1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
Einstein ;)
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2008, o 19:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bełchatów

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: Einstein ;) »

Tak. Odwieczny problem komiwojażera i cykle Hamiltona
Awatar użytkownika
Sirkami
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 3 gru 2006, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Berlin
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: Sirkami »

Powracając do Fermata sam jestem ciekaw, czy miał dowód do tego twierdzenia. Tak po za tym to interesujący z niego człowiek
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: Swistak »

Nie no nieźle. 17-latka znalazła rozwiązanie odwiecznego problemu . ma 3 lata wiecej niż ja, a ja pewnie nie znajdę niczego takiego przez całe życie .
Co do tych problemów za mln to zanim się je rozwiąże trzeba je najpierw zrozumieć, a dla mnie to już ciężki orzech do zgryzienia .
Awatar użytkownika
emator1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2008, o 00:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: stamtąd
Podziękował: 3 razy

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: emator1 »

A czy ten rosyjski matematyk, który rozwiązał Hipotezę Poincarego to był ten, który ukrył się gdzieś w górach na odludziu i nie chciał przyjąć Medalu Fieldsa?
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: Swistak »

Rok temu słyszałem, że "p czy np?" też już PRAWIE roztrzaskane.
M4T3U5Z
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 26 kwie 2008, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 3 razy

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: M4T3U5Z »

Ktoś wie gdzie można znaleźć ten dowód Hipotezy Poincarego?
wojuzdw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zduńska Wola
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 2 razy

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: wojuzdw »

Sprawa z tym dowodem na marginesie równie tajemnicza co uśmiech Mony Lisy:)
Parton
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 10 gru 2008, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 10 razy

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: Parton »

U nas na uczelni jest profesor, który czasem na kolokwium daje problemy otwarte, bo uważa, że może ktoś ze świeżym spojrzeniem rozwiąże. Do te pory od 30 lat nikt nic nie zdziałał. Z kolei słyszałem, że na rosyjskiej olimpiadzie to jest w miarę popularne, żeby na finale dawać zadania otwarte i bardzo często finaliści je rozwalają. Jak sie nie wie, że się walczy z wiatrakami, to się chyba człowiek tak psychicznie nie blokuje i może coś zdziałać.
Asterius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 23 lut 2009, o 20:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 1 raz

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: Asterius »

Jeśli chodzi o Fermata to historycy doszli do wniosku, że to udowodnił, ale matematyka była na za niskim poziomie, żeby udowodnić błąd, bądź najnormalniej zrobił drobny błąd.
zardax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 lip 2009, o 15:39
Płeć: Mężczyzna

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: zardax »

HIPOTEZA POINCARE’GO zostala udowodiona przez rosyjskiego geniusza Perelman'a ale jak to bywa z geniuszami nie chce miliona ani nawet medalu Fieldsa nie odebrał,poprostu skończył z pracą naukową.Dowód opublikował w internecie(jest niesamowicie ciekawy wykorzystuje potok Riccieggo i cięcia chirurgiczne) w 2002r a zweryfikowano go dopiero chyba w 2006r.Perelman mieszka z mamą z malutkim mieszkanku i twierdzi ,że wszystko czego potrzebuje już ma.Zaiste prawdziwy geniusz.
Asterius Fermat nie udowodnił swojego twierdzenia, dowody matematyczne nie zależą od aktualnego rozwoju matematyki.Albo się coś udowodni albo nie.Gdyby wtedy przeprowadził poprawne rozumowanie przy użyciu tamtych dostępnych analiz i doszedłby do tezy to dowód byłby poprawny niezależnie od dalszego rozwoju matematyki.Można uzywać nowych gałęzi do udowadniania starych problemów ale "klasyczny" dowód jest jak do dzisjaj nieznany i prawdopodobnie go nie było.Ma się jakąś hipotezę i trzeba ją dowieść aktualnym arsenałem matematycznym.
Awatar użytkownika
max
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3306
Rejestracja: 10 gru 2005, o 17:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lebendigentanz
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 778 razy

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: max »

Jednym z często stosowanych wyjaśnień co do 'dowodu' Fermata, jest przypuszczenie, iż opierał się on (tak jak późniejszy 'dowód' Lamégo z 1847 roku) na jednoznaczności rozkładu w pierścieniu \(\displaystyle{ \mathbb{Z}[\zeta_{p}]}\) (tzw. pierścieniu cyklotomicznych liczb całkowitych), gdzie \(\displaystyle{ \zeta_{p}}\) jest prymitywnym pierwiastkiem \(\displaystyle{ p}\)-tego stopnia z jedynki w ciele liczb zespolonych, a \(\displaystyle{ p}\) jest liczbą pierwszą. Jak wykazał Kummer w 1844 roku dla \(\displaystyle{ p=23}\) pierścień ten nie jest dziedziną z jednoznacznością rozkładu, a w 1971 roku wykazano, że tak samo jest dla wszystkich liczb pierwszych nie mniejszych od \(\displaystyle{ 23,}\) więc idąc tym tropem - dowód Fermata był błędny (choć podobna metoda doprowadziła Kummera do nieskomplikowanego (w porównaniu z dowodem Wilesa) dowodu twierdzenia Fermata dla tzw. liczb pierwszych regularnych; jakkolwiek na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy jest ich nieskończenie wiele, to podobno pewne przesłanki podpowiadają, iż może ich być bardzo dużo).

Perelman nie jest pierwszym genialnym naukowcem, który wycofał się z matematyki będąc w miejscu, do którego większość śmiertelników nigdy nie dojdzie.
W 1972r twórca współczesnej geometrii algebraicznej będąc u szczytu swojej kariery (sześć lat po otrzymaniu medalu Fieldsa) zrezygnował ze stanowiska na IHÉS z powodu pacyfistycznych przekonań, po tym jak dowiedział się, że instytut jest częściowo finansowany przez wojsko. W roku 1988 odrzucił przyznaną mu nagrodę Crafoorda z przyczyn etycznych. W 1991r przeniósł się w bliżej nieznane wiadomości publicznej miejsce i zerwał kontakty ze światem nauki. W styczniu bieżącego roku wysłał list w którym prosił o nie wznawianie żadnej z publikacji, których był współautorem (w tym wielotomowych EGA i SGA zawierających wyniki przełomowe dla współczesnej geometrii algebraicznej), a nawet usunięcie takowych z ogólnodostępnych bibliotek.

Swoją drogą te problemy, to chyba jeden z najtrudniejszych na świecie sposobów zdobycia miliona dolarów:)
Timopumba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 1 lut 2011, o 16:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: okolice Lublina
Podziękował: 3 razy

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: Timopumba »

M4T3U5Z pisze:Ktoś wie gdzie można znaleźć ten dowód Hipotezy Poincarego?
Tu jest napisane co wykorzystał do przeprowadzanie dowodu Perelman.

mrach
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 8 gru 2011, o 11:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WWA
Pomógł: 3 razy

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: mrach »

Jeden z wykładowców na mojej uczelni zrobil sobie pól roku przerwy, gdzie wyjechal to Chin, aby udowadniać jedno z takich twierdzeń, o co dokładnie chodziło - nie wiem do dziś.
Kmitah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 179
Rejestracja: 16 lut 2012, o 16:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki / Białystok
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 28 razy

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: Kmitah »

Poczytałem sobie komentarze wszystkie. Mówicie tu tak o tym, jak blisko tego a tego problemu milenijnego jest rozwiązanie, a do dziś tylko hipoteza Poincarego została udowodniona. Poza nią, jeszcze hipoteza p vs. np jest interesująca, dla mnie.
marte
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 26 paź 2011, o 14:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wawa
Podziękował: 14 razy

1 000 000 dolarów dla kazdego <lol>

Post autor: marte »

link wygasł
ODPOWIEDZ