Liceum, technikum, wątpliwości

Dla poszukujących jak najlepszego liceum.
Nerchio123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 28 kwie 2013, o 14:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 5 razy

Liceum, technikum, wątpliwości

Post autor: Nerchio123 »

Witam, jestem aktualnie w 1 klasie liceum. Lubię matematykę, z tą szkolną nie mam problemów, próbuję coś z tą olimpijską powalczyć, udało się nawet kilka zadań z tegorocznego OM zrobić, może uda się przejść, może nie. Wybierając szkołę nie miałem właściwie pomysłu co chciałbym w życiu robić, teraz też nie mam. W liceum będę miał trochę czasu na zastanowienie, pójdę na jakieś studia techniczne/ścisłe i będzie dobrze, myślałem. Jednak nachodzą mnie wątpliwości, czy aby na pewno to liceum było najlepszym wyborem, czy nie lepiej jakieś technikum, żeby jakiekolwiek zabezpieczenie na przyszłość było; zastanawiam się, czy na semestr nie spróbować się przenieść, tylko że z sensownych kierunków w mojej okolicy jest tylko technikum informatyczne. Z tego co słyszałem poziom tam jest dość niski, znam paru, którzy na egzaminie gimnazjalnym mieli 15% z matematyki i bez problemu się dostali. Nauczycielom też nie zależy, sami podobno mają braki. Moje liceum do elitarnych nie należy, ale jednak nauczyciele się starają, na kołach zadania z om i jakichś innych konkursów robimy. Co myślicie? Kończył ktoś z Was takie technikum informatyczne? Jakie są perspektywy na pracę po czymś takim? A ci po liceach, wybralibyście jeszcze raz tak samo?
Snayk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 422
Rejestracja: 13 cze 2012, o 21:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroc
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 64 razy

Liceum, technikum, wątpliwości

Post autor: Snayk »

Ja jestem teraz w technikum informatycznym w klasie maturalnej i z jednej strony masz po tym technika, ale z drugiej wszystkiego muszę się uczyć sam, co prawda nauczyciele pomagają jeśli chce się pomocy, jednak sam poziom na lekcjach jest bardzo niski. Ponoć gdzieś w Polsce jest dobre technikum informatyczne, ale słyszałem tylko o tym od kogoś. Bez determinacji możesz zginąć w technikum, bo większość osób które tam są ( przynajmniej w moim ) wcale nie jest zamiłowanymi informatykami tylko kierują się tytułem technika, a jak mówi odwieczne przysłowie z kim przystajesz taki się stajesz, więc bez jakiejś determinacji możesz się dać wciągnąć w ten niż umysłowy ( czego Ci nie życzę ). U mnie w klasie maturę próbną z matmy zdały 3 osoby, w klasie równoległej podobnie. Mało kto wie czym jest postać iloczynowa, i nie wiedzą co to znaczy obustronnie pomnożyć. Według mnie średnie szkoły techniczne powinny mieć wyższe standardy niż nawet liceum ogólne na profilu mat fiz czy podobnym, w końcu jest to technikum, ukierunkowane ściśle, jednak jest tutaj znacznie niżej.

Zastanów się, czy chcesz iść na studia - jeśli tak, to odradzam technikum. Ja bym drugi raz nie poszedł.
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Liceum, technikum, wątpliwości

Post autor: Milczek »

W sumie chcąc coś napisać, 90% wiadomości musiałbym skopiować od kolegi wyżej. Sam kończąc technikum dodam od siebie że bycie technikiem informatykiem wcale nie stawia Cię w pewnej pozycji na rynku pracy jeśli w ogóle możemy mówić o jakiejś konkurencyjności
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Liceum, technikum, wątpliwości

Post autor: VillagerMTV »

Technikum niby coś daje obok matury, ale czy jest to warte czegoś to nie wiem. Mam znajomych, którzy kończyli technikum i papierek technika nic im nie dał. A w technikum trudniej się nauczyć na bardzo wysokim poziomie materiału z matury, liceum pod tym względem jest lepsze. Bo ciężko znaleźć technikum o wysokim poziomie, a liceów trochę jest.
W technikum daje niby jeszcze inny rodzaj wiedzy (jakieś rysunki techniczne, "prąd" czy coś tam innego), ale ta wiedza i tak będzie na studiach.
Elon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 17:08
Płeć: Mężczyzna

Liceum, technikum, wątpliwości

Post autor: Elon »

Jeśli chcesz iść na studia ścisłe/techniczne to nic nie zmieniaj, ucz się matematyki, fizyki, chemii. W technikum prawdopodobnie miał byś matematykę i fizykę na poziomie podstawowym i cały materiał rozszerzony musiał byś przerabiać we własnym zakresie. Po za tym jest duże prawdopodobieństwo, że w technikum trafisz na towarzystwo niezbyt zainteresowane przedmiotami ścisłymi, co może odbić się na twojej motywacji jak i ogólnym poziomie prowadzonych lekcji.
Nerchio123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 28 kwie 2013, o 14:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 5 razy

Liceum, technikum, wątpliwości

Post autor: Nerchio123 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, chyba jednak zostanę tam gdzie jestem.
ODPOWIEDZ