Poprawa umiejętności rozwiązywania zadań z geometrii płaskiej i przestrzennej

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Paulus123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 15 maja 2020, o 12:02
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18

Poprawa umiejętności rozwiązywania zadań z geometrii płaskiej i przestrzennej

Post autor: Paulus123 »

Dzień dobry!
Szukam sposobu do poprawy moich umiejętności rozwiązywania zadań z geometrii przestrzennej i płaskiej. Przerobiłem w trakcie całego roku sporo z zadań z tych działów, ale ciągle dostrzegam u siebie pewne problemy, które nie wiem jak wyeliminować. Największy problem sprawia mi zauważenie/dobranie odpowiedniej zależności czyli np. zauważenie podobieństwa figur lub dorysowanie pewnych odcinków (przekątne, odcinek łączący wierzchołki itp.). Zdarza mi się, że zaczynam rozwiązywać zadanie i w pewnym momencie dochodzę do ślepej uliczki lub nie widzę czegoś co umożliwia mi pójście dalej z zadaniem. Mój nauczyciel powtarzał że geometria polega trochę na losowości, albo coś zauważysz albo będziesz błądził we mgle, ale chciałbym ograniczyć tą przypadkowość dlatego proszę o rady :)
Thingoln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 27 lip 2019, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Poprawa umiejętności rozwiązywania zadań z geometrii płaskiej i przestrzennej

Post autor: Thingoln »

Nie wiem, czy to pomoże, ale może warto przerobić sobie zadania pod olimpiadę juniorów? Ostatnio przejrzałem sobie niektóre zadania z kółek, seminariów i możliwe, że będą pomocne. Tutaj przykładowe, które sobie zapisałem:

Kod: Zaznacz cały

https://omj.edu.pl/uploads/attachments/katy-25.04.pdf
,

Kod: Zaznacz cały

https://omj.edu.pl/uploads/attachments/seminaria_1.pdf
. Nie brałem udziału w olimpiadzie, ale wydaje mi się, że dosyć solidnie opierają się właśnie na tym, o czym piszesz - zauważaniu pewnych odcinków, podobieństw, ale może się mylę i lepiej skupić się na czymś innym.
ODPOWIEDZ