Matura podstawowa z matematyki 2020

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Awatar użytkownika
JHN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 668
Rejestracja: 8 lip 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 206 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: JHN »

Odrobina statystyki:
132 arkusze, zadania otwarte (25 pkt.), licea warszawskie
-) wyniki od 0 do 25,
-) średnia 9,97,
-) dominanta 13.
To tyle, spod mojej ręki, w temacie łatwych zadań i przyjaznego schematu oceniania...

Pozdrawiam
41421356
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 538
Rejestracja: 11 maja 2016, o 13:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 495 razy
Pomógł: 5 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: 41421356 »

Te statystyki to świadczą o polskim szkolnictwie, a nie o poziomie zadań 😉
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: kmarciniak1 »

41421356 pisze: 21 cze 2020, o 18:19 Te statystyki to świadczą o polskim szkolnictwie, a nie o poziomie zadań 😉
Jezu widzę, że musi sie znaleźć jakiś boomer który uważa że uszczęśliwi sympatyków przedmiotów humanistycznych trudną maturą podstawową. Być może to niepopularna opinia ale ja uważam, że obecny poziom obowiązkowej matury z matematyki jest odpowiedni.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: Premislav »

kmarciniak1 pisze:Jezu widzę, że musi sie znaleźć jakiś boomer który uważa że uszczęśliwi sympatyków przedmiotów humanistycznych trudną maturą podstawową. Być może to niepopularna opinia ale ja uważam, że obecny poziom obowiązkowej matury z matematyki jest odpowiedni.
OK zoomer.

Co innego, gdyby podważyć w ogóle sens obowiązkowej matury z czegokolwiek. Oj tak, tak… Obowiązkowe egzaminy mają sens, gdy ich zamysłem jest to, żeby certyfikować osoby mogące wykonywać pewne dość sprecyzowane, nieraz specjalistyczne czy ryzykowne, czynności (i stąd egzaminy na doradcę inwestycyjnego, aktuariusza, egzamin LEK itd.). Z absolwentami szkół średnich (no, może poza technikami w niektórych przypadkach) tak nie jest, stąd to bez sensu. Pompowanie fałszywego elitaryzmu, nic więcej.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: kmarciniak1 »

No jak dla mnie to matematyka wcale nie musi być obowiązkowa. Absolwenci szkół średnich mogli by wybierać dowolne kilka przedmiotów ktore chcieliby zdać. Poziom powinien być łatwy. Ale mimo wszystko wolalbym aby jakoś zmusić humanistów do zaliczenia czegoś z nauk ścisłych/ przyrodniczych i tak samo ścisłowców do czegos humanistycznego. Do różnicowania dobrych absolwentów są matury rozszerzone.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: Niepokonana »

kmarciniak1 pisze: 21 cze 2020, o 18:41 Uważam, że obecny poziom obowiązkowej matury z matematyki jest odpowiedni.
Maryja przemówiła, a jak wiadomo Maryja ma zawsze rację. Zgadzam się z Tobą Kmarciniaku. Nie jest za trudna. Jak gdyby nie patrzeć to zawsze wiadomo, co będzie, a zadania nie są zbyt wymagające, więc przygotowanie się to kwestia odpowiedzialności a nie zdolności matematycznych. W przeciwieństwie do matury z polskiego, na której nie wiadomo, co będzie, więc trzeba umieć wszystko.
Premislav, czy jeżeli ktoś nie umie na te 30%, to zasługuje na tytuł absolwenta?
Uważam, że w polskim społeczeństwie nauki humanistyczne mają bardzo duży wpływ, więc trochę ścisłych przedmiotów nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: Premislav »

Niepokonana pisze:Premislav, czy jeżeli ktoś nie umie na te 30%, to zasługuje na tytuł absolwenta?
Ten tytuł sam w sobie nic nie znaczy, więc odpowiem: tak. Zresztą człowiek, który skończył szkołę, a nie zdał matury, też jest absolwentem.
kmarciniak1 pisze:Ale mimo wszystko wolalbym aby jakoś zmusić humanistów do zaliczenia czegoś z nauk ścisłych/ przyrodniczych i tak samo ścisłowców do czegos humanistycznego.
Dlaczego? Głupi człowiek nie stanie się mądrzejszy od wkuwania wyróżnika trójmianu, zaś bystry człowiek, który nie jest zainteresowany matematyką, straci tylko czas, który mógłby poświęcić na bardziej go satysfakcjonujące aktywności. Podobnie w drugą stronę na przykład z analizą wierszy.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: kmarciniak1 »

No więc chciałbym żeby to uelastycznić i niekoniecznie trzeba wybrać matematykę ale jak ktos lubi to fizykę albo chemię. Zapewne nie mam żadnego argumentu za takim zmuszaniem do różnorodności, który by Cię zadowolił. Jednak to że polskie szkoły średnie nie specjalizują uczniów tylko na przedmioty z kręgu zainteresowań ucznia uważam za sporą zaletę. Wiele przedmiotów mnie jakoś nie fascynowalo żeby samemu o nich czytać a tak to mimochodem coś tam zapamietalem z historii i biologii.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: Jan Kraszewski »

Jak chcecie dyskutować o maturze ogólnie, to uciekać z tego wątku.
JHN pisze: 21 cze 2020, o 17:00To tyle, spod mojej ręki, w temacie łatwych zadań i przyjaznego schematu oceniania...
A widziałeś schemat oceniania? Bo ja jestem po całym dniu sprawdzania matur i twierdzę, że schemat w zakresie moich zadań jest bardzo przyjazny.
41421356 pisze: 21 cze 2020, o 18:19Te statystyki to świadczą o polskim szkolnictwie, a nie o poziomie zadań 😉
No niestety. Do tego koronamatura ma prawdopodobnie gorsze wyniki, niż gdyby odbyła się w maju (w sensie: gdyby nie było epidemii) - to przesunięcie mogło doprowadzić do "rozprężenia" wśród zdających.

Zadania były w większości naprawdę proste. Ale jeśli typowym przekształceniem algebraicznym (powtarzającym się w wielu pracach z różnych szkół) było

\(\displaystyle{ 6a_1-5a_1q+a_1q^2 \longrightarrow 2a_1q^3}\)

to nawet łatwe zadanie nie pomoże (jeśli nie wiecie, o co chodzi, to osobno dodajemy \(\displaystyle{ a_1}\), a osobno \(\displaystyle{ q}\), a ponieważ \(\displaystyle{ q }\) są z potęgami, to dodajemy potęgi). Drugi bardzo popularne przekształcenie w tym zadaniu to rozdzielność mnożenia względem mnożenia.

JK
Awatar użytkownika
JHN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 668
Rejestracja: 8 lip 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 206 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: JHN »

Jan Kraszewski pisze: 21 cze 2020, o 23:27 A widziałeś schemat oceniania?
Tak, podane statystyki dotyczą sprawdzonych przeze mnie arkuszy i zgadzam się z Tobą, że zdania i schemat były bardzo przyjazne...
Przeczytałem jeszcze raz swój post i doszedłem do wniosku, że niezbyt jednoznacznie sformułowałem swoją wypowiedź - a miała być ironia. Przepraszam

Pozdrawiam
PS. A kwiatuszków można cytować wiele, chociażby:
dla ciągu geometrycznego \(\displaystyle{ a_2=a_1+q,\ a_2=a_1+q^2}\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: Jan Kraszewski »

JHN pisze: 22 cze 2020, o 09:37PS. A kwiatuszków można cytować wiele, chociażby:
dla ciągu geometrycznego \(\displaystyle{ a_2=a_1+q,\ a_2=a_1+q^2}\)
Zgadza się, to zadanie z ciągiem było bardzo podatne na "cuda".

Mnie podobało się też \(\displaystyle{ 5\cdot(a_1\cdot q)=5\cdot a_1\cdot 5\cdot q}\) oraz \(\displaystyle{ -5\cdot(a_1\cdot q)=-5\cdot a_1- 5\cdot q}\).

JK
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23493
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3263 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: piasek101 »

(obstawiam) Kiedyś już obniżyli próg 30% - jak się okaże, że za dużo osób miałoby teraz polec to też go obniżą, ze znanego wszystkim powodu.

[edit] Przypomniałem sobie - to nie było obniżenie progu - wprowadzono zasadę, że pomimo nie zdania jednego przedmiotu wynik całej matury był pozytywny.
ODPOWIEDZ