Studia

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
tortoise
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 10 wrz 2010, o 17:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 16 razy

Studia

Post autor: tortoise »

Rozmawiałem ostatnio z panem doktorem z UJ i opowiadał o przyszłości po matematyce. O prace powinno być raczej niezbyt ciężko, bo nawet firmy, które zajmują się czysto finansami (ale też inne) przychodzą po absolwentów matematyków, mimo że 20 metrów obok jest wydział stricte z ekonomią, bankowością i finansami. Komentują to krótko: matematyk po studiach nauczy się wszystkiego w 2-3 miesiące, tamci po studiach nie nauczą się już nic.
Matematycy mimo wszystko są chętnie brani na różnego typu stanowiska, więc nie ma znaczenia, czy skończysz matematykę czy finanse, żeby pracować w finansach.

I tak na koniec ciekawe słowa: nas (matematyków) zawsze będzie mało, bo ludzie się matematyki boją.

Pozdrawiam
lemoid
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 24 maja 2012, o 23:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 30 razy

Studia

Post autor: lemoid »

To jedno z tych pytań . Chciałbym studiować informatyke na wydziale elektronicznym i mój wybór ograniczyłbym do PWrocławskiej i PWarszawskiej. Macie jakieś opinie, zdanie, doświadczenia z tym kierunkiem?
hector94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 7 lip 2012, o 23:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ziemia

Studia

Post autor: hector94 »

Czołem. Czytając forum natknąłem się na różne opinie dot. studiowania matematyki. Nie raz czytałem, że aby zaliczyć sprawdzian należy wkuwać masę dowodów twierdzeń. Czy to nie mija się z celem? Czy
dowody te są aż tak straszne i tak trudno jest intuicyjnie samemu czegoś dowieść? Pozdrawiam.
miodzio1988

Studia

Post autor: miodzio1988 »

hector94 pisze:Czołem. Czytając forum natknąłem się na różne opinie dot. studiowania matematyki. Nie raz czytałem, że aby zaliczyć sprawdzian należy wkuwać masę dowodów twierdzeń. Czy to nie mija się z celem? Czy
dowody te są aż tak straszne i tak trudno jest intuicyjnie samemu czegoś dowieść? Pozdrawiam.
Niektóre dowody są tragiczne. Ale, np u nas, uczenie się na pamięć dowodów nic nie daje.
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

Studia

Post autor: Funktor »

Sprawa nie jest tak bezsensowna jak się wydaje jeśli ma się do niej " zdrowe podejście" Gdy natrafia sie na ścianę, czyli że za nic nie można zrozumieć jednego lub kilku dowodów wtedy warto nauczyć się ich na pamięć. wtedy korzyści z tego są następujące:

- mając w pamięci każdy krok dowodu można go sobie w pamięci ciągle analizować co może ostatecznie doprowadzić do zrozumienia. lub trochę inaczej patrząc, jak powiedział mi kiedyś prof Guzicki z MIMUW. " gdyby np pan nie rozumiał jakiegoś dowodu lub fragmentu dowodu to ja chętnie panu pomogę, ale pod warunkiem że bez żadnej zewnętrznej pomocy podejść do tablicy i przedstawić dokładnie ten fragment dowodu który sprawia panu problem.bo tylko wtedy jest szansa na wydajną rozmowę na dany temat "

- Kiedyś jedna z koleżanek powiedziała mi że po nauczeniu się kilku dowodów zaczęła zauważać analogie pomiędzy nimi, podobne konstrukcje, co w końcu doprowadziło do tego że i zrozumiała
hector94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 7 lip 2012, o 23:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ziemia

Studia

Post autor: hector94 »

miodzio1988 pisze:Niektóre dowody są tragiczne. Ale, np u nas, uczenie się na pamięć dowodów nic nie daje.
Możesz napisać dlaczego?
miodzio1988

Studia

Post autor: miodzio1988 »

Bo wykładowca Ci to na egzaminie wyłapie i nie zdasz. Proste
hector94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 7 lip 2012, o 23:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ziemia

Studia

Post autor: hector94 »

Na której polskiej uczelni jest silna grupa zajmująca się geometrią?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34237
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Studia

Post autor: Jan Kraszewski »

Uniwersytet Wrocławski (choć nie koniecznie pod pojęciem geometria rozumieją to samo, co Ty...).

JK
hector94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 7 lip 2012, o 23:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ziemia

Studia

Post autor: hector94 »

Nic dziwnego, jestem licealistą jak na razie . Jak oni rozumieją geometrię? Chodzi np. o geometrię różniczkową?
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Studia

Post autor: Althorion »

Czy na którejś z polskich uczelni prowadzi się badania związane z kryptografią?
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

Studia

Post autor: luka52 »

Althorion, zdaje się, że WAT jest takim dobrym ośrodkiem. Jakiś czas temu chwalili się swoimi osiągnięciami - szyfr niemożliwy do złamania czy coś takiego. Google pewnie lepiej opowie szczegóły .
MadJack
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: 21 lis 2010, o 22:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 35 razy

Studia

Post autor: MadJack »

szyfr niemożliwy do złamania czy coś takiego.
Wszyscy tak mówią
Przepraszam za OT, ale nie mogłem się powstrzymać ^^
Awatar użytkownika
Yaco_89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 992
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 00:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy/Kraków
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 204 razy

Studia

Post autor: Yaco_89 »

z tego co wiem to na UMCS w Lublinie jest dosyć dobry ośrodek związany z krypto, rozmawiałem kiedyś z jedną doktorantką stamtąd (zajmującą się właśnie krypto) i przedstawiała to raczej pozytywnie.
fuzzgun

Studia

Post autor: fuzzgun »

Althorion pisze:Czy na którejś z polskich uczelni prowadzi się badania związane z kryptografią?

Tak na UAM.-- 10 lip 2012, o 09:34 --Na UAM jest Centrum Kryptologii.
ODPOWIEDZ