Studia na kierunku matematyka lub iie UW/AGH

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
randomname1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 14 paź 2020, o 23:40
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Studia na kierunku matematyka lub iie UW/AGH

Post autor: randomname1 »

Cześć. Miałbym parę pytań do studentów matematyki oraz studentów informatyki i ekonometrii - w szczególności z wymienionych w tytule uczelni. Które z przedmiotów na 1 roku sprawiły wam największą trudność, czyli na czym konkretnie się skupić w kontekście pewnego przygotowania na takie studia? Mam obawy że poziom studiów matematycznych w szczególności na MiMie może się okazać dla mnie nie do przeskoczenia. Jestem pracowitą osobą i mam pewne doświadczenie z dowodowymi zadaniami konkursowymi (przerobiłem kilka działów z "Matematyki dla odważnych", których poziom nie wydał mi się nad wyraz trudny, a także różne zadania z Diamentowego Indeksu AGH), a także szczątkową wiedzę na temat Analizy Matematycznej tj. mam dużą sprawność w obliczaniu całek i pochodnych z Krysickiego. Chciałbym pracować w przyszłości w instytucjach finansowych takich jak banki inwestycyjne, dom maklerski itp. - zdecydowanie Warszawa najbardziej temu sprzyja ale i na AGH działają takie koła jak Koło Modelowania Finansowego czy Koło Naukowe Makler. Czy Kraków będzie OK w tym kontekście czy lepiej od razu kierować się w stronę stolicy (gdzieś tam nawet chodzi mi Łódź po głowie, napiszcie co myślicie o tych miastach :)). I tak z ciekawości na koniec - czy da się zrobić licencjat na MiMie a studia magisterskie na FUWie?
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Re: Studia na kierunku matematyka lub iie UW/AGH

Post autor: Milczek »

Da się zrobić licencjat na mimie a magisterke na fuwie tylko po co tak? Bo jeśli myślisz o tym że fizyka da ci dobre podstawy pod finanse/bycie maklerem to sie mylisz. Fizycy odnajdują się w takich miejscach bo się dużo uczą aby do takich miejsc się dostać, ale równie dobrze matematyk ma podobne podstawy, jeśli nie lepsze.

Czasem się mówi że ludzie którzy świetnie ograniają fizyke statystyczną albo mechanike płynów spokojnie odnajdują się w matematyce finansowej bo tam sporo można spotkać równań różniczkowych cząstkowych jak wzory na wyceny opcji Blacka-Scholesa czy różne równania czy całki stochastyczne. No i owszem, w pewnych działach fizyki tego jest dużo i się tego można nauczyć na fizyce. Tyle że matematyk pozna to na teorii równań różniczkowych cząstkowych, analizie stochastycznej czy procesach stochastycznych - więc nie mogę powiedzieć że fizyk ma tutaj jakąś przewagę, raczej nie.

Inna sprawa, brnąc z fizyki w kierunku ekonomii/finansów - możesz poznać całkowicie inną perspektywę (fizyczną) na pewne zagadnienia której nie uświadczysz nigdzie indziej, tyle że nikt nie gwarantuje że ta perspektywa będzie przydatna, bo jak coś w fizyce jest przydatne i stosowane w dziedzinach poza fizyką, to zazwyczaj jest już sformalizowane przez matematykę i tam też tego da się nauczyć.

Najbardziej istotne to jest faktycznie zdobycie solidnych podstaw na I stopniu na jakiejś sensownej uczelni a reszty dasz rade się douczyć przy mniejszym bądź większym wysiłku. Od razu namawiam Cię do przyzwyczajenia się do "większego wysiłku" - wtedy więcej się nauczysz.
randomname1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 14 paź 2020, o 23:40
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Studia na kierunku matematyka lub iie UW/AGH

Post autor: randomname1 »

Najbardziej istotne to jest faktycznie zdobycie solidnych podstaw na I stopniu na jakiejś sensownej uczelni a reszty dasz rade się douczyć przy mniejszym bądź większym wysiłku. Od razu namawiam Cię do przyzwyczajenia się do "większego wysiłku" - wtedy więcej się nauczysz.
Czy takie podstawy nabędę tylko po matematyce lub fizyce?
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Re: Studia na kierunku matematyka lub iie UW/AGH

Post autor: Milczek »

randomname1 pisze: 24 cze 2021, o 00:28
Najbardziej istotne to jest faktycznie zdobycie solidnych podstaw na I stopniu na jakiejś sensownej uczelni a reszty dasz rade się douczyć przy mniejszym bądź większym wysiłku. Od razu namawiam Cię do przyzwyczajenia się do "większego wysiłku" - wtedy więcej się nauczysz.
Czy takie podstawy nabędę tylko po matematyce lub fizyce?
Myślę, że po fizyce będź matematyce dostaniesz najsolidniejsze podstawy jeśli myślisz o bardziej technicznych/analitycznych rolach w finansach. Po ekonomii/informatyce i ekonometrii (co jest zupełnie czymś innym niż studia informatyczne) będzie ciężej, nieporównywalnie.
randomname1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 14 paź 2020, o 23:40
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Studia na kierunku matematyka lub iie UW/AGH

Post autor: randomname1 »

OK, rozumiem :). Co Twoim zdaniem warto będzie przerobić przed matematyką na MiMie? Poczytać sobie ten ich autorski skrypt z Analizy + zadania czy znajdzie się coś lepszego?
ODPOWIEDZ