Matura matematyka-fizyka-angielski w 2020 roku

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
eolc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 25 wrz 2019, o 15:27
Płeć: Mężczyzna

Matura matematyka-fizyka-angielski w 2020 roku

Post autor: eolc »

Czesc. Potrzebuje jak najwyzsze wyniki z matur rozszerzonych z matematyki, fizyki i angielskiego. Chce zaczac nauke najpozniej 1.pazdziernika. Czy ktos moglby mi polecic jakies dobre ksiazki, ktore pokrywaja sie z podstawa programowa do matury? Czy podreczniki Oficyny Edukacyjnej (autorzy p.Kurczab, Swida) beda okej? Chce nie tylko zdac mature, ale cos z tej matematyki wiedziec, przejrzalem podreczniki, wygladaja ciekawie, sporo zadan, o ile zrozumialem to na co patrzylem to zagadnienia sa tlumaczone, co jak i dlaczego.. Co ze zbiorami zadan? Czy zbiory zadan p.Kielbasy beda dobre typowo pod mature? Jak ma sie sprawa z fizyka? Niektorzy polecaja do matury az pieciotomowe podstawy fizyki autorstwa p.Resnick, Halliday, Walker. Czy zwykly podrecznik do liceum nie wystarczy? A moze kupic podreczniki np.z NE lub Zamkoru i podstawy fizyki i po prostu doczytywac w miare czasu? Co ze zbiorami zadan? Niektorzy twierdza, ze zbiory p.Kruczka sa fajne, inni, ze to nie sa zbiory maturalne.. Czy macie jakies sposoby jak cwiczyc rozprawki na mature z angielskiego? Moze korepetycje z nauczycielem? Pozdrawiam!
szw1710

Re: Matura matematyka-fizyka-angielski w 2020 roku

Post autor: szw1710 »

Moim zdaniem najlepszą powtórką jest rozwiązywanie zestawów maturalnych z lat poprzednich. Czegoś nie wiesz? Sięgasz do podręcznika (wystarczy szkolny) i się dokształcasz. Nie wierzę w zaplanowane powtórki. Zawsze znajdzie się coś lepszego do roboty i efekt będzie taki, że niczego nie powtórzysz. Powtórki takiego typu skutecznie praktykuję ze swoimi uczniami. Szkoda wydawać pieniądze na wszelkiego rodzaju kompendia. To, co masz standardowo, czyli podręczniki i zbiory zadań, których na bieżąco używasz na lekcji, zupełnie wystarczy. Oczywiście jest to moja opinia i niekoniecznie trzeba się z nią zgadzać. :)
eolc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 25 wrz 2019, o 15:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Matura matematyka-fizyka-angielski w 2020 roku

Post autor: eolc »

Bede poprawiac angielski i po raz pierwszy pisac mat-fiz rozszerzony, nie chodze do szkoly. W sumie znalazlem kilka tematow, gdzie polecaja podreczniki i zbiory Oficyny Edukacyjnej, do tego zbiory A.Kielbasy, dorzuce Geometrie i to Ars Mathematica. Pozniej arkusze, chociaz to mocno optymistyczne, do matury zaledwie ~220 dni.
szw1710

Re: Matura matematyka-fizyka-angielski w 2020 roku

Post autor: szw1710 »

eolc pisze: 25 wrz 2019, o 20:07 Bede [...] po raz pierwszy pisac mat-fiz rozszerzony, nie chodze do szkoly.
W takiej sytuacji pomocny będzie korepetytor. Zachęcam.
MlodyMatematykAmator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 23 mar 2019, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 16 razy

Re: Matura matematyka-fizyka-angielski w 2020 roku

Post autor: MlodyMatematykAmator »

Polecam zbiór Pana Kiełbasy, chociaż częściowo wykracza poza materiał. Chciałbym również zwrócić uwagę na znakomity zbiór zadań do matury rozszerzonej wydawnictwa OMEGA wraz z modelami rozwiązań - zawiera tysiące zadań z matur i w stylu maturalnym na przestrzeni 20-30 lat. Do tego jest oddzielna książka z dokładnymi rozwiązaniami do każdego z zadań.

Co do fizyki - przyznam się, że akurat do matury uczyłem się tylko i wyłącznie z notatek mojego znakomitego nauczyciela. W trzeciej klasie podręcznika nie otworzyłem ani razu, czytałem za to trochę zbiory Holiday-Resnick. Jeśli interesuje Cię olimpiada lub konkursy - polecam. Jeśli jednak priorytetem jest matura - na pewno wiedza się przyda i jest tam zawarta, tylko lektura zajmuje dużo czasu a mniej więcej połowa wykracza poza podstawę nauczania. Jeśli jesteś ambitny polecam zbiór zadań Kruczek-Kwiatek (mogłem coś przekręcić) - niektóre zadania dużo trudniejsze jak na maturze, inne na poziomie tych trudnych maturalnych.

Tak jak pisał @szw1710, świetnym pomysłem będzie przerobienie wszystkich arkuszy maturalnych i przykładowych zadań (również ze starej formuły). Szkoda, że nie chodzisz do szkoły, ponieważ trudniej się zmobilizować i łatwiej stracić rytm. Dobrze by było, abyś nad matmą spędzał codziennie 1-2 godziny, a w weekendy 2-3. Powodzenia.
ODPOWIEDZ