Autorski program matematyki w kl. VII i VIII w Warszawie

Dla poszukujących jak najlepszego liceum.
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

Autorski program matematyki w kl. VII i VIII w Warszawie

Post autor: Sylwek »

Witajcie,

Jak wiecie, gimnazja przestają istnieć. Do tej pory matematycznie uzdolnieni warszawscy młodzi uczniowie często wybierali klasy z autorskim programem matematyki, np. Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie. Problem jest taki, że to gimnazjum, jak i wiele innych takich "mocnych" gimnazjów przestanie istnieć. Jest więc konkretny projekt, żeby wdrożyć autorski program matematyki w klasach VII i VIII nowej szkoły podstawowej.

Uważam to za bardzo wartościową inicjatywę, znam matematyków za tym stojących, więc poproszony przez p. Mariusza Gruzę, rzecznika prasowego urzędu Warszawa Wola, chciałem umieścić tutaj informację prasową na temat tego przedsięwzięcia. Sam przez rok uczyłem matematyki w gimnazjum wg autorskiego programu nauczania dr Guzickiego i widzę, jak wiele uzdolnionych osób dzięki temu uzyskało świetne warunki rozwoju.

Warto, żeby informacja o tym zatoczyła jak najszersze kręgi, a także, żeby inne miasta/dzielnice/szkoły włączyły się do współpracy.
INFORMACJA PRASOWA - Wola stawia na matematykę

Od 1 września 2017 r. na Woli, zainteresowani matematyką uczniowie klas VII szkół podstawowych będą mogli uczyć się w klasach z autorskim programem nauczania. Nabór na rok szkolny 2017/2018 do tych klas prowadzić będzie Szkoła Podstawowa nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej w Warszawie, przy ul. Ogrodowej 42/44.

Autorem programu jest dr hab. Wojciech Guzicki, matematyk, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz nauczyciel matematyki w kilku szkołach. Jak czytamy we wstępie do książki autorstwa dr Guzickiego "Rozszerzony program matematyki w gimnazjum. Poradnik nauczyciela matematyki" (2013): - Uczę matematyki od ponad 40 lat, przez cały ten czas na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilka lat zajmowałem się pracą z nauczycielami w ODN w Warszawie, od ponad 20 lat uczę również w szkołach. Najpierw uczyłem w liceach: Pierwszym Społecznym Liceum Ogólnokształcącym (tzw. „Bednarska”) w Warszawie, później w Liceum Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie. W obu liceach pracowałem z uczniami zdolnymi, uczyłem według własnego programu rozszerzonego i przygotowywałem uczniów do Olimpiady Matematycznej (ok. 20 moich uczniów zostało finalistami Olimpiady). Od 10 lat uczę w gimnazjach: przez cały ten czas w Gimnazjum Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie i aktualnie, trzeci rok, w Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica w Warszawie - pisze dr Guzicki. Uczniowie dr Guzickiego od wielu lat odnoszą sukcesy w Olimpiadach Matematycznych Gimnazjalistów. - Te sukcesy przekonują mnie o skuteczności programu oraz o skuteczności moich dziesięcioletnich doświadczeń z pracy z uczniami zdolnymi. Tymi doświadczeniami chcę się teraz podzielić z innymi nauczycielami, z wiarą, że będą oni mogli moje doświadczenia przenieść do swoich szkół, i z wiarą, że ich uczniowie odniosą podobne sukcesy - pisze dalej dr Guzicki. W ostatnich pięciu olimpiadach, 89 finalistów to wychowankowie dr Guzickiego. Jest to najlepszy wynik w Polsce.

Po najnowszej reformie systemu edukacji zlikwidowane zostaną gimnazja i powrócimy do systemu 8 lat szkoły podstawowej i 4 lat szkoły ponadpodstawowej. – Na Woli jest bardzo dużo uzdolnionej młodzieży. Chcemy dać im możliwość rozwoju swoich zainteresowań - mówi Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola. - W naszej dzielnicy nabór do klas z autorskim programem nauczania autorstwa dr hab. Wojciecha Guzickiego będzie prowadzić Szkoła Podstawowa nr 221 przy ul. Ogrodowej 42/44 - dodaje Grażyna Orzechowska-Mikulska, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola.

Do jakich uczniów skierowany jest program? - Do młodzieży uzdolnionej matematycznie, ale nie tylko - przekonuje dr hab. Wojciech Guzicki. - Matematyka przede wszystkim uczy nas logicznego i rozsądnego myślenia a to, przyda się w wielu dziedzinach życia. Również tych, które z pozoru z matematyką nie są związane - dodaje dr Guzicki.

Wszystkich rodziców i uczniów zainteresowanych nauką w klasach z autorskim programem nauczania matematyki zapraszamy na spotkanie informacyjne. Spotkanie dla laureatów i finalistów olimpiad i konkursów matematycznych, uczestników II etapu wojewódzkiego konkursu kuratoryjnego oraz uczniów zainteresowanych matematyką odbędzie się 8 maja 2017 r. o godz. 18.00 w budynku Gimnazjum nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstania Warszawskiego w Warszawie, ul. Żelazna 71, które 1 września 2017 r. zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi.
miodzio1988

Autorski program matematyki w kl. VII i VIII w Warszawie

Post autor: miodzio1988 »

W tej części forum nie można korzystać z latex ani z podstawowych przycisków na forum? Nic nie jest dostępne a mam kilka pytań

Jet napisane:
"Tymi doświadczeniami chcę się teraz podzielić z innymi nauczycielami, z wiarą, że będą oni mogli moje doświadczenia przenieść do swoich szkół, i z wiarą, że ich uczniowie odniosą podobne sukcesy - pisze dalej dr Guzicki."

"Wszystkich rodziców i uczniów zainteresowanych nauką w klasach z autorskim programem nauczania matematyki zapraszamy na spotkanie informacyjne. "

A zaproszenie jest tylko do uczniów i rodziców, więc jak to jest?
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

Autorski program matematyki w kl. VII i VIII w Warszawie

Post autor: Sylwek »

Najprościej skontaktować się z osobami odpowiedzialnymi za ten pomysł:
* ... lnicy-wola
*

Można napisać, zadzwonić. Być może uda Ci się też nakłonić obu Panów do pisemnej wypowiedzi w tym temacie.
Awatar użytkownika
Jakbog
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 20 lis 2016, o 14:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa.
Pomógł: 8 razy

Autorski program matematyki w kl. VII i VIII w Warszawie

Post autor: Jakbog »

miodzio1988, jest też napisane: "Jak czytamy we wstępie do książki autorstwa dr Guzickiego "Rozszerzony program matematyki w gimnazjum. Poradnik nauczyciela matematyki" (2013)". ;) Sformułowanie o dzieleniu się doświadczeniami z innymi nauczycielami jest cytatem z tego podręcznika i nie odnosi się do tematyki spotkania.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2017, o 23:36 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
quma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 8 maja 2017, o 23:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Autorski program matematyki w kl. VII i VIII w Warszawie

Post autor: quma »

Słabo, żadnych konkretów tylko wszyscy kopiują to samo,
w szkołach które otrzymały pismo podobnie nikt nic nie wie,
patrzyłam na ranking szkół 221 podstawowa i 45 gimnazjum słabo tu z wynikami z matematyki,
mam zasadnicze pytania :dlaczego mamy wysyłać dzieci do tak słabej szkoły i czy program pana Wojciecha Guzickiego zmieni poziom nauki ?
jeśli ktoś coś więcej wie uprzejmie proszę o odpowiedz,
Q.
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

Re: Autorski program matematyki w kl. VII i VIII w Warszawie

Post autor: Majeskas »

Mam przyjemność uczyć w tych klasach (obecnych siódmych) i zapewniam, że poziom jest wysoki
A to, jak szkoła plasuje się w rankingach, nie ma wiele do rzeczy. Do nauki matematyki zwerbowano ludzi z zewnątrz. Efekty już widać, tzn. obecni ósmoklasiści z klasy rozszerzonej osiągają bardzo dobre wyniki w konkursach. Siódmoklasiści również zapowiadają się obiecująco.

Jeszcze co do poziomu szkoły to proszę mi wierzyć, że wszyscy nauczyciele wykonują tu kawał dobrej roboty, ale pewnych spraw się nie przeskoczy. Charakter tej części miasta jest taki, że mamy sporo młodzieży z różnego rodzaju problemami, z trudną sytuacją rodzinną itp. Nie jest łatwo. Niemniej matematyczne klasy dobrze się tu odnajdują.
ODPOWIEDZ