Matura podstawowa z matematyki 2020

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: Jan Kraszewski »

Dyskutujemy w tym wątku (ale dopiero po zakończeniu egzaminu).



JK
ZbiG
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 26 lut 2013, o 13:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3city
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 5 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: ZbiG »

Dla mnie zadanie 17 z Matury Podstawowej 2020 jest "skopane" przez CKE, bo niby skąd wiadomo, że punkty A, O, D oraz B, O, C są współliniowe. Z rysunku i z treści zadania to nie wynika.
Awatar użytkownika
Kfadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 25 paź 2018, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: Kfadrat »

ZbiG właśnie dlatego uważam, że część podstawowa jest idiotyczna. Wszystko na domysły, bo przecież uczniowi, który ledwo zdaje na \(\displaystyle{ 30 \% }\) i tak nie robi to różnicy.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: piasek101 »

Uczeń ma linijkę - przykłada i ma współliniowość (jeśli same oczy nie wystarczą).
Awatar użytkownika
Kfadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 25 paź 2018, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: Kfadrat »

piasek101 pisze: 9 cze 2020, o 20:20 Uczeń ma linijkę - przykłada i ma współliniowość (jeśli same oczy nie wystarczą).
No okej, ale idąc tym tokiem myślenia, to w zadaniu 29 również nie musieli podawać, że trójkąt jest równoboczny, przecież uczeń ma linijkę i może sobie odmierzyć, a jak potrafi to i cyrklem.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: piasek101 »

Podajesz zupełnie inną sytuację - różne typy zadań.

W 29 dla wygody uczniów (ułatwienia) zrobiono rysunek - sam opis by wystarczył.
W 17 mamy opierać rozwiązanie o sam rysunek - bez niego zadanie nie miało by jednoznacznego rozwiązania (wg mnie tak może być - pomimo, że czepliwy jestem jeśli idzie o treść zadań).
ZbiG
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 26 lut 2013, o 13:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3city
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 5 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: ZbiG »

piasek101 pisze: 9 cze 2020, o 20:34 Podajesz zupełnie inną sytuację - różne typy zadań.

W 29 dla wygody uczniów (ułatwienia) zrobiono rysunek - sam opis by wystarczył.
W 17 mamy opierać rozwiązanie o sam rysunek - bez niego zadanie nie miało by jednoznacznego rozwiązania (wg mnie tak może być - pomimo, że czepliwy jestem jeśli idzie o treść zadań).
Przykładam linijkę po raz setny i nie widzę współliniowości punktów. Może coś innego trzeba przyłożyć? Albo mam za dobry wzrok? A czy linijka jest przymusowa na maturze? Czy to zadanie jest rozwiązalne tylko przez uczniów z linijką? Czy to nie jest czasami rysunek, szkic linii, a nie sama linia, w końcu linii to chyba bym nie zobaczył, zaś jej rysunek zapewne już tak? Hm, a może gdybym kąt zmierzył kątomierzem to takie rozwiązanie byłoby najlepsze? Sorry, pytania (trochę ironiczne) mi się namnożyły. Przepraszam, za dygresję, ale musiałem.

Dodano po 1 minucie 8 sekundach:
Kfadrat pisze: 9 cze 2020, o 20:19 ZbiG właśnie dlatego uważam, że część podstawowa jest idiotyczna. Wszystko na domysły, bo przecież uczniowi, który ledwo zdaje na \(\displaystyle{ 30 \% }\) i tak nie robi to różnicy.
Nie wszyscy zdają na ledwo 30%.
Awatar użytkownika
Kfadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 25 paź 2018, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: Kfadrat »

ZbiG ale takim to pewnie wszystko jedno :P
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: piasek101 »

To widzisz coś innego niż ja.
Kątomierz tak to dobry sposób (gdyby można go mieć) - bo każdy będzie dobry na teście, byleby wskazywał tę odpowiedź co trzeba.
I moje zdanie - ,,jeśli jest gotowy rysunek - a te jak do tej pory robią graficy, którzy nie wiedzą, że mogą je zepsuć - to gdy nie wiesz jak zrobić zadanie, to mierz co trzeba linjką, albo rysuj znane kąty i patrz".
Z.17 - tylko jedna z odpowiedzi pasuje do rysunku - nawet nie wysilili się aby jakieś były zbliżone do poprawnej.

[edit} Czyli co - nie zrobiłeś zadania bo przyjąłeś, że nie są współliniowe ?
ZbiG
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 26 lut 2013, o 13:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3city
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 5 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: ZbiG »

piasek101 pisze: 9 cze 2020, o 20:59 To widzisz coś innego niż ja.
Kątomierz tak to dobry sposób (gdyby można go mieć) - bo każdy będzie dobry na teście, byleby wskazywał tę odpowiedź co trzeba.
I moje zdanie - ,,jeśli jest gotowy rysunek - a te jak do tej pory robią graficy, którzy nie wiedzą, że mogą je zepsuć - to gdy nie wiesz jak zrobić zadanie, to mierz co trzeba linjką, albo rysuj znane kąty i patrz".
Z.17 - tylko jedna z odpowiedzi pasuje do rysunku - nawet nie wysilili się aby jakieś były zbliżone do poprawnej.

[edit} Czyli co - nie zrobiłeś zadania bo przyjąłeś, że nie są współliniowe ?
No wiesz, zadania nie zrobiłem, bo nie pisałem w życiu matury z matmy i już nie napiszę. Za stary jestem. Ponadto jestem z wykształcenia matematykiem i nie potrzebuję już pisać matury. Ot tak się zainteresowałem w tym roku treściami zadań, coś mnie podkusiło.
AU
AU
post-1-1187811403_thumb.jpg (2.35 KiB) Przejrzano 859 razy

Kod: Zaznacz cały

http://matma4u.pl/uploads/post-1-1187811403_thumb.jpg

Ciekawy dowód, a z linijką to już super jest zrozumiały.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: Jan Kraszewski »

ZbiG pisze: 9 cze 2020, o 20:08Dla mnie zadanie 17 z Matury Podstawowej 2020 jest "skopane" przez CKE, bo niby skąd wiadomo, że punkty A, O, D oraz B, O, C są współliniowe. Z rysunku i z treści zadania to nie wynika.
Akurat to, że \(\displaystyle{ B,\ O,\ C}\) są współliniowe wynika z treści zadania. Skoro jest mowa o kącie \(\displaystyle{ ABC}\), to odcinek \(\displaystyle{ BC}\) jest ramieniem kąta, więc wystarczy stwierdzić, że punkt \(\displaystyle{ O}\) należy do tego odcinka, a to akurat jednoznacznie wynika z rysunku. A to już w kontekście tego zadania wystarcza, bo pozwala wyznaczyć kąt środkowy \(\displaystyle{ AOC}\) wstawiając za kąt \(\displaystyle{ ABC}\) kolejne odpowiedzi i ewidentnie tylko jedna z odpowiedzi ma sens.

JK
ZbiG
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 26 lut 2013, o 13:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3city
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 5 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: ZbiG »

Jan Kraszewski pisze: 9 cze 2020, o 21:59 Skoro jest mowa o kącie \(\displaystyle{ ABC}\), to odcinek \(\displaystyle{ BC}\) jest ramieniem kąta...
Zgoda.
Jan Kraszewski pisze: 9 cze 2020, o 21:59 ...więc wystarczy stwierdzić, że punkt \(\displaystyle{ O}\) należy do tego odcinka
Zgoda.
Jan Kraszewski pisze: 9 cze 2020, o 21:59 ...a to akurat jednoznacznie wynika z rysunku.
Nie zgadzam się. OB i OC nie muszą być odcinkami wspóliniowymi. Rysunek jest tendencyjny, tzw. szczególny przypadek albo zbliżony do tendencyjnego.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: Jan Kraszewski »

ZbiG pisze: 9 cze 2020, o 22:14
Jan Kraszewski pisze: 9 cze 2020, o 21:59 ...więc wystarczy stwierdzić, że punkt \(\displaystyle{ O}\) należy do tego odcinka
Zgoda.
Jan Kraszewski pisze: 9 cze 2020, o 21:59 ...a to akurat jednoznacznie wynika z rysunku.
Nie zgadzam się.
Serio? Naprawdę uważasz, że z rysunku w arkuszu nie wynika, że punkt \(\displaystyle{ O}\) "leży na odcinku \(\displaystyle{ BC}\)"? No to chyba oglądamy inne rysunki.

JK
ZbiG
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 26 lut 2013, o 13:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3city
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 5 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: ZbiG »

Jan Kraszewski pisze: 10 cze 2020, o 00:43
ZbiG pisze: 9 cze 2020, o 22:14
Jan Kraszewski pisze: 9 cze 2020, o 21:59 ...więc wystarczy stwierdzić, że punkt \(\displaystyle{ O}\) należy do tego odcinka
Zgoda.
Jan Kraszewski pisze: 9 cze 2020, o 21:59 ...a to akurat jednoznacznie wynika z rysunku.
Nie zgadzam się.
Serio? Naprawdę uważasz, że z rysunku w arkuszu nie wynika, że punkt \(\displaystyle{ O}\) "leży na odcinku \(\displaystyle{ BC}\)"? No to chyba oglądamy inne rysunki.

JK
Raczej inaczej myślimy.
Na rysunku zaznaczony jest kąt ABO. Pytanie dotyczy zaś kąta ABC. Gdzie jest napisane, narysowane, że te kąty są równe? Gdzie jest napisane, że na rysunku łukiem zaznaczono właśnie kąt ABC?
Jeżeli maturzysta stwierdzi, że nie narysowano odcinka BC, to zrobi swój rysunek z dodatkowym, dorysowanym odcinkiem BC i będzie się męczył z rozwiązaniem zadania. Odczytywanie z rysunku sytuacji, której nie ma w treści słownej, która zmienia, sprowadza tą treść do innej czasami szczególnej sytuacji jest zwykłą nadinterpretacją.
Jest dużo ciekawych sofizmatów geometrycznych potwierdzających to, że rysunkom nie wolno wierzyć. Jednym z nich jest dowód, że "wszystkie trójkąty są równoboczne". Warto je wyszukać w Internecie.
Awatar użytkownika
JHN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 668
Rejestracja: 8 lip 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 206 razy

Re: Matura podstawowa z matematyki 2020

Post autor: JHN »

Przypomniała mi się sytuacja sprzed lat...
W treści zadania matury rozszerzonej "zabrakło" stwierdzenia, że podany wykresem wielomian jest stopnia trzeciego. Autor zadania, profesor Marciniak, rozstrzygnął zażalenie:
-) myślący pozytywnie abiturient, który rozwiązał zadanie, ogólnie - mało skomplikowane, otrzymywał komplet punktów,
-) abiturient, który napisał, że treść zadania jest niekompletna - również (statystyki ich nie zauważyły),
-) pozostali - nic nie zyskali. A to oni najbardziej protestowali w internetowych dyskusjach!
Odpryskiem całej tej sytuacji była rezygnacja profesora z pracy w CKE, a następni po Nim eksperci nie ujawniają nazwisk!!

Wniosek - nie ma co szukać dziury w całym, tylko myśleć pozytywnie o rozwiązywanym zadaniu!

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ