Strona 1 z 1

Technik elektryk czy mat-fiz?

: 23 cze 2020, o 15:23
autor: danfe
Cześć,

Kończę w tym roku naukę w szkole podstawowej i nadszedł czas na wybór szkoły średniej. Myślałem o wyborze kierunku technik elektryk, ponieważ jest to dziedzina, która (przynajmniej na chwilę obecną) mnie ciekawi. Nie jestem pewny czy wybiorę się na studia, więc według mnie byłby to dobry wybór (daje zawód i stanowi ewentualny wstęp do studiowania elektrotechniki na uczelni wyższej). Jednak w moim mieście jest tylko jedna szkoła kształcąca na tym kierunku i, niestety, nie ma ona zbyt wysokiego poziomu (minimalnie punktów ok. 70, a średnia to ok. 95). Po wstępnych obliczeniach punktów wychodzi mi dużo więcej i mam szansę na dostanie się do bardzo dobrego liceum. Mam obawy co do ludzi, na których trafię na tym kierunku. W technikum są też profile o wyższym poziomie (elektronik, mechatronik, informatyk, programista), jednak niekoniecznie leżą one w sferze moich zainteresowań. Zdaję sobie sprawę z tego, że wyboru muszę dokonać sam, ale proszę o opinie.

Jest jeszcze opcja z wstawaniem po 4. i dojazdem do lepszego technikum ~20 lub ~50 km. :D

Re: Technik elektryk czy mat-fiz?

: 23 cze 2020, o 16:06
autor: a4karo
Mówisz, że Cię to interesuje. Rzadko kto w Twoim wieku może to o sobie powiedzieć.
Jeżeli to czujesz,to po prostu idź tam. Nawet jeżeli szkoła jest słaba, to przecież sam możesz się też douczać - nie ograniczaj się do wiedzy ze szkoły, tak robią średniacy.

Re: Technik elektryk czy mat-fiz?

: 23 cze 2020, o 16:15
autor: Jan Kraszewski
A sprawdziłeś np. czym różni się profil elektronika/mechatronika od profilu elektryka? Chodzi o treści nauczania, a nie o odczucia dotyczące zainteresowań. To, co pisze a4karo jest prawdą, ale warto mieć świadomość, że jak będziesz dobry w słabej klasie, to ta klasa raczej będzie Cię "ściągała" w dół, choćby z tego powodu, że nauczyciele będą musieli dostosować poziom przekazu do słabszych uczniów. Można to zrekompensować samodzielną pracą czy pozalekcyjnym zaangażowaniem, ale w tym wieku z motywacją bywa różnie (zwłaszcza, gdy w szkole ze względu na poziom większość rzeczy będzie dla Ciebie łatwych).

JK

Re: Technik elektryk czy mat-fiz?

: 23 cze 2020, o 16:55
autor: a4karo
To może znajdź jakieś dobre technikum z internatem?

Re: Technik elektryk czy mat-fiz?

: 23 cze 2020, o 17:53
autor: danfe
a4karo pisze:
23 cze 2020, o 16:55
To może znajdź jakieś dobre technikum z internatem?
Zbyt cenię sobie prywatność. :)

Re: Technik elektryk czy mat-fiz?

: 23 cze 2020, o 22:19
autor: a4karo
W życiu czasem warto coś poświęcić. Pytanie, co cenisz bardziej: prywatność czy dobre wykształcenie?