Technik elektryk czy mat-fiz?

Dla poszukujących jak najlepszego liceum.
danfe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 23 cze 2020, o 14:46
Płeć: Mężczyzna
wiek: 15

Technik elektryk czy mat-fiz?

Post autor: danfe »

Cześć,

Kończę w tym roku naukę w szkole podstawowej i nadszedł czas na wybór szkoły średniej. Myślałem o wyborze kierunku technik elektryk, ponieważ jest to dziedzina, która (przynajmniej na chwilę obecną) mnie ciekawi. Nie jestem pewny czy wybiorę się na studia, więc według mnie byłby to dobry wybór (daje zawód i stanowi ewentualny wstęp do studiowania elektrotechniki na uczelni wyższej). Jednak w moim mieście jest tylko jedna szkoła kształcąca na tym kierunku i, niestety, nie ma ona zbyt wysokiego poziomu (minimalnie punktów ok. 70, a średnia to ok. 95). Po wstępnych obliczeniach punktów wychodzi mi dużo więcej i mam szansę na dostanie się do bardzo dobrego liceum. Mam obawy co do ludzi, na których trafię na tym kierunku. W technikum są też profile o wyższym poziomie (elektronik, mechatronik, informatyk, programista), jednak niekoniecznie leżą one w sferze moich zainteresowań. Zdaję sobie sprawę z tego, że wyboru muszę dokonać sam, ale proszę o opinie.

Jest jeszcze opcja z wstawaniem po 4. i dojazdem do lepszego technikum ~20 lub ~50 km. :D
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Technik elektryk czy mat-fiz?

Post autor: a4karo »

Mówisz, że Cię to interesuje. Rzadko kto w Twoim wieku może to o sobie powiedzieć.
Jeżeli to czujesz,to po prostu idź tam. Nawet jeżeli szkoła jest słaba, to przecież sam możesz się też douczać - nie ograniczaj się do wiedzy ze szkoły, tak robią średniacy.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34124
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Technik elektryk czy mat-fiz?

Post autor: Jan Kraszewski »

A sprawdziłeś np. czym różni się profil elektronika/mechatronika od profilu elektryka? Chodzi o treści nauczania, a nie o odczucia dotyczące zainteresowań. To, co pisze a4karo jest prawdą, ale warto mieć świadomość, że jak będziesz dobry w słabej klasie, to ta klasa raczej będzie Cię "ściągała" w dół, choćby z tego powodu, że nauczyciele będą musieli dostosować poziom przekazu do słabszych uczniów. Można to zrekompensować samodzielną pracą czy pozalekcyjnym zaangażowaniem, ale w tym wieku z motywacją bywa różnie (zwłaszcza, gdy w szkole ze względu na poziom większość rzeczy będzie dla Ciebie łatwych).

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Technik elektryk czy mat-fiz?

Post autor: a4karo »

To może znajdź jakieś dobre technikum z internatem?
danfe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 23 cze 2020, o 14:46
Płeć: Mężczyzna
wiek: 15

Re: Technik elektryk czy mat-fiz?

Post autor: danfe »

a4karo pisze: 23 cze 2020, o 16:55 To może znajdź jakieś dobre technikum z internatem?
Zbyt cenię sobie prywatność. :)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Technik elektryk czy mat-fiz?

Post autor: a4karo »

W życiu czasem warto coś poświęcić. Pytanie, co cenisz bardziej: prywatność czy dobre wykształcenie?
ODPOWIEDZ