Matematyk, który znał całą matematykę

Biografie matematyków. Dyskusje o dorobku znanych mistrzów. Historie, które stały się legendami... Legendy, które stały się mitami...
Mity, które stały się ... matematyką.
Piotr Pstragowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: 8 sie 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 14 razy

Matematyk, który znał całą matematykę

Post autor: Piotr Pstragowski »

Obecnie nie jest już raczej możliwe przyswojenie całej matematyki, ale na wykładzie, na który kiedyś uczęszczałem, padła opinia, że ostatnim matematykiem, który dokonał przełomowych odkryć we właściwie wszystkich dziedzinach matematyki był HIlbert.

A teraz mamy Terence'a Tao, który choć ma dużo wyżej postawioną poprzeczkę, to jest bardzo młody jak na kogoś, kto publikował przełomowe rezultaty w często (zdaje się) odległych działach matematyki.
Wojtolino
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 263
Rejestracja: 2 sty 2010, o 12:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno / Poznań
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 17 razy

Matematyk, który znał całą matematykę

Post autor: Wojtolino »

Gauss! Hilbert był też niezły mózg, ale już wszystkiego nie ogarniał. W wielu miejscach o tym czytałem (nie wiem, czy nawet nie w "Oswajaniu nieskończoności"), wielu autorów tak podaje, a - patrząc na tempo rozwoju matematyki - wydaje się to być naprawdę logiczne.
digit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 15 cze 2011, o 14:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

Matematyk, który znał całą matematykę

Post autor: digit »

Nie sądzę, aby żył kiedyś człowiek, którego można by wywyższyć i określić takim mianem. Przecież na dzisiejszą matematykę pracowało wielu wspaniałych znawców - zresztą wspomnianych w tym temacie. Sądzę, że Twoja pani od matmy po prostu użyła takiego dosyć subiektywnego stwierdzenia. Aczkolwiek również jestem ciekaw kogo mogła mieć na myśli
Awatar użytkownika
steal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok|Warszawa
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 160 razy

Matematyk, który znał całą matematykę

Post autor: steal »

digit pisze:Przecież na dzisiejszą matematykę pracowało wielu wspaniałych znawców
A co to ma do rzeczy? Przecież autorowi tematu nie chodzi o taką osobę.
dancewithme
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 25 sie 2012, o 12:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wawa

Matematyk, który znał całą matematykę

Post autor: dancewithme »

Pewnie nauczycielce chodziło o matematyką który żył w czasach kiedy matematyka nie była tak rozwinięta jak jest obecnie. Strzelam że może chodzić o matematyka antycznego typu Pitagoras.
PokEmil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 25 mar 2017, o 15:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 20 razy

Matematyk, który znał całą matematykę

Post autor: PokEmil »

Wydaje mi się, że tą osobą jest Srinivasa Ramanujan.

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Srinivasa_Ramanujan
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Matematyk, który znał całą matematykę

Post autor: leg14 »

Raczej nie skoro byl samoukiem
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Matematyk, który znał całą matematykę

Post autor: kruszewski »

W moich młodych latach mówiono (pisano), że "ostatnim co znał całą matematykę" był Gauss, książe matematyków,książe matematyki Karol Fryderyk Gauss.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22206
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Matematyk, który znał całą matematykę

Post autor: a4karo »

W dawnych czasach ciężko było o takiego co znał całą matematykę choćby z powodu trudności komunikacyjnych.

Jeżeli słowo "całą" potraktować dosłownie, to nigdy takiego człowieka nie było (za wyjątkiem tych z postu scytha ), bo od dłuższego już czasu na świecie powstaje tyle nowości, że nie jest możliwe nawet pobieżne zapoznanie się z nimi.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Matematyk, który znał całą matematykę

Post autor: kruszewski »

Dziennikarz biorący od profesora Hugona Dyonizego dwóch imion Steinhausa okolicznościowy bo na pięćdziesiątą rocznicę doktoratu Profesora interwiew, zapytał Profesora o to jak dużo zna ( czy umie, już nie pamiętam) matematyki. Orientuję się w około dziesięciu procentach, usłyszał w odpowiedzi.
Wywiad był pomieszczony w dodatku "niedzielnym" Życia Warszawy, takim zielonkawo-brunatnym.
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1404
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 61 razy
Pomógł: 83 razy

Matematyk, który znał całą matematykę

Post autor: Jakub Gurak »

I nie należy z tego powodu się martwić. Matematyk nie musi zbyt wiele wiedzieć z matematyki Tzn. nie musi wiele pamiętać. Jedyne co powinien umieć matematyk, to umieć myśleć.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Matematyk, który znał całą matematykę

Post autor: kruszewski »

To prawda. My nie musimy i matematyk nie musi. Ale piszemy tu nie na ten temat.
darek334
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 177
Rejestracja: 23 lut 2011, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 4 razy

Matematyk, który znał całą matematykę

Post autor: darek334 »

waliant pisze:...a mi się wydaje ze chodziło jej o niejakiego Google
))
Nie sądzę, aby żył kiedyś człowiek, którego można by wywyższyć i określić takim mianem. Przecież na dzisiejszą matematykę pracowało wielu wspaniałych znawców...
Oczywiście, przykładem może byc chociażby A. Einstein , wielu myśli że samodzielnie doszedł do tego czego dokonał a prawda jest że gdyby nie pomoc wielu innych z którymi się konsultował najprawdopodobniej nie on odkrył by to co odkrył. Wtedy nie komunikowano się przez internet a listownie oraz na spotkaniach. Kiedy A.E. utknął w pewny punkcje swoich obliczeń uzyskał pomoc od

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Niels_Bohr
, który to w którejś korespondencji podsuną mu pomysł, aby użyć tensorów matematycznych wraz z wytłumaczeniem jak, i tak powstał \(\displaystyle{ E = mc^{2}}\) (nie do końca prawda)
Niestety kochani nie da się tego ogarnąć samemu a jeżeli by ktoś chciał to był taki film o takim jednym lekko sfiksował, natura i tak dała nam człekokształtnym dużo a my i tak to marnujemy i może nam się nie należy, niszczymy środowisko naturalne, spożywamy mięso...

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=3LNvXjb44-U
Ostatnio zmieniony 20 lip 2017, o 23:53 przez darek334, łącznie zmieniany 1 raz.
Benny01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1116
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Górnicza Dolina
Podziękował: 74 razy
Pomógł: 115 razy

Kto pomagał Einsteinowi

Post autor: Benny01 »

AiDi pisze: Jak szedłem na studia to myślałem "o fajnie, będę się uczył tylko fizyki i matematyki, przedmiotów które lubię, będzie lepiej niż w szkole". Aha, tak. O naiwności.
Skąd ja to znam
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Matematyk, który znał całą matematykę

Post autor: AiDi »

Wątek o Einsteinie przeniosłem do osobnego tematu.

Żeby nie było całkiem nie na temat, to ja sobie nie wyobrażam sytuacji w której w ogóle ktoś chciałby znać całą współczesną matematykę (albo fizykę) Jest przecież tyle nieciekawych działów. Jak szedłem na studia to myślałem "o fajnie, będę się uczył tylko fizyki i matematyki, przedmiotów które lubię, będzie lepiej niż w szkole". Aha, tak. O naiwności.
ODPOWIEDZ