Studia

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
braknicka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 31 paź 2012, o 12:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Studia

Post autor: braknicka »

Witam,

Czy znajdę tu kogoś, kto studiuje/studiował na wydziale elektrycznym Politechniki Warszawskiej?

Pytam ponieważ najbliższe dwa lata chcę przeznaczyć na powtórzenie i następnie pogłębienie wiedzy matematycznej, która pozwoli mi podjąć studia zaoczne na tym wydziale (kierunek elektrotechnika).

Mając wiedzę o:

- programie nauczania matematyki na pierwszym roku?
- tym czy na studiach tych kładzie się bardziej na praktyczny, czy teoretyczny aspekt?
- czy istotniejsze jest wnioskowanie, dowodzenie, doskonalenie warsztatu matematycznego, czy bardziej kładzie się nacisk na samo "rachowanie" ?

rzetelniej się do nich przygotuję.

Dzięki
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Studia

Post autor: AiDi »

braknicka pisze: - tym czy na studiach tych kładzie się bardziej na praktyczny, czy teoretyczny aspekt?
- czy istotniejsze jest wnioskowanie, dowodzenie, doskonalenie warsztatu matematycznego, czy bardziej kładzie się nacisk na samo "rachowanie" ?
Praktyka i rachowanie. Taki urok politechnik, tam nikomu teoretyzowanie się do niczego nie przydaje. A potem 'większość' np. 'mnoży' i 'dzieli' przez 'różniczki', nie wiedząc kompletnie czym różniczka jest... Zresztą doświadczalników z uniwerka też się to tyczy. Wkurza mnie to :?
boxtick
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 1 lis 2012, o 19:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chlina
Podziękował: 1 raz

Studia

Post autor: boxtick »

Jak nadrobić materiał z zakresu matmy rozszerzonej na maturze, straszą że będzie ciężko niektórym z podstawową. Mam książkę Rasiowej mi się wydaje fajna ale czy na pewno. Jak uważacie uczyć się analizy na bieżąco, robić dużo zadań czy nadrabiać? I jak z tą książką, jest ok??
Awatar użytkownika
lukasz.przontka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 234
Rejestracja: 31 maja 2009, o 12:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suszec
Pomógł: 37 razy

Studia

Post autor: lukasz.przontka »

Althorion pisze:Czy na którejś z polskich uczelni prowadzi się badania związane z kryptografią?
Jeśli chodzi o kryptografię to polecam uniwersytet w Leiden. Koleżanka z naszej uczelni się wybrała i bardzo się jej tam podoba.
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Studia

Post autor: Althorion »

Niestety, zależy mi na tym, by to była polska, nie holenderska uczelnia.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Studia

Post autor: VillagerMTV »

Odkopię trochę temat kryptografii.

Czy na jakiejś uczelni jest specjalizacja na studiach magisterskich z kryptografii?
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Studia

Post autor: Spektralny »

VillagerMTV pisze:Czy na jakiejś uczelni jest specjalizacja na studiach magisterskich z kryptografii?
University of Bristol.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Studia

Post autor: VillagerMTV »

Zapomniałem dodać, że chodzi mi o polskie uczelnie
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

Studia

Post autor: MakCis »

Informatyka na WPPT PWr oferuje specjalność Bezpieczeństwo komputerowe na studiach II stopnia. Wszystkie przedmioty realizowane na tej specjalności są powiązane z kryptografią i bezpieczeństwem.
Enthusiast
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 5 lip 2020, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
wiek: 39

Re: Studia

Post autor: Enthusiast »

Czy studia filozoficzne dla osoby, której pasją są nauki ścisłe (w tym matematyka) to dobry pomysł na poszerzenie horyzontów? Posiadam już dyplom uczelni technicznej (mgr inż) i zastanawiam się czy zajęcia na kierunku filozoficznym nie okażą się "zbyt odległe" w stosunku do tych, które miałem na studiach technicznych? Czy to nie zabije mojego zapału?
Z góry dziękuję za sugestie.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Studia

Post autor: AiDi »

Enthusiast pisze: 19 lip 2020, o 16:01 i zastanawiam się czy zajęcia na kierunku filozoficznym nie okażą się "zbyt odległe" w stosunku do tych, które miałem na studiach technicznych?
Wydaje mi się, że się okażą i jeśli filozofia jako taka Ciebie nie interesuje to nie jest to zbyt dobry pomysł. Na studiach będziesz miał całą masę filozofii nie związanej bezpośrednio z naukami przyrodniczymi/ścisłymi. Poza tym, nie wiem jak z innymi naukami, ale w fizyce filozofia już od dłuższego czasu gra marginalną rolę. Problem jest przede wszystkim z tym, że ciężko filozofować o fizyce kwantowej czy kosmologii nie znając tych teorii. A mało który filozof wiec co to przestrzeń Hilberta, czy rozmaitość różniczkowa żeby móc swobodnie czytać podręczniki. Właściciel mieszkania w którym mieszkałem przez ostatnie 8 lat jest profesorem filozofii na University of Illinois i przy okazji recenzuje publikacje zahaczające o fizykę kwantową. Nie raz mi dawał do oceny takie prace i niestety wszystkie zostały odrzucone, bo oparte były na czymś co z fizyką kwantową nie miało wiele wspólnego...
Enthusiast
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 5 lip 2020, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
wiek: 39

Re: Studia

Post autor: Enthusiast »

Dzięki za wskazówki.
Poza tym, nie wiem jak z innymi naukami, ale w fizyce filozofia już od dłuższego czasu gra marginalną rolę. Problem jest przede wszystkim z tym, że ciężko filozofować o fizyce kwantowej czy kosmologii nie znając tych teorii. A mało który filozof wiec co to przestrzeń Hilberta, czy rozmaitość różniczkowa żeby móc swobodnie czytać podręczniki.
Myślę podobnie. Dlatego takie połączenie wydaje mi się czymś naprawdę atrakcyjnym. Dodatkowo nauki przyrodnicze stawiają mnóstwo pytań, hipotez. Filozofia chyba też daje ramy poprawnego konstruowania tez, obalania tez, wnioskowania generycznego/abstakcyjnego.
Tak czy inaczej - zastanowię się jeszcze.
ODPOWIEDZ