Wzór Taylora... Maclaurina?

Biografie matematyków. Dyskusje o dorobku znanych mistrzów. Historie, które stały się legendami... Legendy, które stały się mitami...
Mity, które stały się ... matematyką.
shelazar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 12 lut 2015, o 18:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warsaw
Podziękował: 1 raz

Wzór Taylora... Maclaurina?

Post autor: shelazar »

Może mi ktoś wytłumaczyć czemu ten jeden przypadek kiedy a = 0 nazywany jest imieniem jakiegoś zupełnie innego gościa?
szw1710

Wzór Taylora... Maclaurina?

Post autor: szw1710 »

Do którego ten wynik i tak nie należy. Wcześniej znany był m. in. Bernoulliemu. A często jest w nauce tak, że szczególny przypadek odkryto wcześniej, a ktoś inny to uogólnił. Jest tak np. z twierdzeniem aproksymacyjnym. Weierstrass udowodnił w XIX w. twierdzenie o aproksymacji funkcji ciągłej wielomianami, a w XX w. Stone pokazał, że jeśli jakiś pierścień funkcji \(\displaystyle{ f:[0,1]
\to\RR}\)
zawiera wszystkie funkcje stałe i rozdziela punkty, to jest gęsty w \(\displaystyle{ C[0,1]}\). Zobacz .
Ostatnio zmieniony 12 lut 2015, o 22:20 przez szw1710, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Wzór Taylora... Maclaurina?

Post autor: Spektralny »

Mimo wszystko Stone znacząco wzmocnił twierdzenie Weierstrassa i to ta bardziej abstrakcyjna wersja jest obecnie w użyciu (przynajmniej w mojej dziedzinie). Nie wiem zatem czy to dobre porównanie.

Dla przykładu twierdzenie Schröder-Bernstein jak sama nazwa wskazuje zostało udowodnione przez... Dedekinda.

Warto rzucić okiem tutaj: .
szw1710

Wzór Taylora... Maclaurina?

Post autor: szw1710 »

Sądzę, że porównanie dobre. Maclaurin = Taylor dla zera, więc szczególny przypadek. Weierstrass - szczególny przypadek Stone'a.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Wzór Taylora... Maclaurina?

Post autor: Spektralny »

The Maclaurin series was named after Colin Maclaurin, a professor in Edinburgh, who published this special case of the Taylor series in 1742, but never claimed to have discovered it.
ODPOWIEDZ