Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Dla poszukujących jak najlepszego liceum.
pauka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2012, o 16:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 8 razy

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: pauka »

Witam, mam problem. Mianowicie jestem w klasie 3 gimnazjum i zastanawiam się poważnie nad profilem do szkoły średniej. Rozważałam jak do tej pory profil mat-geo, ponieważ jestem umysłem ścisłym i lubię matematykę a geografią się interesuję. Fizykę lubię średnio, jednak zaczęłam się zastanawiać nad profiolem mat-fiz. Planuję potem studia politechniczne a ściślej architekturę. Ale mam kilka pytań:
1) Czy muszę zdawać fizykę na maturze, żeby się dostać na takie studia?
2) Jeżeli na tym profilu są dwa języki, z tego angielski chyba 3 razy w tygodniu a niemiecki 2, to czy mogę zdać niemiecki na maturze czy angielski jest w tym przypadku rozszerzony? (tutaj warto wspomnieć, że w podstawówce nie miałam angielskiego, z niemieckim sobie za to dobrze radzę).

Bardzo proszę o pomoc, będę wdzięczna za każdą odpowiedź. Czy dam sobie radę na mat-fizie? Dziękuję z góry
Ostatnio zmieniony 15 paź 2012, o 21:13 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Przenoszę do działu "U progu liceum".
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: miki999 »

1) Czy muszę zdawać fizykę na maturze, żeby się dostać na takie studia?
Przejrzyj, co oceniają interesujące Cię uczelnie na tym kierunku. Pamiętaj tylko, że za 4 lata może się to zmienić.
2) Jeżeli na tym profilu są dwa języki, z tego angielski chyba 3 razy w tygodniu a niemiecki 2, to czy mogę zdać niemiecki na maturze czy angielski jest w tym przypadku rozszerzony?
Możesz zdawać taki, jaki chcesz, chociaż pewnie z angielskiego Cię lepiej przygotują. Decyzję o zdawanym przedmiocie podejmujesz w ostatniej klasie, więc możesz sobie wtedy wybrać, z którego to lepiej Ci idzie.
z niemieckim sobie za to dobrze radzę
Już Cię nie lubię

A radę sobie dasz. Samo to, że już tym się interesujesz oznacza, że jesteś typem osoby, która problemów mieć nie będzie.
Glo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 684
Rejestracja: 6 lis 2009, o 21:00
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 101 razy

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: Glo »

Pytanie. Dawaj na mat-fiz i nigdzie indziej. Jak lubisz matematykę, to fizyka będzie tylko przyswajaniem pewnych faktów. W liceum fizyka jest prosta, tak że polecam zdawać nawet, jeżeli nie potrzebujesz jej na studia - zawsze będziesz miał więcej możliwości w razie czego.

Język oczywiście możesz sobie wybrać. Nawet jeżeli miałbyś tylko angielski i niemiecki, to zdawać możesz i z hiszpańskiego (bo, np. rodzice Cię nauczyli), Twoja wola. Jeżeli dobrze czujesz się w niemieckim, zdawaj niemiecki, bo jeżeli mam być szczery, to w szkole dużo z języka się nie nauczysz (chyba że na prawdę będziesz miał szczęście do nauczyciela). Dużo cenniejsze jest to, co sam skądś wyniesiesz - książki, Internet, znajomi, z którymi musisz kontaktować się wyłącznie po niemiecku itp. Język trochę niewdzięczny jest do uczenia się w szkole.
pauka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2012, o 16:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 8 razy

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: pauka »

Właśnie o takie odpowiedzi mi chodzi. Jest to dla mnie ważne, tylko właśnie najbardziej obawiam się fizyki, bo nie wiem czego się spodziewać... chociaż wydaje mi się, że jest też dużo prawdy w tym, że w większości zależy to od nauczyciela
Awatar użytkownika
Hajtowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 754
Rejestracja: 12 wrz 2010, o 10:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Podziękował: 213 razy
Pomógł: 5 razy

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: Hajtowy »

Jestem na profilu mat-fiz-inf, gdzie miał być mat-inf Szczerze mówiąc, jestem zadowolony i fizyką się nie przejmuję. Zależy na kogo od fizyki trafisz. Czasem się trafi ktoś, kto nie umie nic wytłumaczyć a możesz trafić na całkiem fajnego nauczyciela, który Ci we wszystkim pomoże i wytłumaczy w miarę możliwości. Maturę teraz zdajesz z 3 przedmiotów obowiązkowo : matma, angielski, polski. Oczywiście każdy z tych przedmiotów możesz zdawać na poziomie rozszerzonym jak i podstawowym(obowiązek). Niektórzy boją się wręcz profilu mat-fiz ze względu na fizykę, a fizyka nie jest aż taka straszna - wszystko da się przeżyć

Nie ma się czego bać. Idź na mat-fiz i będziesz zadowolona. Wiele osób narzeka a później matura na 90-100% zdawana
pauka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2012, o 16:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 8 razy

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: pauka »

czyli z tego wynika, że angielski zdać muszę na maturze? obym nie miała problemów.. naukę tego języka zaczęłam dopiero w ostatniej klasie podstawówki, i to od podstaw. teraz tego się uczą dzieci w drugiej klasie.
Awatar użytkownika
spamer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 1 lip 2012, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 42 razy

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: spamer »

Angielskim się nie martw - najwyżej będzie trzeba włożyć trochę pracy. ;) Ten język na podstawowym poziomie nie jest trudny.
Fizyka przyda Ci się na studiach, skoro idziesz na architekturę - tam jest jej więcej.
Glo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 684
Rejestracja: 6 lis 2009, o 21:00
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 101 razy

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: Glo »

Ekhm! Wkradło się przekłamanie!

Hajtowy, pisząc, że angielski jest obowiązkowy, zrobił najwidoczniej skrót myślowy. Powtarzam, angielski w żadnym wypadku NIE jest obowiązkowy do zdawania na maturze! Obowiązkiem jest, aby zdać język obcy nowożytny, a jaki to będzie język nie ma znaczenia. Możesz zdawać zamiast angielskiego niemiecki, hiszpański, włoski czy rosyjski, co Ci przyjdzie do głowy. Grunt, żeby zdać co najmniej jeden język (poza polskim), przynajmniej na poziomie podstawowym.
pauka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2012, o 16:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 8 razy

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: pauka »

Baardzo dziękuję za te wszystkie odpowiedzi, coś mi się zdaję że jednak skuszę się na ten mat-fiz...
atteloiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 30 kwie 2008, o 19:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wieś
Pomógł: 5 razy

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: atteloiv »

Dodam że na architekturę zazwyczaj trzeba zdać egzamin z rysunku
fala
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 30 paź 2012, o 18:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sosnowiec
Pomógł: 1 raz

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: fala »

Mat-fiz to dobry wybór
na architekturze bedzie Ci potrzebna wiec lepiej nie wybierzesz
Awatar użytkownika
dwumian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 20 mar 2011, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 34 razy

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: dwumian »

Przepraszam za offtop, ale matfizy to często najfajniejsze klasy pod względem mentalności i humoru
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: miki999 »

dwumian, jesteś w mat-fizie, prawda?
Awatar użytkownika
dwumian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 20 mar 2011, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 34 razy

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: dwumian »

Tak, jestem, nie żałuję wyboru, znajomi z innych klas sami mówią, że matfizy to najlepsi ludzie pod względem humoru
Lothmel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 1 lut 2012, o 20:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: StW/Kr
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 11 razy

Profil matematyczno-fizyczny w liceum.

Post autor: Lothmel »

Na architekturze biorą pod uwagę przede wszystkim rysunek, matura to około 20% dostawalności. Ja bym na twoim miejscu przed wyborem profilu sprawdziła nauczycieli, zdarza sie, że na mat-geo jest większa kosa z fizyki niż na mat-fizie.
Języka da się nauczyć tylko w szkole, wystarzczy regularnie nad nim pracować (odrabiać zadania domowe, uczyć się zadanych słówek), oczywiście nauczyciel musi być co najmniej średnio dobry. Znam matematyka, przy którym geniusz, o ile nie pracował by sam nic by się nie nauczył.
ODPOWIEDZ