Matura rozszerzona z matematyki 2019

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
MlodyMatematykAmator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 23 mar 2019, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 16 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: MlodyMatematykAmator »

Jan Kraszewski pisze:
MlodyMatematykAmator pisze:W zad. 13, gdzie trzeba było na podstawie podanych warunków wyliczyć \(\displaystyle{ m}\), wziąłem \(\displaystyle{ m=-1}\) zamiast \(\displaystyle{ m=1}\). Później nierówność poprawnie rozwiązałem dla \(\displaystyle{ m=-1}\).
Tzn. poprawnie wyznaczyłeś \(\displaystyle{ m=1}\), a potem wziąłeś do rozwiązywania nierówności \(\displaystyle{ m=-1}\) ? Jeśli tak, to jest szansa, że stracisz jeden punkt.
Niestety nie do końca tak to wyglądało. Teraz patrząc na zadanie zastanawiam się jakim cudem to zrobiłem, ale po prostu z równania \(\displaystyle{ W(-1)=6}\) wyszło mi \(\displaystyle{ m=-1}\) i dwa jakieś pierwiastki. \(\displaystyle{ W(2)}\) policzyłem poprawnie - \(\displaystyle{ m=\{-1,0,1\}}\) i właśnie to \(\displaystyle{ -1}\) jako jedyne było w obu zbiorach, więc je wziąłem. Równanie \(\displaystyle{ W(x)\le 0}\) zrobiłem poprawnie, ale dla \(\displaystyle{ m=-1}\).
Ostatnio zmieniony 9 maja 2019, o 16:12 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Kmil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 31 sty 2019, o 13:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RPA
Podziękował: 4 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Kmil »

1.Jest ktoś wstanie przewidziec, jak może wyglądać punktacja zadania 12?

2.Ile punktów mogę stracić za pominięcie w rozwiązaniu przypadku, w którym okregi sa styczne wewnętrznie w zadaniu 11?
Awatar użytkownika
Kfadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 25 paź 2018, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Kfadrat »

Kmil, szkoda tego zadania 11 kiedy w poleceniu już napisali, aby rozważyć wszystkie przypadki.
Kmil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 31 sty 2019, o 13:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RPA
Podziękował: 4 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Kmil »

To jest niestety efekt wycieńczenia po nieprzespanej nocy
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Jan Kraszewski »

MlodyMatematykAmator pisze:\(\displaystyle{ W(2)}\) policzyłem poprawnie - \(\displaystyle{ m=\{-1,0,1\}}\)
Fuj! Poprawnie to \(\displaystyle{ m\red\in\black\{-1,0,1\}}\).

No to gorzej - myślę, że stracisz 2, może 3 punkty.

JK
MlodyMatematykAmator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 23 mar 2019, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 16 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: MlodyMatematykAmator »

Jan Kraszewski pisze:
MlodyMatematykAmator pisze:\(\displaystyle{ W(2)}\) policzyłem poprawnie - \(\displaystyle{ m=\{-1,0,1\}}\)
Fuj! Poprawnie to \(\displaystyle{ m\red\in\black\{-1,0,1\}}\).

No to gorzej - myślę, że stracisz 2, może 3 punkty.

JK
Przepraszam za brak Latex'a.
Teraz już wiem co zrobiłem. Przy \(\displaystyle{ W(1)}\) powinno ostatecznie wyjść \(\displaystyle{ m^3-4m+3=0}\). A ja przepisałem \(\displaystyle{ m^3-4m-3=0}\). :( Jedyny błąd w maturze. To początkowy etap zadania, boję się, że procenty polecą.
albanczyk123456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 maja 2017, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdzieś
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 11 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: albanczyk123456 »

92%-94% to dobry wynik z dzisiejszej matury? Uprawnia mnie to do myślenia o prestiżowych studiach?
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: VirtualUser »

92-94% to bardzo ładny wynik! (aczkolwiek przyjemność rozwiązania arkusza zostawiam sobie na później, także nie wiem na ile był on łatwy na podstawie wypowiedzi poprzedników) Co uważasz za prestiżowe studia?
rafik1205
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 maja 2019, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn

Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: rafik1205 »

Czy w zadaniu 6 z kombinatoryki za zastosowanie wzoru na sumę ciągu arytmetycznego będzie maks? Bo wynik wychodzi dobry ale jeszcze nie wiem jaka magia za tym stoi
EDIT.
Zauważyłem, że tak jak w słynnej anegdotce o Gaussie i sumie liczb od \(\displaystyle{ 1}\) do \(\displaystyle{ 100}\), gdybyśmy uporządkowali nasze liczby od najmniejszej do największej to mamy: \(\displaystyle{ 13579+97531=111 110}\), tak samo \(\displaystyle{ 13597+97513=111 110}\), par takich mamy \(\displaystyle{ \frac{5!}{2}=60}\) więc \(\displaystyle{ 111 110 \cdot 60=6 666 600}\). Ale pytanie dalej zostaje bo ciąg arytmetyczny to nie jest.
Ostatnio zmieniony 9 maja 2019, o 18:00 przez AiDi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
albanczyk123456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 maja 2017, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdzieś
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 11 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: albanczyk123456 »

VirtualUser, Myślałem o informatyce na UW. Czy w zadaniu z kombinatoryki za wyznaczenie ilość liczb \(\displaystyle{ 5!}\) mogę liczyć na jeden punkt?
Awatar użytkownika
Kfadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 25 paź 2018, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Kfadrat »

albanczyk123456, z samej matematyki z tego co się orientuję (sam mam zamiar za rok startować z samej matmy) to w normalnych warunkach 92%-94% starczają przy wysoko napisanym j.angielskim, jednak wydaje mi się, że progi mogą wzrosnąć, więc ciężko jest je raczej porównywać z poprzednimi latami.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Jan Kraszewski »

albanczyk123456 pisze:Czy w zadaniu z kombinatoryki za wyznaczenie ilość liczb \(\displaystyle{ 5!}\) mogę liczyć na jeden punkt?
Może tak, może nie. Za to zadanie są tylko trzy punkty, więc nie wiem, jak je podzielą.

JK
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Jan Kraszewski »

rafik1205 pisze:Zauważyłem, że tak jak w słynnej anegdotce o Gaussie i sumie liczb od \(\displaystyle{ 1}\) do \(\displaystyle{ 100}\), gdybyśmy uporządkowali nasze liczby od najmniejszej do największej to mamy: \(\displaystyle{ 13579+97531=111 110}\), tak samo \(\displaystyle{ 13597+97513=111 110}\), par takich mamy \(\displaystyle{ \frac{5!}{2}=60}\) więc \(\displaystyle{ 111 110 \cdot 60=6 666 600}\). Ale pytanie dalej zostaje bo ciąg arytmetyczny to nie jest.
To zależy od tego, co i jak napisałeś. Gdybyś napisał tak, jak powyżej, to myślę, że byłoby OK.

JK
MlodyMatematykAmator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 23 mar 2019, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 16 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: MlodyMatematykAmator »

Ja też myślałem nad UW lub PW, ale boję się, że na przykład próg punktowy na informatykę na PW wzrośnie ze 188 na 200 po tej maturze.

Znalazłem jeszcze na stronie CKE taką informację co do punktacji zadań za 6 punktów:
Ukryta treść:    
Ciekawi mnie ile zostanie przyznanych mi punktów za wspomniane zadanie 13 i czy jest sens ewentualnie się odwoływać o większą ilość punktów przy przyznaniu np. dwóch. Z kolei ze starego informatora OKE Warszawa wyczytałem, że nawet przy błędnym wyniku, ale przy całkowicie dobrej metodzie rozwiązywania i błędzie rachunkowym (np. przy przenoszeniu z linijki do linijki) może zostać przyznana maksymalna ilość punktów. Trochę mnie podbudowało, ale wciąż boję się, że trafię na egzaminatora, który zobaczy zadanie, stwierdzi, że na początku popełniłem drobny błąd i zabierze 5 punktów.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Jan Kraszewski »

MlodyMatematykAmator pisze:Ciekawi mnie ile zostanie przyznanych mi punktów za wspomniane zadanie 13 i czy jest sens ewentualnie się odwoływać o większą ilość punktów przy przyznaniu np. dwóch.
Poczekaj, aż CKE upubliczni klucz. Wtedy będziesz wiedział więcej. A odwoływać się zawsze możesz...
MlodyMatematykAmator pisze:Z kolei ze starego informatora OKE Warszawa wyczytałem, że nawet przy błędnym wyniku, ale przy całkowicie dobrej metodzie rozwiązywania i błędzie rachunkowym (np. przy przenoszeniu z linijki do linijki) może zostać przyznana maksymalna ilość punktów.
To nie jest błąd rachunkowy, tylko tzw. błąd nieuwagi. Za błąd rachunkowy niewpływający na tok rozwiązania jest minus 1 pkt.
MlodyMatematykAmator pisze:ale wciąż boję się, że trafię na egzaminatora, który zobaczy zadanie, stwierdzi, że na początku popełniłem drobny błąd i zabierze 5 punktów.
Wbrew temu, czego się obawiasz, egzaminatorzy nie oceniają według swojego widzimisię.

JK
ODPOWIEDZ