Gigorij Perelman

Biografie matematyków. Dyskusje o dorobku znanych mistrzów. Historie, które stały się legendami... Legendy, które stały się mitami...
Mity, które stały się ... matematyką.
Awatar użytkownika
epicka_nemesis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 419
Rejestracja: 27 gru 2010, o 00:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 28 razy

Gigorij Perelman

Post autor: epicka_nemesis »

Dr Gigorij Perelman udowodnił tzw. Hipotezę Poincarego, nad którą matematycy głowili się od stu lat, udowodnił bardziej ogólną wersję problemu, nazywaną hipotezą geometryzacyjną Thurstona.
Choć wygląd ma nieco ekscentryczny charakteryzuje się niezwykłą siłą umysłu. Mam nadzieję, że jeszcze o nim na forum nie było pisane a wydaje mi się, że warto o nim wspomnieć. Co można o nim powiedzieć -jest laureatem medalu Fieldsa. Sam podaje receptę na sukces: ""Ojciec podsuwał mi logiczne i inne matematyczne problemy do rozwiązania (...) Dawał mi dużo książek do czytania, nauczył mnie gry w szachy, był dumny ze mnie". Niestety na ucho mi tego nie powiedział - wyczytałam w Wikipedii. Znany jest ze swojej nader wielkiej skromności. Ludziska różnie ten fakt komentują.Dominują głosy, że zwyciężyła w nim rosyjska dusza i system wartości, który nie pozwala mu akceptować pieniędzy od zachodnich instytucji. Jakie można wysnuć wnioski z materii jaką sie zajął? zamieszkujemy na trójwymiarowej powierzchni w czterowymiarowym świecie, tylko nie jesteśmy w stanie tego dostrzec. A jeśli ktokolwiek będzie próbował z obwarzanka zrobić pączka... niech próbuje - może zaskoczy samego Perelmana W zasadzie on sam nie lubi zainteresowania jego osobą więc dam mu szanse poczuć się komfortowo i na tym zakończę.
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Gigorij Perelman

Post autor: Kacperdev »

Pamietam jak bylo wspomnienie o nim w cyklu dokumentalnym "Historia Matematyki" emitowanym na Planete. Podobno był niezłym "świrem". Zabunktował sie w prowincjonalnej dzielnicy w bloku. Z nikim nie chciał sie kontaktować. Ale w lipcu w końcu przyjął nagrode w wysokosci 1mln. Czyli jednak chyba poniekąd mu przeszło.
Awatar użytkownika
epicka_nemesis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 419
Rejestracja: 27 gru 2010, o 00:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 28 razy

Gigorij Perelman

Post autor: epicka_nemesis »

Kacperdev pisze: Ale w lipcu w końcu przyjął nagrode w wysokosci 1mln. Czyli jednak chyba poniekąd mu przeszło.
Hehe co do żyjących matematyków sprawa jest taka, że wciąż się zmieniają więc historia o nich wciąż się pisze jakby ktokolwiek miał nowe ciekawostki o nim to tuuuu proszę
Milosz_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 15 lip 2014, o 10:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Gigorij Perelman

Post autor: Milosz_ »

Kacperdev pisze:Ale w lipcu w końcu przyjął nagrode w wysokosci 1mln. Czyli jednak chyba poniekąd mu przeszło.
Mógłbyś napisać z jakiego źródła dowiedziałeś się o tym? Nigdzie nie znalazłem takiej informacji. Nie przyjął nagrody o wartości miliona dolarów tak samo, jak odznaczenia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie matematyki. Mianowicie 23 sierpnia 2006 roku w Madrycie Perelman miał odebrać medal Fieldsa, jednakże nie pojawił się na uroczystości.
Dawidk01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 2 kwie 2014, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tuszyn
Podziękował: 2 razy

Gigorij Perelman

Post autor: Dawidk01 »

... zcza-rosje

Czyli Perelman wychodzi z ukrycia. Wygląda na to, że wcale nie zwariował. Z jego możliwościami - może niedługo jakiś Nobel z fizyki czy chemii?
Milosz_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 15 lip 2014, o 10:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Gigorij Perelman

Post autor: Milosz_ »

"Fot. YouTube" - według mnie trochę niewłaściwe zdjęcie. Pochodzi z tego filmu:

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=zu89c2XQ4QE
,

który ma charakter czysto satyryczny i nie pojawia się w nim Grigorij Perelman we własnej osobie.
ODPOWIEDZ