Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
Awatar użytkownika
Cosinus01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 227
Rejestracja: 18 lut 2014, o 14:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 34 razy
Pomógł: 17 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Cosinus01 »

a4karo pisze:Teraz coraz więcej uczniów nie nadaje się do uczenia w szkołach. Bardzo wielu z nich też przenosi swoje problemy osobiste do pracy- nie układa im się w życiu, więc wyżywają się na nauczycielach (mając poczucie pełnej bezkarności)

Bo zapewne policzycie na palcach jednej ręki tych, którzy są mili, wyluzowani, zachowują się kulturalnie i z szacunkiem traktują nauczyciela, uczą się tego, co powinni... Na tym polega problem
Problem nie polega na tym, jacy są uczniowie, lecz na tym, jak są wychowywani. Niektórzy są wychowywani w domach silną ręką i potrafią się zachować, inni - są rozpieszczeni i nie potrafią się zachować. Dziecko wynosi zachowanie z domu. Jeśli się mu pozwala na wszystko - przykro mi, ale takie osoby będą miały w życiu problemy, odkąd zrozumieją, że świat nie kręci się wokół nich.

Problemy z nauczaniem w szkołach biorą się więc zarówno z braku kompetencji nauczycieli, jak i złego wychowania uczniów przez rodziców. Nauczycieli jest wielu - są tacy, którzy nie mają powołania, są tacy, którzy to powołanie mają. Niektórzy wyładowują życiowe napięcie na podopiecznych, inni zaś - starają się pomóc uczniom, nie denerwując się przy tym.

Nauczycielem idealnym jest osoba, która ma dar nauczania, jest kontaktowa i przyjaźnie nastawiona. Uczniem idealnym jest osoba, która jest pokorna, potrafi się zachować, nie przeszkadza nauczycielowi i umożliwia mu pracę. Jednych i drugich jest mniej więcej tyle samo, a ile ich dokładnie jest? Zdecydowanie za mało...
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: AiDi »

Cosinus01 pisze:Niektórzy są wychowywani w domach silną ręką i potrafią się zachować
Niektórzy też są wychowywani silną ręką i wciąż nie potrafią się zachować Nie zawsze wszystko wynosi się z domu, niektórzy w szkole ten dom odreagowują.
Lothmel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 1 lut 2012, o 20:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: StW/Kr
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 11 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Lothmel »

Premislav pisze: A tak wchodząc w off-topic: wiadomo, że brak lekarzy, inżynierów, informatyków czy prawników mógłby być nieprzyjemny. A coby się stało, gdyby nie było socjologów lub etyków? Mam taką teorię, że nic.
Raczej historia pokazała, że twoja teoria jest nieprawdziwa (temu choćby warto tę historię studiować). Społeczeństwa, które upadają kulturowo upadają też gospodarczo i technologicznie. Inna sprawa JAKICH socjologów i etyków kształcimy (a niestety kształcimy kiepskich).
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Premislav »

Raczej historia pokazała, że twoja teoria jest nieprawdziwa (temu choćby warto tę historię studiować). Społeczeństwa, które upadają kulturowo upadają też gospodarczo i technologicznie.
Z całym należnym szacunkiem, nie widzę powiązania między pierwszym a drugim zdaniem Twojej wypowiedzi. To, że jakieś zjawiska (tu: upadek kulturowy i gospodarczy/technologiczny) występowały jednocześnie, nie znaczy, że jedno wynikało z drugiego (choć może być to pewna przesłanka ku temu, że zjawiska te nie były bez wpływu na siebie nawzajem).
Poza tym łatwo widać, że posiadanie wielu (nawet wybitnych) etyków nie jest ani warunkiem koniecznym, ani dostatecznym na to, by ludność postępowała, uśredniając, etycznie. Jest to (nie postępowanie, tylko posiadanie takowych specjalistów) raczej funkcja wyrafinowania danej cywilizacji.
Aczkolwiek pewnie niezbyt mądrze się wtedy wypowiedziałem. Tylko trzeba umieć to uzasadnić.
Awatar użytkownika
xxDorianxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 413
Rejestracja: 1 paź 2016, o 17:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 22 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: xxDorianxx »

"Język Polski pozwoli nam się poruszać po Polsce,matematyka zaś po wszechświecie"
Tak więc powinna być obowiązkowa.
Lothmel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 1 lut 2012, o 20:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: StW/Kr
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 11 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Lothmel »

Premislav pisze:
Raczej historia pokazała, że twoja teoria jest nieprawdziwa (temu choćby warto tę historię studiować). Społeczeństwa, które upadają kulturowo upadają też gospodarczo i technologicznie.
Z całym należnym szacunkiem, nie widzę powiązania między pierwszym a drugim zdaniem Twojej wypowiedzi.
Tak, to było z mojej strony bardzo duży skrót myślowy rozwijanie go stworzyło by tu straszny offtop i nie mieściłoby się w formie komentarza. Oczywiście historia nie jest nauką tak ścisłą jak fizyka ale opiera się na schemacie przyczyna-wydarzenie-skutek i takich schematów w różnych realizacjach upadek kulturowy i społeczny - upadek technologiczny za dużo było, żeby je ignorować. Nihil novi sub sole jak mawiali starożytni (btw w kontekście fizyki jakie znaczenie ma kultura duchowa człowieka pisze prof. Staruszkiewicz w eseju pt.

Kod: Zaznacz cały

http://www.foton.if.uj.edu.pl/documents/12579485/846c3dab-da85-413a-bc2a-3720cd6a426b
)
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: arek1357 »

Teraz matura tak wygląda, że jest kładziony nacisk żeby każdy ją zdał a ja się pytam po co...
Sito powinno być i to spore, żeby wreszcie pokazać lemingom, że niekoniecznie ją muszą zdać,
tak samo jak powinien być przywrócony egzamin na studia a nie robienie jakiś rankingów...
Przoduje teraz taki głupi cytat, żeby "dać każdemu szansę" choćby na siłę , więc idę za ciosem i daję znajomemu psu szansę żeby stał się kotem niestety on tej szansy nie wykorzystuje i nawet nie zamiauczy.
No więc po co durniowi szansa na stanie się geniuszem po prostu absurd.
Każdy ma określone miejsce w społeczeństwie i nic na siłę, jeżeli jesteś nieprzyswajalny to nie przyswajaj wiedzy tacy też są potrzebni ale gdzie indziej. O wiedzę trzeba walczyć i się rozwijać.
Szanuję i tych , którzy tego nie chcą robić ale już konsekwentnie niech nie chodzą do szkół bo i po co...

Są różni ludzie różnych narodowości i predyspozycji i nie wszyscy muszą podążać w tym samym kierunku.

Jedni kończą edukację na ułamkach o jednakowych mianownikach (pospólstwo) a inni tacy bardziej ambitni jak ja podążają drogą ułamków o różnych mianownikach jak widać w opisie (elita)...

Świat jest podzielony są hierarchie, różne wartości itd... jeden pływa w prywatnym basenie inny u babci w gliniance
Ostatnio zmieniony 17 gru 2016, o 15:44 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: po co.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Premislav »

arek1357, nie zawsze się z Tobą zgadzam (nawet często nie), ale pod tym Twoim postem z przyjemnością się podpisuję. Ludzie nie są równi i forsowanie przeciwnej tezy szkodzi zarówno osobom, choćby nawiązując do tego wątku, bardziej uzdolnionym, błyskotliwszym, jak i tym bardziej ograniczonym. Mnie to przypomina mit o Prokruście, polecam poczytać. Wybitnych przyciąć do poziomu przeciętniactwa (na szczęście często się nie dają), tępych na siłę (i ze szkodą dla nich) wyciągać - tak wygląda polska edukacja.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: arek1357 »

A najlepiej o tym świadczy porobienie klas integracyjnych, nie wiem jaki to miał być cel ale na pewno,
żeby o tym mówić trzeba by było użyć słów powszechnie uznanych za niecenzuralne a to grozi warnem a w moim przypadku banem...

I tak wyobraźmy sobie bo jest tu na forum niejaki Sylwek twórca kuźni młodych talentów dajcie mu do nauczania kilku z zespołem downa to miałby za swoje (ale zgodnie z marksistowską tezą lewactwa)
wszystkim po równo więc dajmy im szanse czemu tylko sami burżuje intelektu mają tam uczęszczać...

Zresztą ja nie dyskryminuję nikogo , żeby nie być źle zrozumiany ja po prostu uważam, że każdy ma
swoje miejsce po prostu w innym miejscu i nie znaczy to że gorszym...

A tu dowód na to, że nie każdy może jeździć luksusowym autem:

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=HDTl9grOBdw
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Premislav »

W nawiązaniu do tematu dyskusji pozwolę sobie podrzucić link do notki, którą ładnych parę lat temu przeczytałem. Oczywiście, niepoprawnej politycznie i w ogóle obrzydliwej...

... a-ojczyzny

EDIT: autocenzura.
marek999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 17 mar 2018, o 15:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: marek999 »

kto$ pisze:Dla mnie sprawa jest prosta. Matura oznacza, ze ktoś zdobył średnie wykształcenie po 12 latach uczenia. A zatem posiada wiedzę ogólną na określonym poziomie. Matematyka jest podstawowym przedmiotem ścisłym, więc uczeń powinien wykazać, że ma odpowiednią wiedzę na średnim poziomie nie tylko z przedmiotów humanistycznych. A jeśli takowej wiedzy nie posiadł, to znaczy, że nie ma średniego, czyli ogólnego wykształcenia. Zaznaczę tu, że matura podstawowa z matematyki powinna być wtedy naprawdę "podstawowa". I sprawdzić chociaż czy taki maturzysta będzie umiał obliczyć podatek, bo okazuje się, ze nie wszyscy z maturą to potrafią.
Denerwuje mnie lament, że stała się rzecz straszna bo ok. 20% maturzystów nie zdało matury. Jakoś na zachodzie zdaje mniej. Poza tym, czy każdy musi mieć maturę? Ja uważam, że nie. Matura jest zwieńczeniem wieloletniej edukacji i oznacza, ze taki człowiek posiada wiedzę ogólną. Potem ma wybór, co chce robić i jeśli matematyka go nie interesuje, to idzie w innym kierunku. Ale podstawy mieć musi. I śmiem twierdzić, że przez lata całe matematyka była obowiązkowym przedmiotem na maturze, a poziom maturzystów był znacznie wyższy niż obecnie. Oczywiście uogólniłam.
W pełni się z panem zgadzam Nie każdy musi mieć maturę. Nie uogólnia pan tylko ma pan rację.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: kruszewski »

Złożył prawem przepisane egzaminy i został uznanym za dojrzałego do studiów uniwersyteckich. Tak pisano na świadectwach absolwentów ówczesnych gimnazjów (ośmioklasowych)

Jak można zauważyć,
Świadectwo dojrzałości jest świadectwem dojrzałości do studiów uniwersyteckich i tylko takiej.

Studiując bibliotekarstwo trzeba zaliczyć statystykę.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: kmarciniak1 »

Przeglądając swojego walla na facebooku natknąłem się na informację o niebywale absurdalnym artykule:

Kod: Zaznacz cały

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/matematyka-do-poprawy.html

Czytamy w nim np.
"Uznając bezsprzecznie interdyscyplinarną wartość matematyki, należy podkreślić, że obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki nie stanowi sam jako taki wartości dodanej w procesie nauczania w szkołach ponadpodstawowych kończących się maturą. Wręcz przeciwnie, jest istotnym obciążeniem (czas i koszty korepetycji, stres) dla prawie jednej trzeciej osób kończących ten typ szkoły. "


Osobiście sugeruję aby NIK rozważyło usunięcie obowiązkowej matury z innych przedmiotów bo one też stanowią "istotne obciążenie", a właściwie to może w ogóle zrezygnować ze sprawdzania wiedzy uczniów skoro to takie stresujące dla nich


W ogóle to zamiast stwierdzić, że wielu uczniów zwyczajnie nie powinno uczęszczać do szkół średnich(przecież minister Zalewska tak chwaliła szkoły branżowe) to tym "eskpertom" przez myśl pewnie nie przeszło tak proste rozwiązanie.
Wolą za to sugerować rezygnację z obowiązkowej matury....



Z rzeczy pozytywnych to rozsądne wydaje się rozszerzenie wiadomości o logice matematycznej w szkołach ponadpodstawowych oraz grupowanie uczniów ze względu na umiejętności a nie wiek(Chociaż ten drugi postulat obawiam się, że jest nie do zrealizowania w polskich warunkach).

Czy rzeczywiście w polskich szkołach równanie w dół musi być jedyną metodą "reformowania" edukacji?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: a4karo »

Równanie w dół jest najprostszą metodą osiągania papierowych sukcesów.
Kiedyś sprawdzałem kryteria "zdawalności"matury (lub równoważnego egzaminu) w wielu krajach świata i okazało się, że jesteśmy w światowej czołówce: nigdzie nie da się zdać matury mając mniej niż 50%.

Niestety, choroba przenosi się również na szkoły wyższe. Sam miałem "przyjemność "uczestniczyć w egzaminie komisyjnym, gdzie student motywował wniosek tym, że "się nie przygotował", a dziekan mu to podanie uprzejmie klepnął. Nie muszę chyba dodawać, że oblany komis nie przeszkodził studentowi w otrzymaniu zgody na powtarzanie roku.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34128
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?

Post autor: Jan Kraszewski »

kmarciniak1 pisze:Przeglądając swojego walla na facebooku natknąłem się na informację o niebywale absurdalnym artykule:

Kod: Zaznacz cały

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/matematyka-do-poprawy.html

Czytamy w nim np.
"Uznając bezsprzecznie interdyscyplinarną wartość matematyki, należy podkreślić, że obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki nie stanowi sam jako taki wartości dodanej w procesie nauczania w szkołach ponadpodstawowych kończących się maturą. Wręcz przeciwnie, jest istotnym obciążeniem (czas i koszty korepetycji, stres) dla prawie jednej trzeciej osób kończących ten typ szkoły. "
Ale przeczytałeś cały raport, czy tylko ten wyimek?

Ja przymierzam się do lektury całego raportu, ale jak go przeglądałem, to znalazłem tam sporo rozsądnych stwierdzeń. I dopiero jak to zrobię, to wyrażę swoją opinię na temat tego wniosku pokontrolnego.

JK
ODPOWIEDZ