynajmniej w tym roku akademickim) kontynuować nauki na danej uczelni. Jednak ta sama osoba, która "kapnęła się", że to nie tego typu studia... bez problemu dostanie się na inne studia na których nie ma takich wysokich wymagań w zakresie przedmiotów, które nie są jej silną stroną. Załóżmy bowiem, że ktoś świetnie śpiewa, rysuje bądź też porusza się. Jeśli dana uczelnia zażyczy sobie, aby zdał egzamin z matematyki na poziomie (skala trudności) gimnazjum, to ma do tego prawo. Ale równie dobrze może zrezygnować z tego na rzecz sprawdzenia innych umiejętności lub zakresu wiedzy. I wówczas ŻADEN student nie będzie skrzywdzony tym, że "chciałby studiować coś co kocha, uwielbia i wręcz go pasjonuje... ale ta *** (to naprawdę brzydkie słowo pada, stąd gwiazdeczki) matematyka na maturze sprawia, że jego marzenia nie zostaną zrealizowane".

Od razu dodam, że nie chodzi mi o wyeliminowanie matematyki ze szkoły - chodzi mi jedynie o to, aby matura NIE BYŁA wyznacznikiem tego kto ma pójść (ma być przyjęty) na studia a kto nie. I tego stanowiska będę bronił jak niepodległości! Uważam, że każdy ma prawo do nauki (przez całe życie) i nie wolno nam go mu zabierać. Owszem, można wyznaczać pewne ramy i reguły na jakich przyjmujemy studentów (tak ja mówię - nie mam nic przeciwko egzaminom wstępnym realizowanym przez każdą uczelnie na własnych {zdrowych} zasadach), ale nie wolno nam (jako społeczeństwu) okaleczać ludzi z ich realizacji marzeń, pasji oraz zainteresowań (które chcą rozwijać dzięki studiom) tylko dlatego, że mamy daleko w nosie to, aby "oderwać" maturę jako wyznacznik przyjęcia na studia... od samych uczelni!
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Premislav »

demon_szybkosci pisze:Uważam, że każdy ma prawo do nauki (przez całe życie) i nie wolno nam go mu zabierać.
Ja się jak najbardziej zgadzam, ale książki i internet są raczej ogólnodostępne. Można się edukować do woli. Natomiast nie widzę powodów, dla których podatnik miałby płacić za to, że ktoś tam sobie studiuje.
demon_szybkosci pisze:ale nie wolno nam (jako społeczeństwu) okaleczać ludzi z ich realizacji marzeń, pasji oraz zainteresowań (które chcą rozwijać dzięki studiom) tylko dlatego, że mamy daleko w nosie to, aby "oderwać" maturę jako wyznacznik przyjęcia na studia... od samych uczelni!
Ja myślę, że lepiej okaleczyć ptaka kiwi, odbierając mu marzenia o lataniu, niż pozwolić, żeby skoczył ze skały i rozwalił się na miazgę. Nie wszyscy nadają się do studiowania, powiedzmy sobie szczerze. Chęci nie mają tu nic do rzeczy.
Natomiast zgadzam się, że uczelnie powinny same decydować o tym, na jakich podstawach przyjmować kandydatów i jakie wymagania wstępne im stawiać. I również nie uważam, żeby znajomość trygonometrii była potrzebna na filologii polskiej.
Straznik Teksasu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 29 paź 2015, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 90 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Straznik Teksasu »

Premislav pisze: Ja się jak najbardziej zgadzam, ale książki i internet są raczej ogólnodostępne. Można się edukować do woli. Natomiast nie widzę powodów, dla których podatnik miałby płacić za to, że ktoś tam sobie studiuje.
Wszystkiego niestety nie da się nauczyć z książek np. zawód lekarza. A bez studiów nie masz co myśleć o wykonywaniu tej profesji. A gdyby nie było finansowania studiów to wiele osobom z powodów czysto finansowych zamknięto by drogę do studiowania.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: bartek118 »

Premislav pisze:
demon_szybkosci pisze:Uważam, że każdy ma prawo do nauki (przez całe życie) i nie wolno nam go mu zabierać.
Ja się jak najbardziej zgadzam, ale książki i internet są raczej ogólnodostępne. Można się edukować do woli. Natomiast nie widzę powodów, dla których podatnik miałby płacić za to, że ktoś tam sobie studiuje.
Ale przecież każdy podatnik kiedyś się uczył i ktoś na niego płacił, tak jest i będzie. Jeżeli jakiś podatnik nie chce się uczyć - jego sprawa i problem; moim zdaniem jak najbardziej nauka powinna być finansowana.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Premislav »

No ale to, że tak było, nie dowodzi, że ten system jest słuszny, a poza tym nie każdy studiował.
Istotnie trochę przesadziłem, finansowane powinny być studia dla najzdolniejszych osób z niezamożnych rodzin. Natomiast jest to chore, że jakiś człowiek, którego głównym obiektem zainteresowań są imprezy lub gra na kompie, studiuje socjologię, pedagogikę, kulturoznawstwo albo podobną wydmuszkę, a ciężko pracujący ludzie, spośród których akurat nie wszyscy studiowali i nie wszyscy mają dzieci, które będą studiować, wykładają pieniądze, żeby wesoły student mógł sobie korzystać ze zniżek w pubach i przechodzić na ściągach.
Co więcej, z grubsza im więcej studentów, tym więcej na uczelnię idzie z budżetu państwa - to już w ogóle chore, bo to zachęca do przyjmowania słabych kandydatów! A także zniechęca do oblewania ich.
No ale ta nasza patologia to już trochę inna sprawa.-- 6 maja 2016, o 22:37 --A tak wchodząc w off-topic: wiadomo, że brak lekarzy, inżynierów, informatyków czy prawników mógłby być nieprzyjemny. A coby się stało, gdyby nie było socjologów lub etyków? Mam taką teorię, że nic.
demon_szybkosci
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 sie 2006, o 06:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 13 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: demon_szybkosci »

Ja gdy obserwuję pracę nauczycieli matematyki... to POWAŻNIE zastanawiam się czy aby na pewno matematyczne studia są konieczne ku temu, aby nauczać matematyki. Dlatego jak dla mnie to decyduje postawa (ucznia, studenta, nauczyciela, pracownika), a nie to czy studia ukończył na ściągach czy też uczył się dodatkowo w domu.

Co do odpłatności za studia to już osobny temat. Niemniej w skrócie ujmując - do poziomu studiów nauka powinna być bezpłatna. Natomiast to, że są tysiące materiałów do nauki matematyki wcale nie oznacza, że samemu można się wszystkiego (tak solidnie i efektywnie) nauczyć jak dzięki (dobrym) nauczycielom. Sam zmagam się z tym, że czytając w książkach matematyczne cuda - bardzo często dalej nie wiem czy robiąc zgodnie z tym co książka mówi... zawsze mi wyjdzie poprawnie . A co najważniejsze - książka (w odróżnieniu od nauczyciela) nie odpowiada mi na moje pytania - a bardzo dobry nauczyciel... na każde!
wefer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 21 wrz 2016, o 12:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: wefer »

Teraz coraz więcej nauczycieli nie nadaje się wg do nauczania w szkołach, szczególnie jeśli ma do czynienia z młodzieżą. Bardzo wielu z nich też przenosi swoje problemy osobiste do pracy- nie układa im się w życiu, więc wyżywają się na uczniach. Obrazuje się to u nich różnie- niektórzy wg nie chcą iść na rękę uczniom, czy też nie zależy im wg czy to zrozumiecie, inni znowu z braku akceptacji siebie wyżywają się na ładnych uczennicach/uczniach, mają przed to ciągle pod górkę. Kiedyś nauczyciele byli z powołania. A teraz ich znaczna większość nienawidzi tej pracy, bo nie nadają się do kontaktów z młodzieżą. Nauczycieli którzy mają poukładane swoje życie jest niewielu. Bo zapewne policzycie na palcach jednej ręki tych, którzy są mili, wyluzowani, ustali się z nimi wszystko na spokojnie, idą na rękę...Na tym polega problem.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22171
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: a4karo »

@wefer,

Teraz coraz więcej uczniów nie nadaje się do uczenia w szkołach. Bardzo wielu z nich też przenosi swoje problemy osobiste do pracy- nie układa im się w życiu, więc wyżywają się na nauczycielach (mając poczucie pełnej bezkarności)

Bo zapewne policzycie na palcach jednej ręki tych, którzy są mili, wyluzowani, zachowują się kulturalnie i z szacunkiem traktują nauczyciela, uczą się tego, co powinni... Na tym polega problem


Spróbuj się nad tym też zastanowić...
ODPOWIEDZ