Dobry zbiór zadań na maturę

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: kamil13151 »

confetti pisze:Mam pytanie, mianowicie w jaki sposób najlepiej rozwiązywać książkę Kiełbasy?
rozwiązuję ja tak, że najpierw sprawdzam odpowiedź a następnie sam próbuję robić.

Czy jest to dobry sposób?
Na maturze też pierw sprawdzisz odpowiedź? Ale moment, przecież nie ma podanych rozwiązań, i co teraz?! W podany sposób nie wyćwiczysz u siebie logicznego myślenia, powinieneś robić odwrotnie.
Surion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 19 lut 2012, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Strzelin/Wrocław
Pomógł: 1 raz

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: Surion »

slapa pisze:Czy ktoś z Forumowiczów przerabiał "Zbiór zadań maturalnych i zestawy maturalne. Poziom rozszerzony" Nowej Ery?
Jeśli tak to czy mógłbym prosić o opinię na temat poziomu trudności zadań? Właśnie kończę przerabiać Operon i zastanawiam się, czy warto go kupić, czy raczej zabrać się za arkusze.
Z góry dzięki.
W zeszłym roku go przerabiałem i nie byłem zadowolony. Zadania były niedopracowane. Sporo z klasą znaleźliśmy tam błędów. Za to z OPERON-u byłem bardzo zadowolony i praktycznie tylko z niego korzystałem.
Acrcher
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2013, o 23:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: Acrcher »

Kupilem zbiory zadan Kielbasy i uwazam, ze byla to nie za dobra decyzja.... Zadan jest duzo i ciezko samemu cos wybrac na rozszerzenie. Cale szczescie, ze pomagal mi korepetytor, ktory przygotowywal dla mnie ciekawe zestawy zadan. Tak wiec moim zdaniem w tych zbiorach za duzo ciekawych zadan na rozszerzenie niestety nie ma i nie podzielam tych powszechnych pozytywnych opinii.
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: kamil13151 »

Acrcher pisze:Zadan jest duzo i ciezko samemu cos wybrac na rozszerzenie.
Ale kto tu każe wybierać? Chcąc być dobrze przygotowanym trzeba przerobić wszystkie zadania.
Acrcher pisze:Cale szczescie, ze pomagal mi korepetytor, ktory przygotowywal dla mnie ciekawe zestawy zadan.
Tutaj zacytuję Twoje słowa: "Na maturze zdawalem matematyke rozszerzona, a takze rozszerzona geografie. Nie poszlo mi rewelacyjnie i licze odpowiednio na 50/60% oraz 60/70%.".
Acrcher
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2013, o 23:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: Acrcher »

kamil13151 pisze:
Acrcher pisze:Zadan jest duzo i ciezko samemu cos wybrac na rozszerzenie.
Ale kto tu każe wybierać? Chcąc być dobrze przygotowanym trzeba przerobić wszystkie zadania.
Jest tyle ciekawszych zadan, ze szkoda czasu na te wszystkie. KAZDY z moich znajomych wybieral zadania, a nie trzaskal wszystkie, a prosze mi wierzyc, ze w sumie robili zadan mnostwo. Tylko nie z tego zbioru....
kamil13151 pisze:
Acrcher pisze:Cale szczescie, ze pomagal mi korepetytor, ktory przygotowywal dla mnie ciekawe zestawy zadan.
Tutaj zacytuję Twoje słowa: "Na maturze zdawalem matematyke rozszerzona, a takze rozszerzona geografie. Nie poszlo mi rewelacyjnie i licze odpowiednio na 50/60% oraz 60/70%.".
Stres? Moja glupota? Nie wyrobienie sie w czasie?Przepraszam ale nic Pan nie wie o tym dlaczego tak mi poszlo....
Ostatnio zmieniony 17 cze 2013, o 10:35 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Johny94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 11 lut 2011, o 15:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: dolnośląskie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 4 razy

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: Johny94 »

Z własnego doświadczenia powiem, że Kiełbasę dobrze byłoby robić, ale zacząć już w drugiej klasie, wtedy łatwiej się ze wszystkim lub prawie wszystkim wyrobić. Jeśli ktoś chce po prostu dobrze napisać maturę i niespecjalnie męczyć się z tymi trudniejszymi zadaniami, powinien robić zadania ze zbiorów szkolnych, bo Kiełbasa jest naprawdę trudny, po tej maturze stwierdzam, że CKE wymyśla niespecjalnie podchwytliwe zadania i na pewno za rok to się nie zmieni, z resztą myślę, że w kolejnych latach mimo zwiększenia materiału również. Do tego koniecznie zrobić wszystkie arkusze z poprzednich lat, których na konkurencyjnej stronie jest po prostu mnóstwo, ja miałem nadzieję, że się wyrobię, bo ograniczyłem się do zrobienia tylko rozszerzonych, a i tak nie zdążyłem. Dobrze też porobić zadanka czy arkusze z różnych innych zbiorów, np. Aksjomat, Pazdro, Nowa Era, Operon. W każdym inne rodzaje zadań, ale im więcej, tym lepiej, a można ich sporo znaleźć chociażby na chomiku w pdf, więc to żaden problem. Powodzenia przyszłym maturzystom.
Christofanow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 30 sie 2010, o 12:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ffff
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 2 razy

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: Christofanow »

Witam!

Nabyłem dziś zbiory Kiełbasy (2010) oraz Matury w nowej formule z matematyki praca zbiorowa pod red.: Cewe, Nahorska.
Kiełbasa bardzo fajny zbiór, sporo zadań i to co mi się niezmiernie podoba to konstrukcja zbioru odpowiedzi - sporo zadań z pełnym, częściowym rozwiązaniem lub wskazówkami.
Zbiór Cewe i Nahorskiej - pierwsze wrażenie - zadania ok, ale zbiór na wg wymagań matury z 2005 więc sporo zadań, które w obecnych realiach wybiegają ponad rozszerzenie i podstawę - choćby dzielenie wielomianów jako zadanie na podstawie i badanie przebiegu zmienności funkcji za pomocą pochodnej jako rozszerzenie.
mateka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 27 lip 2013, o 09:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: mateka »

Cześć!

Chcę przygotować się do matury rozszerzonej z matematyki. W związku z tym potrzebuję oczywiście książek, zadań itp. Dlatego chciałem zapytać co kupić, aby dobrze samemu się uczyć. Zależy mi na tym, żeby były tam rozwiązania krok po kroku oraz punktacja np. za założenia itp.

Słyszałem o 2 częściach książki autorstwa Andrzeja Kiełbasy, testach maturalnych Aksjomat(zielone czy czerwone?), oraz o Nowej Erze(arkusze + zadania i zestawy maturalne).

Chciałbym zapytać co jest najlepsze? Pewnie te książki będą miały same zadania, a teorie to myślicie, że wystarczy z podręcznika szkolnego?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: VillagerMTV »

Teoria z podręcznika powinna wystarczyć.
Wszystkie zbiory wymienione przez Ciebie są ok, ale ja bym się skłaniał ku Kiełbasie i Aksjomatowi.
Proponuje jeszcze porobić arkusze z ostatnich lat, matury są schematyczne, więc wiele zadań się powtarza.
mateka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 27 lip 2013, o 09:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: mateka »

VillagerMTV pisze:Teoria z podręcznika powinna wystarczyć.
Jeżeli nie wystarczy to gdzie jeszcze można szukać podstawowej wiedzy, która pomoże mi przystąpić do rozwiązywania zadań?
VillagerMTV pisze: Wszystkie zbiory wymienione przez Ciebie są ok, ale ja bym się skłaniał ku Kiełbasie i Aksjomatowi.
Proponuje jeszcze porobić arkusze z ostatnich lat, matury są schematyczne, więc wiele zadań się powtarza.
Jeżeli chodzi o książki Andrzeja Kiełbasy to rozumiem, że I i II część 2012/2013/2014?
Co do Aksjomatu to mam możliwość kupić w tej samej cenie czerwony(2010/2011) i zielony(2013/2014), pewnie różnią się okładką, ale czy lepiej jest wziąć zielony?

Nie wiem czy mogę tutaj zadać to pytanie, ale w jakiej kolejności się uczyć?

1. Teoria z podręcznika
2. A.Kiełbasa
3. Arkusze z Aksjomatu

Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam

PS Być może są jeszcze jakieś książki o, których nie wiem?
Visioner69
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 14 gru 2011, o 18:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zachodniopomorksie
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: Visioner69 »

Naprawde nie musisz robic nic wiecej.

Teoria z podrecznikow.
Zbiory kielbasy
Aksjomat.

Ja sie tego trzymalem, mialem 94% z roz. a moglem miec 100%, tylko popelnilem z rozpedu glupi blad.
Nie ma sie co przejmowac, jak to przerobisz nic cie nie zaskoczy.
mateka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 27 lip 2013, o 09:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: mateka »

Ok, dzięki. Tylko nie wiem czy kupić:
- testy maturalne Aksjomat(czerwony)
czy
- arkusze maturalne Aksjomat(zielony)

Czym to się różni test/arkusz?
Tuneowa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 30 lip 2013, o 08:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krotoszyn

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: Tuneowa »

Witam wszystkich! Na nastęony rok zdaje maturę i chciałbym już się zacząć przygotowywać. Wszyscy tu polecają Kiełbasę, ale nie wiem czy jest sens kupować tąksiążkę,bo nie wiem czy zdąrzę ją przerobić. Na razie nie czuje sięna siłach by zdawać maturę rozszerzoną z matmy. Chciałam Was zapytać, ile zadań do podstawy jest w książkach Kiełbasy "2012, 2013, 2014 matura podstawowa i rozszerzona"? Zdąrze je przerobić? Wiem, że jeszce dużo czasu, ale bedę się jeszcze uczyła dosyć ostro z angielskiego i geografii, więc będę musiała podzielić jakoś czas. Więc pewnie nie uda mi się przygotować do r z matmy... Może zamiast Kiełbasy polecicie coś innego? Pazdro, Podkowa? (w miare możliwości prosiłabym o konkretne tytuły ) Coś co dobrze mnie przygotuje do matury podstawowej, ewentualnie rozszerzonej... Bardzo proszę Was o pomoc!
Kacper20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: 14 lut 2013, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nisko
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 52 razy

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: Kacper20 »

Masz do matury 9 miesięcy... To jest ogrom czasu i jeśli zechcesz to przygotujesz się do wszystkich matur. Wystarczy chcieć i po prostu poświęcać czas.
Tuneowa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 30 lip 2013, o 08:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krotoszyn

Dobry zbiór zadań na maturę

Post autor: Tuneowa »

Niby masz racje, ale jednak się troche obawiam, żebym siępóźniej z "reką w nocniku" nie obudziła gdzy matura będzie tuż tuż,a ja nawet połowy nie będe miała przerobionej Obawiam się teżczy sobie poradze z poziomem trudności...
Wiecie może czy w Kiełbasie "2012, 13, 14" jest pozaznaczane które zadania są do podstawy a ktore do rozszerzenia?
ODPOWIEDZ